Polsatnews.pl: premier przedstawi plan odmrażania gospodarki

Polska
Polsatnews.pl: premier przedstawi plan odmrażania gospodarki
Krystian Maj/KPRM
W piątek premier ma ogłosić plan "odmrażania gospodarki"

Jak ustalił polsatnews.pl, premier Mateusz Morawiecki ogłosi etapy znoszenia poszczególnych obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Plan "odmrażania gospodarki" będzie rozpisany do połowy stycznia. - Jego realizacja będzie zależna od liczby zachorowań i wydolności służby zdrowia - tłumaczy w rozmowie z polsatnews.pl jeden z członków rządu.

W sobotę premier Mateusz Morawiecki ogłosi zasady i etapy znoszenia poszczególnych obostrzeń. 

 

 

Plan "odmrażania gospodarki" będzie rozpisany od 30 listopada aż do połowy stycznia. Rząd chce uniknąć błędów, jakie popełnił w ostatnich tygodniach, gdy rozporządzenia (np. zakazujące otwarcia sklepów meblowych) nie były odpowiednio konsultowane i publikowano je w Dzienniku Ustaw nawet kilkanaście minut przed ich wejściem w życie.

 

- Ma to na celu wprowadzanie stabilizacji w zakresie obowiązujących reguł oraz dać stabilność dla poszczególnych sektorów gospodarki - słyszymy. 

 

ZOBACZ: Pandemia w gospodarce. Coraz gorsze nastroje konsumentów

 

Nasz informator z rządu podkreśla, że ostatnie dni pokazują, że średnia liczba zachorowań przestała rosnąć w dotychczasowym tempie, a jednocześnie zwiększyły się możliwości służby zdrowia - m.in. zwiększono liczbę łóżek szpitalnych poprzez uruchomienie szpitali tymczasowych. 

 

Dlatego - zgodnie ze strategią "drogi środka" - rząd przygotował plan znoszenia obostrzeń dla poszczególnych stref i ich możliwy terminarz.

 

- Jego realizacja będzie zależna od przyszłej liczby zachorowań i wydolności służby zdrowia - podkreśla w rozmowie z polsatnews.pl jeden z członków rządu.

 

Harmonogram "odmrażania gospodarki"

 

W pierwszej kolejności (czyli po 29 listopada) - uwzględniając postulaty branż handlowych i usługowych - mają ruszyć m.in. sklepy meblowe.

 

W harmonogramie zostaną uwzględnione również np. restauracje i siłownie.

 

Z naszych informacji wynika, że rząd nie podjął jeszcze decyzji w sprawie powrotu uczniów do szkół, ale wiele wskazuje na to, że nauka zdalna będzie kontynuowana również po 29 listopada. 

 

ZOBACZ: Mniejszy zakres wiedzy na maturze i egzaminie 8-klasisty. Minister edukacji ogłosił zmiany

 

Nasze nieoficjalnie ustalenia potwierdza rzecznik rządu Piotr Müller. - Mogę potwierdzić, że w KPRM w ostatnim czasie trwały prace dotyczące dalszych działań w ramach strategii walki z koronawirusem - w tym w zakresie planu obostrzeń. Niebawem premier przedstawi informację w tym zakresie - powiedział Müller w rozmowie z polsatnews.pl. 

 

Aktualnie cała Polska znajduje się w tzw. czerwonej strefie. Jeśli średnia liczba dobowych zachorowań w ciągu siedmiu dni spadnie poniżej 9400, Polska wejdzie do strefy żółtej (w czerwonej pozostaną powiaty z wysoką liczbą zakażeń). Regionalny podział na strefy czerwoną, żółtą i zieloną ma obowiązywać, gdy średnia liczba spadnie poniżej 3800. 

Jakub Oworuszko/prz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie