Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 2 listopada

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 2 listopada
Polsat News
Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce potwierdzono 4 marca

Mamy 15 tys. 578 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Nie żyją 92 kolejne osoby. Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 395 tys. 480. Do tej pory z powodu COVID-19 zmarło 5875 osób.

Nowe przypadki koronawirusa pochodzą z województw: mazowieckiego (2218), małopolskiego (1746), kujawsko-pomorskiego (1379), śląskiego (1362), wielkopolskiego (1256), łódzkiego (1180), podkarpackiego (1049), lubelskiego (1043), pomorskiego (967), dolnośląskiego (737), warmińsko-mazurskiego (582), zachodniopomorskiego (572), podlaskiego (543), opolskiego (355), lubuskiego (295), świętokrzyskiego (294).

 

Jak podał resort, z powodu COVID-19 zmarło 7 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 85 osób.

 

 

Rośnie liczba zajętych respiratorów

 

Ministerstwo poinformowało, że obecnie zajętych jest 17 tys. 223 łóżek z 24 tys. 807 przygotowanych dla pacjentów z Covid-19.

 

Pod respiratorem są 1453 osoby. Resort podaje, że dla zakażonych przeznaczonych jest w sumie 1916 urządzeń.

 

W niedzielę wieczorem zajęte były wszystkie respiratory dla pacjentów z COVID-19 w województwie podlaskim - wynika z danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce. Zajęte wszystkie respiratory na Podlasiu. Jest odpowiedź wojewody

 

- Zabezpieczamy potrzeby w zakresie respiratorów dla pacjentów z COVID-19, gdy są potrzebne, "uwalniamy" kolejne - powiedział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

 

Kwarantanną objęto obecnie 435 tys. 343 osoby, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 46 tys. 844.

 

Do tej pory wyzdrowiało 154 tys. 413 osób.

 

W sumie w Polsce przebadano 4 mln 828 tys. 389 próbek pobranych od 4 mln. 649 tys. 236 osób.

 

W ciągu ostatniej doby wykonano 65 tys. testów. Liczba zleceń z POZ wyniosła 605 tys. 665.

 

 

10 milionów zakażeń w Europie

 

Liczba stwierdzonych w Europie zakażeń koronawirusem podwoiła się w ciągu pięciu tygodni i przekroczyła 10 mln - poinformowała w niedzielę agencja Reutera. Na kontynencie zamieszkanym przez 10 proc. światowej populacji odnotowano 22 proc. z 46,3 mln wszystkich infekcji na świecie.

 

W całej Europie na COVID-19 zmarło jak dotąd ponad 269 tys. chorych. To 23 proc. z blisko 1,2 mln ofiar pandemii na całym świecie - wylicza agencja.

 

ZOBACZ: Koronawirus może wpływać na mózg? Obserwacje naukowców

 

W ciągu ostatniego tygodnia to w Europie wykryto 1,6 mln z 3,3 mln potwierdzonych na całym świecie nowych infekcji.

 

Na każde 10 tys. mieszkańców kontynentu przypada teraz 127 zakażeń i 4 zgony na COVID-19. Z kolei dla USA wartości te wynoszą odpowiednio 278 zakażeń i 7 przypadków śmierci - przypomina Reuters.

 

Nowa strategia walki z pandemią w Polsce

 

Resort zdrowia opracuje nową strategię walki z koronawirusem. Najnowsza jej wersja ma być przygotowana w nadchodzącym tygodniu - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu zapowiedział w piątek m.in. wprowadzenie rozwiązania, aby współdomownicy osoby, która ma dodatni wynik testu na SARS-CoV-2, nie musieli czekać na informację z sanepidu o kwarantannie, lecz byli nią obejmowani automatycznie.

 

ZOBACZ: "O 100 proc. większe wynagrodzenie dla medyków". Minister zdrowia wydał polecenie

 

Niedzielski podał, że testy antygenowe u pacjentów objawowych będą taką samą podstawą stwierdzenia koronawirusa jak testy PCR. Zapowiedział także, że w opiece nad pacjentami skąpo lub bezobjawowymi będą wykorzystywane pulsoksymetry - urządzenia do pomiaru saturacji krwi. Urządzenia mają otrzymywać osoby z dodatnim wynikiem na obecność koronawirusa, wskazane przez lekarzy rodzinnych.

 

Minister mówił o tworzeniu szpitali tymczasowych i o zwiększaniu liczby miejsc w izolatoriach. Minister Niedzielski poinformował w piątek, że ogłoszone przez niego zmiany zostaną ujęte w dokumencie nowej strategii.

 

 

Koronawirus zamroził świat


Zapalenie płuc nazwane przez ekspertów COVID-19 pierwszy raz rozpoznali lekarzy w mieście Wuhan w Chinach pod koniec 2019 roku. Liczba zakażeń nowym wirusem, pochodzącym prawdopodobnie od zwierząt, wzrosła na tyle gwałtownie, że że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła na świecie 11 marca stan pandemii.

 

ZOBACZ: Ordynator szpitala zaprasza niedowiarków na oddział covidowy

 

W Polsce pierwszy pacjent zakażony koronawirusem został zdiagnozowany w Polsce na początku marca. Wkrótce potem resort zdrowia zaapelował o ostrożność, a niedługo potem rząd Mateusza Morawieckiego ogłosił wprowadzenie restrykcyjnych ograniczeń, aby zapobiec niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się pandemii. Zamknięta została m.in. większość sklepów, władze wydały zakaz wychodzenia z domów bez pilnej potrzeby.

 

Sprawdź jakie są objawy zakażenia


Objawami choroby wywołanej przez wirus SARS-CoV-2 są zazwyczaj: gorączka, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczenie. Zakażenie koronawirusem może prowadzić do śmierci także u osób młodych i zdrowych. W większości przypadków przebiega jednak łagodnie lub bezobjawowo.

 

ZOBACZ: Jerzy Polaczek: w szpitalu człowiek zastanawia się, ile zobaczy zwłok

 

Według ekspertów medycznych u znacznego odsetka chorych może po wyzdrowieniu prowadzić do późniejszych negatywnych skutków w układzie oddechowym i krążenia. Choroba COVID-19 wywoływana przez koronawirusa jest niebezpieczna zwłaszcza dla seniorów, w szczególności tych, których odporność jest osłabiona i u których występują  inne przewlekłe choroby.

prz/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie