"Ostatnio spalili kuchnię". Bracia zamienili mieszkanie w melinę, lokal spłacają siostry

Polska
"Ostatnio spalili kuchnię". Bracia zamienili mieszkanie w melinę, lokal spłacają siostry
archiwum prywatne/Interwencja
Siostry spłacają zadłużone mieszkanie. Bracia zamienili je w melinę

Siostry Elżbieta Biernat i Karolina Kurek ze Złotoryi spłacają zadłużone mieszkanie odziedziczone po matce. Lokal zajęli ich bracia zamieniając go w melinę. Ponieważ nie płacą, odcięto im wodę i prąd. - Pracuję po godzinach, w niedziele i nic z tego nie mam – mówi "Interwencji" spłacająca zadłużenie pani Elżbieta.

Pani Elżbieta Biernat i Karolina Kurek mieszkają na stałe w Złotoryi. Kobiety wychowywały się bez matki, która oddawała je po urodzeniu ich babci.

 

"Ostatnio spalili kuchnię"

 

Matka zmarła w 2007 roku, pani Elżbieta na stałe mieszkała i pracowała wówczas za granicą. Dwóch braci i siostra żyli w Polsce. Kobieta nie wiedziała, że jej rodzeństwo przyjęło spadek solidarnie bez jej obecności podczas rozprawy. Dziś to ona i siostra spłacają długi po matce, bo bracia nie pracują, piją i za mieszkanie nie płacą.

 

ZOBACZ: 5-latek utonął w studzience. Skazano urzędniczkę

 

- Mieszkanie wygląda tragicznie. Jest zdemolowane, ostatnio spalili kuchnię. Cała instalacja elektryczna, wszystko jest popalone. Nie ma okien, po prostu bród, smród i ubóstwo - ocenia Karolina Kurek.

 

"Długu jest 68 tysięcy zł"

 

Podobnego zdania są sąsiedzi braci, którzy dostarczyli "Interwencji" nagrania z alkoholowych libacji w mieszkaniu.

 

Wideo: Spłacają zadłużone mieszkanie, bracia zamienili je w melinę

  

 

- Nie płacą za mieszkanie. Tam nie ma światła, wody bieżącej, jest tylko butla gazowa. A długu jest 68 tysięcy zł – mówi Elżbieta Biernat.

 

ZOBACZ: Morderstwo i gwałt we wsi Jeńki. Po 31 latach wytypowano zabójcę, stanie przed sądem dla nieletnich

 

Karolina Kurek również spłaca dług. Kobieta pracuje na trzy czwarte etatu. - Mam 1200 zł na rękę. Po zajęciu przez komornika zostaje mi koło tysiąca. Premie,  na przykład świąteczne, to wszystko zabiera komornik - tłumaczy.  

 

Rozwiązaniem problemów pani Elżbiety i jej siostry byłaby eksmisja braci i licytacja mieszkania. Ale jak głosi treść oświadczenia przesłanego przez komornika, w związku z pandemią koronawirusa organizacja wszystkich licytacji jest zawieszona do odwołania.

 

"Żebyśmy 30 lat nie mogli się ich pozbyć..."

 

Jak się okazuje, problemy z braćmi ma nie tylko pani Elżbieta. Inni mieszkańcy bloku podkreślają, że próby eksmisji rodziny miały miejsce już kilkanaście lat temu. W tym czasie mężczyźni doprowadzili lokal do ruiny, trzy razy wzniecili pożary.

 

- My jesteśmy cały czas na bombie. Już trzy razy były te pożary. Raz była straż. Później tej pani mąż zabrał butlę z gazem. Wygraliśmy sprawę w sądzie i mieli ich usunąć. Komornik wystawił mieszkanie pierwszy raz na licytację, przyszedł koronawirus i po licytacji. Żebyśmy 30 lat nie mogli się ich pozbyć... – mówią mieszkańcy.  

 

Tylko jeden z braci zgodził się na krótką rozmowę z reporterem. Przyznał, że nie pracuje i nie ma za co spłacać zadłużenia.

 

Elżbieta Biernat mówi, że bracia nie chcą pomocy. - Siostra wzięła brata do siebie, to uciekł i powiedział, że jemu takie życie się podoba – opowiada.

ml/ Interwencja
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie