Parlamentarzyści-lekarze chcą pracować z pacjentami covidowymi. "Niczego się nie boimy"

Polska
Parlamentarzyści-lekarze chcą pracować z pacjentami covidowymi. "Niczego się nie boimy"
PAP/Radek Pietruszka
Parlamentarzyści-lekarze chcą pracować z pacjentami covidowymi

Posłowie i senatorowie, którzy wykonują zawód lekarza deklarują gotowość do pracy przy pacjentach z COVID-19. - Jesteśmy do dyspozycji; niczego się nie boimy, Covida też - podkreślają zgodnie zarówno politycy opozycji, jak i partii rządzącej.

Polska Agencja Prasowa zapytała parlamentarzystów, którzy wykonują zawód lekarza, czy angażują się w pomoc pacjentom z COVID-19.

 

Poseł PiS Tomasz Latos, który ukończył specjalizację z zakresu radiologii, przekazał, że obecnie czynnie wykonuje swój zawód. - W piątek, sobotę, niedzielę opisywałem badania i w poniedziałek też. Jestem radiologiem i pracuję z pacjentami COVID-owymi - dodał.

 

ZOBACZ: Michał Dworczyk: personel medyczny nie będzie podlegał kwarantannie

 

Latos zadeklarował pomoc przy pacjentach z wirusem COVID-19 na większą skalę, "jeśli będzie taka potrzeba". - Jestem do dyspozycji, ponieważ znam się na tym - oświadczył. - Ponad 30 lat mojego doświadczenia zawodowego jest związane z diagnostyką, a nie przy łóżku pacjenta. Mam wielkie doświadczenie jako radiolog przy opisywaniu badań - dodał.

 

"Potrzeba najwięcej anestezjologów"

 

Inny poseł PiS Andrzej Sośnierz powiedział, że obecnie nie pracuje w żadnej placówce medycznej. - Ale wykorzystuję swoją wiedzę medyczną do tworzenia programów, proponowania programu walki z epidemią - zaznaczył. Poinformował, że nie angażuje się bezpośrednio w walkę z pacjentami z koronawirusem.

 

Pytany, czy jeśli byłaby taka potrzeba, zaangażowałby się w bezpośrednią pomoc takim pacjentom, podkreślił, że "jeśli będzie taka potrzeba, to oczywiście tak". - Choć tak naprawdę najwięcej potrzeba anestezjologów, bo pacjent bez respiratora wymaga tylko opieki pielęgniarskiej, a pacjent z respiratorem to trudniejszy pacjent - zauważył Sośnierz.

 

ZOBACZ: Szpitalom zaczyna brakować tlenu

 

Senator KO prof. Alicja Chybicka mówiła, że obecnie kieruje Kliniką Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej "Przylądek Nadziei" przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.

 

- Ten szpital dostał teraz zadanie bojowe przyjęcia pod swoje skrzydła tworzonego przez wojewodę szpitala tymczasowego. Szpital covidowy powstanie w centrum konferencyjnym przy ulicy Rakietowej, pomieści 400 łóżek i będzie wyposażony w 50 respiratorów - dodała prof. Chybicka.

 

"Covida też się nie boję"

 

Podkreśliła, że od 45 lat zajmuje się dziećmi chorymi na nowotwory. Jeśli jednak będzie taka potrzeba, zadeklarowała pomoc przy pacjentach z koronawirusem. - Ja się niczego nie boję, Covida też się nie boję - dodała senator KO.

 

- Mieliśmy dziewczynkę, która przeszła COVID-19. Była w bardzo ciężkiej sytuacji, baliśmy się, że się z tego nie wygrzebie. Ale Hania zwalczyła koronawirusa i wyszła do domu - opowiadała senator KO. Jak wskazała przy zakażeniu koronawirusem dzieci ze schorzeniami towarzyszącymi nie są tak zagrożone, jak starsze osoby z tymi schorzeniami.

 

ZOBACZ: Ordynator szpitala zaprasza niedowiarków na oddział covidowy

 

Senator KO Agnieszka Gorgoń-Komor powiedziała, że przez okres pandemii pracuje w szpitalu onkologicznym, gdzie na izbę przyjęć cały czas trafiają także pacjenci z koronawirusem. - Na naszym oddziale jest pacjent covidowy, zaraz będę mu robiła echo serca. Teraz będziemy leczyć powikłania covidowe, zarówno kardiologiczne, jak i internistyczne - podkreśliła.

 

- To nie jest tak, jak minister zdrowia mówił, że pacjenci będą trafiać tylko do centrów covidowych. Owszem, latem nie chorowali ciężko i nie było pełnego obłożenia szpitali covidowowych, ale zmiana systemu w szczycie pandemii i organizowanie oddziałów teraz, a nie wcześniej, to jest duży błąd po stronie rządzących - oceniła. Gorgoń-Komor.

 

Senator KO zauważyła, że już na samym początku epidemii współtworzyła procedury zapobiegające rozprzestrzenianiu się COVID-19 między lekarzami i pacjentami, angażowała się w prace senackiej komisji zdrowia, a także aktywnie uświadamiała, jak ważne jest stosowanie się do zasad reżimu sanitarnego.

 

"Jestem w gotowości"

 

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który pracował m.in. w Klinice Chorób Wewnętrznych i Medycyny Wsi Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, zadeklarował gotowość do pomocy przy pacjentach z COVID-19. - Wielokrotnie się wypowiadałem w tej sprawie. Jestem w gotowości, jeśli byłaby taka potrzeba - oświadczył.

 

Z pacjentami covidowymi pracuje senator PiS Stanisław Karczewski, czym pochwalił się na Twitterze.

 

 

"Prosto z dyżuru, na którym są chorzy na Covid-19 w ciężkim stanie, zadaję pytanie jako lekarz, nie polityk: czy organizatorzy, uczestnicy i ci którzy zachęcają do protestów Strajku Kobiet, zdają sobie sprawę, że wydają wyrok śmierci na tysiące niewinnych ludzi?" - napisał senator.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie