Powiązanie budżetu z praworządnością. "Premier podtrzymał stanowisko"

Polska
Powiązanie budżetu z praworządnością. "Premier podtrzymał stanowisko"
PAP/Radek Pietruszka
Premier RP Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej

Podczas czwartkowego posiedzenia Rady Europejskiej premier Mateusz Morawiecki podtrzymał negatywne stanowisko Polski w zakresie wprowadzania arbitralnych i nieobiektywnych kryteriów warunkujących wydatkowanie środków budżetowych - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

W czwartek po południu odbył się szczyt szefów państw i rządów UE w formie wideokonferencji, na którym Polskę reprezentował premier Mateusz Morawiecki.

 

ZOBACZ: Michel: będziemy kontynuować rozmowy, aby znaleźć kompromis ws. budżetu i warunkowości

 

- Dzisiejsze posiedzenie Rady Europejskiej dotyczyło przede wszystkim spraw związanych z walką z COVID-19. Podczas posiedzenia pojawił się również temat negocjacji budżetowych - powiedział po zakończeniu spotkania rzecznik rządu.

 

"Przepisy są niezgodne z traktatami"

 

Poinformował, że premier Morawiecki podtrzymał negatywne stanowisko Polski "w zakresie wprowadzania arbitralnych i nieobiektywnych kryteriów warunkujących wydatkowanie środków budżetowych". - Wskazał, że proponowane przepisy są niezgodne z traktatami unijnymi oraz konkluzjami Rady Europejskiej z lipca - dodał Müller.

 

Rzecznik rządu podkreślił, że Polska jest otwarta na dalsze dyskusje oraz propozycje, które będą wychodzić naprzeciw zastrzeżeniom zgłaszanych przez nasz kraj.

 

W poniedziałek Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z przestrzeganiem zasad praworządności.

 

Krytyka Polski i Węgier

 

Na początku listopada wypracowane zostało między prezydencją niemiecką a Parlamentem Europejskim porozumienie w sprawie mechanizmu powiązania dostępu do środków unijnych z praworządnością, które zostało skrytykowane przez rządy Polski i Węgier.

 

Podczas czwartkowego szczytu UE unijni liderzy nie rozstrzygnęli problemu blokady prac nad wieloletnim budżetem i funduszem odbudowy. Podczas krótkiej dyskusji w kwestii wieloletniego budżetu i mechanizmu praworządności poza kanclerz Niemiec i szefem Rady Europejskiej głos zabrali premierzy Polski, Węgier i Słowenii, którzy - jak przekazało wysokiej rangą źródło zbliżone do posiedzenia - "bardzo zwięźle powtórzyli swoja stanowiska".

 

Według mnie jest równie ważne dla przyszłości Unii Europejskiej przyjąć budżet UE i stać na straży praworządności - powiedziała na konferencji po wideoszczycie szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

 

Jak dodała, KE popiera porozumienie ws. budżetu osiągnięte w negocjacjach między PE i Radą Europejską. - Teraz ważne jest, abyśmy zrobili krok do przodu - zaznaczyła.

 

ZOBACZ: "Sprawy zaszły zbyt daleko". Tusk wzywa do zjednoczenia opozycji

 

- Wszyscy wiemy, że miliony europejskich firm, obywateli czekają na odpowiedź w środku tego bezprecedensowego kryzysu" - powiedziała. Dodała, że siłą UE zawsze było przezwyciężanie trudności poprzez zaangażowanie się wszystkich. "Będziemy ciężko pracować, aby osiągnąć porozumienie - wskazała.

 

"Przywódcy UE nadal będą dyskutować o budżecie"

 

Przywódcy UE będą nadal dyskutować o wieloletnim budżecie i funduszu odbudowy - zapewniła w czwartek po wideszczycie UE kanclerz Niemiec Angela Merkel. - Musimy kontynuować rozmowy z Węgrami i Polską - powiedziała dziennikarzom.

 

 Istnieje konsensus w sprawie budżetu UE, ale nie w sprawie mechanizmu praworządności - wyjaśniła.

 

Odmówiła spekulacji na temat tego, jak sprawa zostanie rozwiązana, podkreślając, że to jest dopiero jej początek.

 

- Będziemy kontynuować rozmowy, aby znaleźć kompromis ws. budżetu i warunkowości - zapewnił Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej.

 

 

Sejm przyjął uchwałę wspierającą premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie twardych negocjacji z Brukselą. Rząd grozi wetem, opozycja wzywa do porozumienia się z Unią. Jak ustaliły "Wydarzenia", rozwiązanie, które jest w grze, to specjalne aneksy, które mają doprecyzować zasady, na jakich przekazywane będą unijne pieniądze.

 

15-minutowa dyskusja

 

Główny temat czwartkowego posiedzenia Rady Europejskiej to epidemia koronawirusa, ale podczas czwartkowej wideokonferencji liderów państw i rządów krajów członkowskich pojawił się też temat unijnego budżetu.

 

Około 15 minut trwała dyskusja na temat wieloletniego budżetu i mechanizmu praworządności. Poza kanclerz Niemiec i szefem Rady Europejskiej głos zabrali premierzy Polski, Węgier i Słowenii - przekazały źródła unijne.

 

- Bardzo zwięźle powtórzyli swoja stanowiska - relacjonowało wysokiej rangą źródło zbliżone do posiedzenia.

 

 

 

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie