Nowy lek na koronawirusa? "Aprotynina hamuje wnikanie do komórek gospodarza"

Świat
Nowy lek na koronawirusa? "Aprotynina hamuje wnikanie do komórek gospodarza"
piqsels
Aprotynina może być nowym lekiem w terapii Covid-19

Aprotynina hamuje wnikanie Sars-CoV-2 do komórek gospodarza - wynika z badań międzynarodowego zespołu badawczego opublikowanych w czasopiśmie "Cells". Grupa naukowców twierdzi, że związek chemiczny cechuje się pożądaną aktywnością wobec koronawirusa, natomiast jego stężenie jest niezbędne do zainicjowania reakcji i jest bezpieczne dla pacjentów.

Międzynarodowy zespół kierowany przez prof. Martina Michaelisa, dr Marka Wassa i prof. Jindrich Cinatl stwierdził, że zatwierdzony inhibitor proteazy aprotynina, wykazuje aktywność przeciwko koronawirusowi. Ich zdaniem związek hamuje wnikanie SARS-CoV-2 do komórek gospodarza.

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 3 listopada

 

- Doniesiono, że aerozol aprotyniny jest wyjątkowo dobrze tolerowany przez pacjentów z grypą. W związku z tym może mieć szczególny potencjał w zapobieganiu ciężkiej chorobie COVID-19, gdy zostanie zastosowana odpowiednio wcześnie po rozpoznaniu zakażenia - mówi prof. Martin Michaelis.

 

"Mamy nadzieję, że je znaleźliśmy"

 

Eksperci z University of Kent, pracujący wraz z kolegami we Frankfurcie i Hanowerze piszą, że "skuteczne leki są bardzo ważne w walce z Covid-19". - Mamy nadzieję, że je znaleźliśmy - przekonują. 

 

Aerozole aprotyniny są zatwierdzone w Rosji do leczenia grypy i mogą być łatwo testowane pod kątem leczenia COVID-19 - dodają.

 

ZOBACZ: Rośnie liczba zajętych respiratorów. Na Mazowszu zostało 6 wolnych

 

To nie jedyna substancja wśród leków, które mają pomóc w walce z pandemią. W ubiegły wtorek główny włoski organ regulacyjny ds. leków dał zielone światło dla badań klinicznych na ludziach nad raloksyfenem, generycznym lekiem na osteoporozę, który według naukowców może być również skutecznym lekiem na Covid-19.

 

Lek został zidentyfikowany przez naukowców jako potencjalna terapia Covid-19 dzięki superkomputerom badającym cząsteczki pod kątem właściwości chemicznych, które mogą hamować wirusa.

 

Blokada replikacji wirusa

 

Andrea Beccari z konsorcjum badawczego Excalate4Cov powiedział, cytowany przez Reutera, że naukowcy mają nadzieję, iż raloksyfen zablokuje replikację wirusa w komórkach, a tym samym spowolni postęp choroby.

 

- Hamuje replikację wirusa, zapobiegając w ten sposób pogorszeniu się stanu pacjentów z łagodnymi objawami, a także zmniejsza zakaźność, ograniczając obciążenie wirusem - powiedział Marco Allegretti, szef działu badań w spółce Dompe Farmaceutici, cytowany przez Reutera.

 

ZOBACZ: Pensjonariusze domu seniora pokonali koronawirusa. Wśród nich stulatkowie

 

W czerwcu finansowane ze środków UE konsorcjum Exscalate4CoV ogłosiło, że raloksyfen może być skutecznym sposobem leczenia pacjentów z Covid-19 z łagodnymi objawami zakażenia. Konsorcjum korzysta ze wspieranej przez UE platformy superkomputerowej, jednej z najpotężniejszych na świecie, do sprawdzania potencjalnego wpływu znanych cząsteczek na strukturę genomową koronawirusa.

 

- Dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy nauki. Od stycznia zmobilizowaliśmy wszystkie nasze wysiłki, aby wesprzeć podmioty zajmujące się badaniami i innowacjami w swoich dziedzinach, aby znaleźć rozwiązania i powstrzymać wirusa. Właśnie dlatego przekazaliśmy Exscalate4CoV 3 miliony euro na sfinansowanie ich badań i cieszę się z obiecujących wyników, jakie osiągnęli - powiedziała w czerwcu Marija Gabriel, europejska komisarz ds. innowacji i badań.

msl/prz/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie