Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH
Koronawirus - informacje z Polski i świata. Śledź naszą relację na żywo

Rząd wprowadza kolejne obostrzenia - zamknięte będą kina, teatry, muzea, wszyscy uczniowie będą uczyć się zdalnie, a działalność galerii handlowych zostanie ograniczona. Nowe restrykcje ogłoszono w dniu, gdy padł kolejny dobowy rekord zakażeń. Zmieni się także sposób raportowania nowych przypadków. Zobacz zapis naszej relacji "minuta po minucie".

ac/ms PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

We Francji zanotowano w ciągu ostatniej doby 40 558 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - podało w środę ministerstwo zdrowia. Łącznie od początku epidemii w kraju SARS-CoV-2 zainfekowanych zostało 1 543 321 osób.

Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało w środę wykaz laboratoriów diagnostycznych wykonujących badania wykrywające zakażenie SARS-CoV-2. Obecnie na liście są 232 laboratoria, najwięcej w woj. mazowieckim - 32, a najmniej w woj. lubuskim - 4.

Pełna lista laboratoriów – z rozbiciem na poszczególne województwa – dostępna jest pod adresem https://www.gov.pl/web/zdrowie/lista-laboratoriow-covid

Szczepionka na Covid-19 może być dostępna już w styczniu dla tych, którzy najbardziej jej potrzebują - przekazał w środę premier Mateusz Morawiecki podczas sesji Q&A na Facebooku. Podkreślił, że nie będzie ona obowiązkowa.

W środę weszły w życie nowe zasady dotyczące trwania kwarantanny w przypadku osób prowadzących wspólne gospodarstwo domowe lub zamieszkujących z osobami odbywającymi izolację w warunkach domowych oraz kwarantanny personelu medycznego.

We Włoszech w piątek wejdzie w życie godzina policyjna obowiązująca między 22.00 a 5.00 - zapowiedział premier Giuseppe Conte, przedstawiając w środę postanowienia najnowszego dekretu z restrykcjami w ramach walki z pandemią. Obostrzenia będą obowiązywać do 3 grudnia.

Podczas ostatniej doby w Hiszpanii zanotowano ponad 25 tys. nowych zakażeń koronawirusem - poinformował rząd w środę. Odrzucił jednak proponowane przez niektóre regiony ogłoszenie izolacji obywateli w domach. Służby sanitarne zaktualizowały liczbę zgonów.

W sumie w kraju potwierdzono dotychczas 1,28 mln przypadków infekcji wirusem SARS-CoV-2.

Leczenie COVID-19 jest bezpłatne niezależenie od tego, czy ktoś jest ubezpieczony czy nie. To leczenie należy się w Polsce każdemu - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

W tym roku lepiej nie szykować się na hucznego sylwestra z wieloma znajomymi i przyjaciółmi - podkreślił w środę premier Mateusz Morawiecki podczas sesji Q&A na Facebooku. Apelował też, by nie uczestniczyć w targach bożonarodzeniowych organizowanych w grudniu.

O powstrzymanie się od organizacji Marszu Niepodległości 11 listopada zaapelował w środę podczas sesji Q& A na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że chętnie sam weźmie udział w marszu w przyszłym roku, gdy "nie będzie już koronawirusa".

Rząd Szwajcarii podjął decyzję o wysłaniu 2,5 tys. żołnierzy do pomocy szpitalom w walce z drugą falą epidemii koronawirusa. W ciągu ostatniej doby w kraju wykryto 10 043 nowe zakażenia – poinformowało w środę ministerstwo zdrowia.

Planowana na 7 grudnia inauguracja sezonu w mediolańskiej La Scali 7 odbędzie się bez udziału publiczności - zdecydowała w środę dyrekcja teatru. Zaznaczyła, że rozważa inne rozwiązanie. Najbardziej prawdopodobna jest transmisja telewizyjna z pustego teatru. Wcześniej informowano, że na kwarantannę trafili członkowie chóru i orkiestry z powodu serii zakażeń.

Gdybyśmy dzisiaj nie wprowadzili kolejnych obostrzeń, to szacunki są takie, że do końca stycznia zachorowałoby w Polsce 600 tys. osób więcej. To oznaczałoby, że co najmniej kilkanaście tysięcy, a może kilkadziesiąt tysięcy osób by umarło - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" rzecznik rządu - Piotr Müller.

Brytyjska Izba Gmin poparła w środę po południu wprowadzenie drugiego lockdownu w Anglii, który zacznie się o północy i potrwa do 2 grudnia. Za wnioskiem rządu zagłosowało 516 posłów, przeciwnych temu było 38.

Wynik głosowania nie jest zaskoczeniem, bo rząd Borisa Johnsona wsparła w tej sprawie opozycyjna Partia Pracy, więc rebelia grupy posłów konserwatywnych nie miała realnego znaczenia. Niemniej pokazuje ona rosnące niezadowolenie części z nich z rządów Johnsona. Przeciwko rządowi zagłosowało 34 posłów konserwatywnych, w tym były lider partii Iain Duncan Smith, a 21 kolejnych, m.in. poprzedniczka Johnsona na stanowisku premiera Theresa May, nie wzięło udziału w głosowaniu.

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował w środę zarządzenie, w którym uregulowano m.in. rozliczanie wykonania testu antygenowego na obecność wirusa SARS-CoV-2 i finansowanie szpitali tymczasowych. Chodzi o zarządzenie prezesa NFZ w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

W podkarpackich aptekach brakuje pulsoksymetrów. Choć sprzęt ten jest dostarczany do niektórych z nich, to jednak dostawy są niewystarczające, aby zaspokoić zapotrzebowanie.

Zdaniem wiceprezes Podkarpackiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Rzeszowie dr n. farm. Lucyny Samborskiej na Podkarpaciu widać od jakiegoś czasu problem z pulsoksymetrami. "Wcześniej nie było żadnego zainteresowania pulsoksymetrami. Nikt nie myślał o tym, żeby mierzyć sobie zawartość tlenu we krwi, w hemoglobinie. Było natomiast w sezonie jesienno-zimowym zainteresowanie inhalatorami" – zauważyła.

 

Duńskie służby odkryły nową mutację koronawirusa u norek, który przeniósł się na ludzi. Premier Mette Fredriksen przekazała w środę, że podjęto decyzję o wybiciu zwierząt na wszystkich fermach w kraju.

Business Centre Club (BCC) apeluje do rządu o konsultowanie z biznesem decyzji dotyczących kolejnych obostrzeń oraz konstrukcji planowanej pomocy - podało w środę BCC. Premier Mateusz Morawiecki poinformował w środę o m.in. zamknięciu sklepów w galeriach handlowych, gdzie wyjątkiem będą sklepy spożywcze, apteki, drogerie i punkty usługowe. Nowe obostrzenia wejdą w życie od najbliższej soboty.

Należący do samorządu Katowic szpital w dzielnicy Murcki wstrzymał w środę planowe przyjęcia pacjentów. Decyzją wojewody śląskiego placówka będzie szpitalem covidowym. Szpital nadal ma świadczyć usługi podstawowej, nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

W woj. kujawsko-pomorskim zajęte są 932 z 1459 łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19 – poinformował w środę urząd wojewódzki w Bydgoszczy. W regionie wolne są 22 ze 114 respiratorów dla zakażonych koronawirusem.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 492 zgony z powodu Covid-19, co jest najwyższą liczbą od 19 maja, oraz wykryto 25 177 zakażeń koronawirusem - podał w środę po południu brytyjski rząd. Liczba zgonów jest wyższa o prawie sto niż bilans z poprzedniego dnia. To też pierwszy przypadek w czasie drugiej fali epidemii, by przekroczyła ona 400.

Najwyższe dobowe bilanse zgonów od drugiej połowy maja zanotowano w Anglii (388) i Szkocji (50), a w Walii - od początku maja (44). Jedynie w Irlandii Północnej liczba zgonów (10) jest zbliżona do tych z ostatnich dni.

2553 z 3196 łóżek szpitalnych dla pacjentów z koronawirusem jest zajętych przez chorych na COVID-19 w Małopolsce – wynika ze środowych danych urzędu wojewódzkiego. Zajętych jest także 239 z 269 dostępnych respiratorów.

352 osoby z Covid-19 zmarły ostatniej doby we Włoszech, potwierdzono 30 550 nowych przypadków koronawirusa - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia. Liczba nowych zakażeń jest o 2 tysiące wyższa od bilansu dobowego z wtorku. Wykonano 211 tysięcy testów.

W środę w szpitalach woj. pomorskiego zajętych jest 747 z 1373 łóżek dla chorych na COVID-19. W użyciu jest także 65 z 67 respiratorów. Tego dnia w regionie potwierdzono 1352 nowe przypadki zakażenia SARS-CoV-2.

W całej Polsce ratownicy pracują resztkami sił. Biją na alarm, bo system nie nadąża z przyjmowaniem pacjentów. Ciężko się dodzwonić po karetkę, później trzeba na nią czekać, a następnie spędzić w niej wiele godzin przed szpitalem. "Rekordziści stoją po 26 godzin, "mieliśmy ponad 540 telefonów z wołaniem o pomoc" - relacjonują medycy. Materiał "Interwencji". 

Narodowa kwarantanna, czy też narodowy lockdown jest już praktycznie pewny - ocenił w rozmowie z PAP prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki. Dodał, że najważniejsze są teraz rozmowy z rządem, by pomoc jak najszybciej trafiła do potrzebujących branż.

W całym kraju wzrosło zainteresowanie zakupem pulsoksymetrami, urządzeniami do pomiaru saturacji krwi, m.in. dla osób z dodatnim wynikiem na obecność koronawirusa. W większości miejsce w Polsce nie ma ich nie tylko w aptekach i w sklepach ze sprzętem medycznym, ale także w hurtowniach – wynika z informacji przekazanych w środę PAP.

2233 łóżka dla chorych na COVID-19 przygotowano już w szpitalach woj. śląskiego. Liczba tzw. łóżek respiratorowych przekroczyła 200. Środa to kolejny dzień z wysoką liczbą potwierdzonych zakażeń koronawirusem – 2165 przypadków.

W woj. lubuskim w szpitalach dla pacjentów zmagających się z chorobą COVID-19 i podejrzanych o zakażenie są przygotowane obecnie 993 łóżka. Według stanu na środę zajętych było 635 - poinformował PAP dyrektor Biura Wojewody Lubuskiego Karol Zieleński.

W ciągu ostatnich 24 godzin liczba infekcji koronawirusem zwiększyła się w Portugalii o 7497, najwięcej do tej pory. Rekordowa była również liczba zgonów, które potwierdzono podczas ostatniej doby – 59. Jak poinformował w środowym komunikacie portugalski resort zdrowia, drastyczny wzrost liczby zmarłych wynika z faktu, że w statystykach uwzględniono około 3 tys. wcześniejszych zgonów wskutek wirusa SARS-CoV-2.

Tylko będąc osobno teraz, jest szansa na to, że będziemy razem w przyszłości – podkreśla minister zdrowia Adam Niedzielski, uzasadniając wprowadzanie ograniczeń i ponawiane apele o przestrzeganie rygoru. "Tylko będąc osobno teraz, jest szansa na to, że będziemy razem w przyszłości" – napisał w środę po południu na Twitterze szef resortu zdrowia.

W związku z zamknięciem obiektów kulturalnych i rekreacyjnych z powodu pandemii, Niemieckie Stowarzyszenie Miast apeluje do państwa o wsparcie finansowe dla miejskich firm, takich jak teatry, ogrody zoologiczne i muzea - pisze w środę "Frankfurter Allgemeine Zeitung". - Przedsiębiorstwa komunalne i instytucje kulturalne muszą również korzystać z krótkoterminowej pomocy gospodarczej w listopadzie - mówi przewodniczący władz Lipska Burkhard Jung.

2370 łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19 przygotowano w dolnośląskich szpitalach, z czego 1306 łóżek jest zajętych - wynika z danych Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W Hiszpanii, w okresie kryzysu gospodarczego nasilającego się od marca wraz z epidemią Covid-19, przybyło prawie 600 tys. bezrobotnych - wynika z raportu opublikowanego w środę przez ministerstwo pracy i gospodarki społecznej.

Resort oszacował, że do 1 listopada liczba bezrobotnych w kraju wzrosła do 3,8 mln, z czego 49,5 tys. to osoby, które straciły zatrudnienie w październiku. Z danych ministerstwa wynika, że wskutek epidemii najwięcej bezrobotnych przybyło w sektorze turystyki, rozrywki, a także w przemyśle spożywczym.

Fot. PAP/EPA/QUIQUE GARCIA

Prowadzimy całodobowy monitoring odmów przyjęć przez szpitale pacjentów przywiezionych przez ratowników medycznych; wszystkie przypadki, w których nastąpiła odmowa przyjęcia przekazywane są do Narodowego Funduszu Zdrowia - poinformował Mazowiecki Urząd Wojewódzki. Zgodnie z danymi przekazanymi w środę przez MUW, na Mazowszu jest obecnie 694 wolnych łóżek dla pacjentów z COVID-19 oraz 26 wolnych respiratorów dla takich pacjentów.

Na Litwie od soboty przez trzy tygodnie będzie obowiązywała ogólnokrajowa kwarantanna w celu zahamowania epidemii Covid-19 – postanowił w środę rząd. Wskaźnik zachorowalności w kraju wynosi obecnie około 300 infekcji na 100 tys. mieszkańców. Kwarantanna zacznie obowiązywać od północy z piątku na sobotę do północy 29 listopada.

Węgry dysponują obecnie 32 tys. łóżek szpitalnych dla pacjentów na Covid-19 i według najbardziej pesymistycznych scenariuszy mogą się one zapełnić do połowy grudnia – powiedział w środę szef kancelarii premiera Węgier Gergely Gulyas na konferencji prasowej.

 

W ostrowskim szpitalu ma powstać trzeci oddział covidowy. Jednak sytuacja finansowa placówki medycznej jest dramatyczna. "Brakuje pieniędzy na uruchomienie oddziału” – powiedział dyrektor Dariusz Bierła. Dyrektor ostrowskiego szpitala Dariusz Bierła zaapelował o pomoc do przedsiębiorców oraz ludzi dobrej woli o wsparcie finansowe w uruchomieniu trzeciego oddziału covidowego.

Urządzenie, które z wykorzystaniem sztucznej inteligencji identyfikuje osoby z podwyższoną temperaturą ciała, zostało opracowane i jest produkowane w Katowicach. Polscy inżynierowie zaprojektowali Clevell One z myślą o niwelowaniu zagrożenia, jakie niesie ze sobą pandemia koronawirusa. Urządzenie, wykorzystując sztuczną inteligencję, pozwala zidentyfikować osoby z podwyższoną temperaturą ciała, znajdujące się zarówno w dużych, jak i małych skupiskach ludzkich. Ma wbudowany sensor termiczny wskazujący osoby z podwyższoną temperaturą, czyli potencjalnie zakażone koronawirusem.

Druga fala COVID-19, brak przewidywalności, przejrzystości działania władz oraz konflikt polityczny mogą jeszcze bardziej pogrążyć naszą gospodarkę - napisali w środę Pracodawcy PR , odnosząc się do ogłoszonych przez premiera Mateusza Morawieckiego obostrzeń sanitarnych.

Premier Słowacji Igor Matovicz przekazał w środę, że miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem i udał się na kwarantannę. Tego dnia był na konferencji prasowej z prezydent Zuzaną Czaputovą; jej kancelaria nie poinformowała o ewentualnej kwarantannie szefowej państwa.

W Polsce działa 600 mobilnych punktów pobrań materiału do badań na obecność wirusa SARS-CoV-2 – poinformował w środę Narodowy Fundusz Zdrowia.

Od czwartku szpital w Iłży koło Radomia (Mazowieckie) będzie placówką dla osób chorych na COVID-19. Z myślą o pacjentach z koronawirusem ma być przygotowanych 97 miejsc. Jak poinformował w środę rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Radomiu Marcin Genca, decyzję o przekształceniu iłżeckiego szpitala w placówkę dla chorych na COVID-19 podjął wojewoda mazowiecki.

 

Przywracamy dodatkowy zasiłek opiekuńczy na wcześniej obowiązujących zasadach - poinformowała w środę minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. W związku z epidemią COVID-19 marcu rząd umożliwił korzystanie z dodatkowego zasiłku opiekuńczego rodzicom, którzy musieli zaopiekować się dzieckiem, gdy zajęcia w szkołach, przedszkolach i w żłobkach były zawieszone.

Decyzja o zamknięciu centrów handlowych może zagrozić przyszłości wielu podmiotów i doprowadzić do bankructw oraz masowych zwolnień - ocenia Polska Rada Centrów Handlowych. Rada przekonuje, że galerie są bezpieczne dla klientów nawet w pogarszającej się sytuacji epidemicznej.

Ulgi dla przedsiębiorców, np. postojowe, w zapłacie ZUS, dopłaty do wynagrodzeń będą obowiązywały od 1 listopada - wskazał w środę premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że tam gdzie nie są potrzebne uregulowania prawne, pomoc będzie wdrażana natychmiast.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal polecił władzom lokalnym natychmiastowe przygotowanie kolejnych 25 tys. miejsc dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Według oficjalnych danych w środę w 10 obwodach jest zajętych ponad 70 proc. łóżek dla chorych na Covid-19. Miejsca te mają być przygotowane na terenie kompleksów sportowych, sal wystawienniczych i innych obiektów, które nie wymagają remontu i gdzie jest ogrzewanie - oświadczył premier, cytowany w środę przez biuro prasowe rządu.


PKN Orlen zdecydował o lokalizacji szpitala tymczasowego w Płocku, który, jak podała w środę spółka, powstanie na placu na terenie Centrum Badawczo-Rozwojowego. Ruszyły już tam pierwsze prace. W budowę zaangażowane są spółki z Grupy Orlen. Placówka ma dysponować ok. 200 łóżkami.

Mateusz, ty nawet już nie udajesz, że nad czymkolwiek panujesz. A od waszych decyzji zależy dziś życie tysięcy Polaków - napisał w środę na Twitterze szef Europejskiej Partii Ludowej, były premier Donald Tusk.

WIĘCEJ: Tusk do Morawieckiego: "Ty już nawet nie udajesz, że nad czymkolwiek panujesz"

Do 75 zwiększy się od czwartku liczba łóżek covidowych w Pleszewskim Centrum Medycznym – poinformował w środę PAP prezes zarządu szpitala Błażej Górczyński. To kolejna decyzja wojewody wielkopolskiego, który zwiększa liczbę miejsc covidowych w regionalnych szpitalach, aby pacjenci mogli leczyć się jak najbliżej swego miejsca zamieszkania.

Nie widzimy potrzeby badania przesiewowego dla wszystkich obywateli. Wydaje się, że jest to nieuzasadnione, bo i skala badań, które prowadzimy, i dopuszczenie testów antygenowych są na tę chwilę wystarczające" – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dla pacjentów zarażonych koronawirusem we wszystkich szpitalach w woj. lubelskim są 1772 łóżka, zajętych jest 1379 z nich – poinformował w środę Lubelski Urząd Wojewódzki. Liczba tych łóżek jest systematycznie powiększana. Według danych na stronie internetowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego we wszystkich szpitalach regionu są 1772 łóżka dla chorych na COVID-19. Zajętych jest 1379 z nich. Szpitale dysponują 147 respiratorami dla pacjentów COVID-19, a zajętych jest 123 z nich. Statystyki te obrazują stan na wtorek.

Liderzy wszystkich głównych wyznań religijnych w Wielkiej Brytanii w opublikowanym w środę wspólnym liście wezwali premiera Borisa Johnsona do zmiany decyzji w sprawie zamknięcia świątyń, z wyjątkiem indywidualnych modlitw, na czas lockdownu w Anglii.

Premier: w przedszkolach opieka bez zmian.

W szpitalach na Podkarpaciu jest 1867 łóżek dla pacjentów z COVID-19. Zajętych jest 1070 z nich - poinformował w środę rzecznik wojewody podkarpackiego Michał Mielniczuk.

Placówki kulturalne typu kina, teatry, muzea czy galerie sztuki zostaną tymczasowo zamknięte - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki. Nauczyciele otrzymają 500-złotowy bon na zakup sprzętu do nauki zdalnej.

Niedzielski: system opieki zdrowotnej jest na granicy wydolności; przyrasta liczba zgonów; musimy doprowadzić do drastycznego zahamowania liczby zachorowań.

W szpitalach woj. warmińsko-mazurskiego z powodu zakażenia koronawirusem przebywa w środę 443 pacjentów. 35 z nich jest podłączonych do respiratorów. W regionie baza łóżek wykorzystana jest blisko w połowie, a respiratorów w nieco ponad jednej trzeciej.

Premier: jeśli epidemia dotknie powyżej 70-75 osób na 100 tysięcy mieszkańców będziemy musieli wdrożyć zasady narodowej kwarantanny m.in. zakaz przemieszczania się.

Premier: w sklepach o powierzchni poniżej 100 metrów kwadratowych będzie mogła przebywać 1 osoba na 10 metrów kwadratowych, w większych sklepach jak dotychczas - 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

Morawiecki: wszystkie nowe restrykcje zaczną obowiązywać od soboty, a w przypadku szkół od poniedziałku i potrwają przynajmniej do 29 listopada.

- Epidemia jest w pełnym rozkwicie - powiedział w środę dyrektor ostrowskiego sanepidu Tadeusz Biliński, który skomentował dla dane liczbowe zachorowań z ostatniej doby.

PKN Orlen zdecydował o lokalizacji szpitala tymczasowego w Płocku, który, jak podała w środę spółka, powstanie na placu na terenie Centrum Badawczo-Rozwojowego. Ruszyły już tam pierwsze prace. W budowę zaangażowane są spółki z Grupy Orlen. Placówka ma dysponować ok. 200 łóżkami.

PSL zapowiada przygotowanie projektu ustawy zakładającego, że każdy, kto pójdzie prywatnie do lekarza będzie miał prawo zrefundować koszt tej wizyty z NFZ. - To jest klucz do wydolności systemu ochrony zdrowia w Polsce - podkreślił w środę poseł PSL Dariusz Klimczak.

Morawiecki: w galeriach handlowych czynne tylko sklepy spożywcze, apteki i punkty usługowe

Morawiecki: zamknięte kina i teatry, galerie, instytucje kultury; obiekty hotelarskie będą dostępne tylko dla gości odbywających podróże służbowe.

Morawiecki: rozszerzamy naukę zdalną na klasy od 1-3; przedłużamy do końca listopada nauczanie zdalne dla uczniów klas starszych.

Morawiecki: kolejne restrykcje są potrzebne; chcę zaapelować o pozostanie w domach.

Polska gospodarka zmaga się z konsekwencjami pierwszego zamknięcia; przywrócenie daleko idących obostrzeń doprowadziłoby do upadłości firm i utraty miejsc pracy - wskazują organizacje zrzeszone w Radzie Przedsiębiorczości. Apelują do rządu o niewprowadzanie drugiego lockdownu.

23 nowe przypadki koronawirusa wykryto w środę w łódzkich placówkach edukacyjnych prowadzonych przez miejski samorząd - poinformował w środę Urząd Miasta Łodzi. W związku z tym w niektórych wprowadzono częściowo zdalne nauczanie.

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Niemczech wzrosła w ciągu ostatniej doby o 17 214, do 577 593 - wynika z danych opublikowanych w środę przez berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Zmarło kolejne 151 osób z Covid-19.

Cele ilościowe naszej strategii są nie do utrzymania, natomiast cele jakościowe związane z cyfryzacją banku przyspieszą w związku z pandemią - poinformował w środę prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło.

Szpital tymczasowy dla pacjentów z COVID-19 w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu będzie mógł przyjąć pierwszych pacjentów pod koniec listopada - poinformowano w środę na konferencji prasowej.

Stołeczni aptekarze wskazują, że w tym tygodniu znacznie wzrosło zainteresowanie klientów pulsoksymetrami i urządzenia zostały wykupione.

Do tej pory najwięcej zgonów z powodu COVID-19 zanotowano na Śląsku, w dalszej kolejności na Mazowszu i w Małopolsce. Są to również regiony z najwyższą liczbą wykrytych zakażeń SARS-CoV-2. Najmniej zakażeń i zgonów wystąpiło w woj. lubuskim.

Ministerstwo Zdrowia uruchamia systemu zdalnego monitoringu parametrów u pacjentów z COVID-19 z grup podwyższonego ryzyka, których wskażą lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Resort przekazał w środę, że po pilotażu w Małopolsce rozwiązanie będzie stosowane w całym kraju.

Jednym z monitorowanych parametrów będzie poziom saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem za pomocą pulsoksymetrów. 1500 takich urządzeń trafiło już do Małopolski. Będą dystrybuowane przez Pocztę Polską.

Muzea Watykańskie będą znów zamknięte od czwartku do 3 grudnia - ogłosiło w środę biuro prasowe Stolicy Apostolskiej. Tym samym Watykan dostosował się do przepisów z dekretu rządu Włoch, w którym zarządzono zamknięcie muzeów w związku z eskalacją pandemii.

- Do końca listopada w Poznaniu zostanie uruchomiony szpital tymczasowy - zapewnił w środę wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. W halach Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP) docelowo będzie prawie 600 łóżek, w tym 48 intensywnej terapii.

Winter Wonders, czyli tradycyjny jarmark bożonarodzeniowy, który obywał się co roku w centrum Brukseli, tej zimy nie będzie organizowany, choć władze miasta do samego końca wierzyły, że uda się uniknąć tego scenariusza.

PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Najwyższy od początku pandemii wzrost liczby zakażeń i zgonów na koronawirusa odnotowano w Bułgarii w ciągu ostatniej doby. Stwierdzono 4041 pozytywnych przypadków (36 proc. wszystkich wykonanych testów), zmarły 63 osoby - podał w środę resort zdrowia.

- Chcemy pracę zdalną wpisać do Kodeksu pracy - mówiła wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek. Dodała, że rozważana jest możliwość pracy hybrydowej na podstawie porozumienia pracodawcy z pracownikiem. W jej ocenie bezrobocie na koniec br. nie będzie większe niż 6,7 - 6,8 proc.

W Rosji trwają w środę obchody najmłodszego święta państwowego - Dnia Jedności Narodowej, upamiętniającego wyzwolenie Moskwy spod polskich rządów w 1612 r. Z powodu epidemii koronawirusa wiele imprez odbywa się online. Odwołano tradycyjne przyjęcie na Kremlu.

- Podstawową kwestią jest świadomość odpowiedzialności za wszystkich, nie za siebie, nie za swoje zdrowie, ale za zdrowie wszystkich - mówił dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, komentując rekordowe liczby nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce.

2324 nowe przypadki zakażeń koronawirusem zdiagnozowano w środę na Dolnym Śląsku. To rekordowy dzienny przyrost infekcji tym patogenem od początku epidemii. Najwięcej przypadków - 826 - wykryto we Wrocławiu. Ostatnie doby zmarło w regionie 30 osób chorych na COVID-19.

Policjanci w Bolesławcu zatrzymali mężczyznę, który usłyszał zarzut kradzieży kabla zasilającego z budowy szpitala modułowego dla pacjentów chorych na COVID-19. Mężczyzna podejrzany jest też o inne przestępstwa m.in. groźby karalne. Grozi mu 10 lat więzienia.

Wójt gminy Stawiguda Michał Kontraktowicz poinformował w środę, że jest zakażony SARS-CoV-2. - Czuję się dobrze, choć w ostatnich dniach różnie z tym było - dodał.

Po raz pierwszy od dłuższego czasu średnia liczba nowych infekcji koronawirusem spadła w Belgii - wynika z opublikowanych w środę danych. Zdaniem mediów to sugeruje, że wprowadzone w ub. miesiącu restrykcje dotyczące kontaktów społecznych zaczynają przynosić efekty.

W woj. kujawsko-pomorskim stwierdzono 1429 nowych zakażeń koronawirusem - poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Duże ognisko zakażeń występuje w Domu Pomocy Społecznej w Gołuszycach koło Świecia, gdzie wirusa ma 67 osób.

Ministerstwo zdrowia podało w środę, że liczba zakażonych koronawirusem zwiększyła się we wtorek o 12 088. Jest to o około 3500 mniej niż przed tygodniem, gdy laboratoria miały najwięcej pozytywnych testów od początku pandemii.

- Jednym z zadań podstawowych, jakie mamy do realizacji jest ochrona najsłabszych, to są przede wszystkim osoby starsze - powiedział w środę wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński, odnosząc się do działań Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów.

Bank PKO BP jest zaangażowany w budowę dwóch tymczasowych szpitali, jeden powstanie w województwie małopolskim, a drugi w wielkopolskim - poinformował w środę podczas konferencji wynikowej banku prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło.

W najbliższą sobotę w Lipsku spodziewanych jest ponad 20 000 osób z różnych niemieckich krajów związkowych na demonstracji przeciwko nowym obostrzeniom koronawirusowym - pisze w środę "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Protestów koronasceptyków przybywa w całych Niemczech.

- Liczba zakażeń koronawirusem i zachorowań na COVID-19 może być już odzwierciedleniem trwających od kilkunastu dni niepokojów społecznych - powiedział kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Adam Antczak.

- Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów to wielkie zaangażowanie młodego pokolenia; dziękuję, że tak kreatywnie działacie, to jest nasz egzamin z solidarności międzypokoleniowej - powiedziała w środę minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Rekordowy przyrost liczby zakażeń koronawirusem i zgonów na Covid-19 zanotowano w ciągu ostatniej doby na Węgrzech: wykryto 4219 nowych infekcji, zmarło 90 osób - wynika z danych opublikowanych w środę na rządowej stronie poświęconej pandemii koronawirusa.

Blisko 50 osób zmarło w związku z zakażeniem koronawirusem ostatniej doby na terenie woj. śląskiego - wynika z komunikatu przekazanego w środę przed południem przez wojewódzki sanepid w Katowicach. Praktycznie wszyscy zmarli to osoby starsze, przebywające w szpitalach.

- Decyzja o zwolnieniu medyków z kwarantanny wymiernie nam pomaga - powiedział prof. Aleksander Goch, z-ca dyrektora ds. lecznictwa szpitala w Grudziądzu. Dodał, że placówka koordynująca walkę z epidemią COVID-19 w woj. kujawsko-pomorskim jest przygotowana na każdy scenariusz.

Poseł Jarosław Zieliński opuścił Szpital Wojewódzki w Suwałkach (woj. podlaskie), gdzie trafił na kilka dni z objawami COVID-19. W środę poinformował, że jest już w domu, choć nie czuje się najlepiej.

Część wydziałów w podkarpackich samorządach, m.in. w Rzeszowie i Tarnobrzegu, przeszło na pracę zdalną. - Zrobimy wszystko, żeby mieszkańcy tego nie odczuli - powiedział w środę rzecznik rzeszowskiego ratusza Maciej Chłodnicki.

Mistrz świata federacji WBC w bokserskiej wadze super piórkowej Meksykanin Miguel Berchelt (37-1, 33 KO) jest zainfekowany koronawirusem i z tego powodu nie dojdzie 12 grudnia do jego walki z rodakiem Oscarem Valdezem (28-0, 22 KO).

19 768 przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej od początku epidemii, odnotowano w Rosji w ciągu ostatniej doby - podał w środę sztab operacyjny. Zmarło od wtorku 389 osób, co również jest maksymalnym wskaźnikiem od początku epidemii.

Ponad 700 łóżek w szpitalach na Pomorzu Zachodnim dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia i zakażonych wirusem SARS-CoV-2 jest już zajętych. Wojewoda zdecydował o utworzeniu kolejnych łóżek i izolatoriów.

26 mieszkańców województwa świętokrzyskiego zakażonych koronawirusem zmarło ubiegłej doby. W regionie odnotowano ponadto kolejny wzrost liczby zakażeń. Infekcje SARS-COV-2 wykryto u ponad 760 mieszkańców regionu.

Premier Mateusz Morawiecki zaprosił na środę na godz. 20 na sesję pytań i odpowiedzi na Facebooku. Na pytania internatów odpowiadać będzie też minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Choć prezydent podpisał ustawę covidową, nie wierzę, że wszyscy pracownicy służby zdrowia, którym się na jej podstawie należą dodatki dostaną swoje pieniądze - podkreśliła w środę posłanka Izabela Leszczyna (KO).

Punkt drive-thru w Ostrowie Wlkp. jest przeciążony. Tylko w październiku pobrano tam 3,5 tys. wymazów. Dla mieszkańców powiatu uruchomiono drugi punkt w Ostrzeszowie - poinformował starosta ostrowski Paweł Rajski.

Od środy Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. uruchomił drugi mobilny punkt (Drive Thru) pobierania wymazów w kierunku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Znajduje się on na terenie głównego kompleksu szpitalnego -poinformowała rzeczniczka gorzowskiego szpitala Agnieszka Wiśniewska.

- Dołączcie do nas, medyków. Dzięki Wam możemy przechylić szalę w walce z wirusem. Bądźmy solidarni - zaapelował w środę do ozdrowieńców o oddawania krwi prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja.

- W związku z wydzieleniem w Szpitalu w Szczecinku 30 łóżek dla pacjentów COVID-19 oddział internistyczny Szpitala w Szczecinku nie będzie przyjmował pacjentów internistycznych bez stwierdzonego zakażenia Sars-CoV-2 - poinformowała w oficjalnym oświadczeniu prezes szpitala Anna Złotowska.

- Od połowy listopada w Krynicy-Zdroju ma zacząć działać tymczasowy szpital dla chorych na COVID-19 na 200 łózek. Placówka zostanie utworzona w 20. Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny. Do szpitala potrzeba pełnego wyposażenia i dostosowania - powiedział dyrektor szpitala powiatowego w Krynicy-Zdroju Sławomir Kmak, który prowadzi nadzór nad powstającą placówką.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita i marszałek województwa Witold Kozłowski apelują o to, by personel medyczny i wolontariusze posiadając uprawnienia medyczne zgłaszali się do pracy w szpitalach tymczasowych i placówkach najmocniej zaangażowanych w walkę z epidemią.

Dostęp do aktualnych danych o wolnych łóżkach jest kluczowy dla koordynatorów ratownictwa medycznego i załóg karetek covidowych, którzy muszą przekazać pacjenta zakażonego koronawirusem do najbliższego szpitala. W monitorowaniu i bieżącym uzupełnianiu danych, placówki wspomogą żołnierze WOT - informuje NFZ.

W woj. warmińsko-mazurskim odnotowano w środę 622 nowe przypadki zakażenia. Rzecznik wojewody Krzysztof Guzek powiedział, że większość zakażeń to osoby, których na badanie skierowali lekarze rodzinni. Nie odnotowano nowych większych ognisk zakażeń.

Z powodu COVID-19 zmarło 57 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 316 osób.

W tym tygodniu do Polski trafi kolejne 10 tys. dawek leku remdesivir - poinformował w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak mówił, we wszystkich szpitalach, które zajmują się leczeniem COVID-19, ten lek będzie.

Ministerstwo zdrowia określiło w rozporządzeniu wymagania dla pomieszczeń i urządzeń szpitali tymczasowych, w których będą leczeni pacjenci zakażeni wirusem SARS-CoV-2. Rozporządzenie opublikowano w Dzienniku Ustaw. Weszło w życie w środę.

W Indiach odnotowano w ciągu ostatniej doby 46 253 przypadki zakażenia koronawirusem - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia tego kraju, zwiększając liczbę potwierdzonych przypadków SARS-CoV-2 od początku pandemii do 8,3 mln.

Dekret rządu Węgier, wprowadzający na całym terytorium kraju stan zagrożenia z powodu koronawirusa, wszedł w środę w życie. Dekret został już opublikowany w Monitorze Węgierskim.

Osoby z województwa śląskiego z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa stanowią 13,2 proc. wszystkich przypadków w skali kraju - wynika z raportu regionalnego think-tanku. Pod względem liczby zakażeń województwo śląskie znajduje się na drugim miejscu po województwie mazowieckim.

W Chinach kontynentalnych wykryto 17 nowych przypadków Covid-19 i 128 bezobjawowych zakażeń koronawirusem, w tym 116 infekcji lokalnych w Sinciangu na zachodzie ChRL, gdzie trwają testy przesiewowe - poinformowała w środę państwowa komisja zdrowia.

PAP/EPA/JEROME FAVRE

Szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym powinien w środę osiągnąć zdolność operacyjną; to kiedy ewentualnie pierwsi pacjenci do niego trafią, będą to decyzje lekarzy, m.in. ze szpitala MSWiA - mówił w środę szef KPRM Michał Dworczyk.

Premier Węgier Viktor Orban oświadczył w środę, że jeżeli wszyscy będą przestrzegać wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa zasad, nie będą potrzebne nowe obostrzenia. Powiedział o tym w nagraniu zamieszczonym na Facebooku.

Szef dyplomacji Węgier Peter Szijjarto jest zakażony koronawirusem. Jego test dał wynik pozytywny po przybyciu ministra do Bangkoku - poinformował w środę rzecznik MSZ Mate Paczolay.

Na Ukrainie we wtorek odnotowano najwyższą od początku epidemii liczbę zakażeń koronawirusem - 9524. 199 osób zmarło, 7536 wyzdrowiało, a 1514 hospitalizowano - przekazał w środę ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. Minister nie wykluczył wprowadzenia weekendowego lockdownu.

Ustawodawca, aby nie ograniczyć zupełnie możliwości przygotowywania się do wydarzeń sportowych, dopuścił działalność basenów, siłowni, klubów i centrów fitness, "które są przeznaczone dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych" - poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Brak koordynacji i jednolitych kryteriów we wprowadzaniu restrykcji na granicach wewnątrz Europy powoduje ból głowy przedsiębiorców i przewoźników. Problemu dotąd nie naprawiły próby podejmowane na szczeblu unijnym.

PAP/EPA/VINCENT JANNINK

Nawet 5,3 mln osób może w trakcie drugiej fali pandemii pracować zdalnie - podała w środę "Rzeczpospolita".

Jak najwięcej spraw z urzędem skarbowym załatwiajmy online, a jeśli wizyta w urzędzie jest konieczna umawiajmy się na nią z wyprzedzeniem przez internet lub telefonicznie - apeluje szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.

Algorytm analizujący odgłosy wymuszonego kaszlu pozwala z dużą dokładnością rozpoznać COVID-19 - informuje "IEEE Journal of Engineering in Medicinie and Biology".

- Trochę zmniejszyliśmy naszą aktywność społeczną i zaczęliśmy nosić maseczki - powiedział wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Dodał, że nowa stratega walki z epidemią zakłada jego zdaniem wiele ruchów wyprzedzających, które w razie możliwego wzrostu liczby zakażeń i tak byłyby konieczne.

To organy prowadzące mogą podejmować decyzje, czy placówki takie jak domy i kluby seniora oraz ośrodki pomocy społecznej będą funkcjonowały w trybie pracy zdalnej - wyjaśnił resort rodziny. Swoich oddziałów na razie nie planuje zamykać ZUS.

Coraz więcej osób, które wyzdrowiały po zakażeniu koronawirusem oddaje osocze, ale jeszcze szybciej wzrasta zapotrzebowanie na nie, by podać je w terapii innym chorym - ocenia prof. Piotr Radziwon z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku.

W miejscowości Codogno w Lombardii, gdzie w lutym zanotowano pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem we Włoszech, wznowiło pracę radio Czerwona Strefa, które pomagało odciętym od świata mieszkańcom na początku pandemii. Uznano to za symbol powrotu kryzysu.

Temperatura i wilgotność powietrza nie odgrywają znaczącej roli w rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 - wykazało najnowsze badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Teksańskim w Austin (USA).

PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI

Rząd Włoch wprowadza godzinę policyjną na terytorium kraju od 22:00 do 5:00. To postanowienie znalazło się według mediów w nowym dekrecie o zaostrzeniu restrykcji w ramach walki z pandemią. Przepisy będą obowiązywać od czwartku do 3 grudnia.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie