Boris Johnson: od czwartku całkowity lockdown w Anglii

Świat
Boris Johnson: od czwartku całkowity lockdown w Anglii
PAP/EPA/ANDY RAIN
Decyzja brytyjskiego rządu będzie się odnosić tylko do Anglii

Brytyjski premier Boris Johnson ogłosił, że cała Anglia znajdzie się na nowym, najwyższym poziomie restrykcji koronawirusowych. Od czwartku do początku grudnia będzie obowiązywać całkowity lockdown. Wcześniej media informowały o zamiarach premiera. W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 21 915 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

W tym czasie ludzie powinni pozostawać w domach, z wyjątkiem nielicznych uzasadnionych przyczyn, a osoby z różnych gospodarstw domowych nie będą mogły się spotykać w zamkniętych przestrzeniach. Zamknięte mają zostać wszystkie puby, bary i restauracje, a także sklepy z wyjątkiem tych, które sprzedają artykuły pierwszej potrzeby.

 

W porównaniu z pierwszym lockdownem, wprowadzonym pod koniec marca, czynne pozostaną szkoły i uniwersytety. W ramach spodziewanych działań jest zamknięcie wszystkich sklepów z wyjątkiem tych, które sprzedają artykuły pierwszej potrzeby i zakaz spotkań osób z różnych gospodarstw domowych w pomieszczeniach zamkniętych.

 

Obostrzenia tylko w Anglii

 

Decyzja rządu będzie się odnosić tylko do Anglii, gdyż ochrona zdrowia jest kompetencją zdecentralizowaną, co oznacza, że w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej odpowiadają za tę sferę tamtejsze rządy.

 

ZOBACZ: Lockdown w Belgii. Na sześć tygodni

 

Krótkie lockdowny w celu zatrzymania epidemii wprowadziły już rządy Irlandii Północnej i Walii. W Irlandii Północnej jest on przewidziany na cztery tygodnie, z czego dwa już minęły, zaś w Walii na 17 dni, co oznacza, że pozostało jeszcze 10.

 

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 21 915 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, co oznacza, że ich łączna liczba przekroczyła 1 mln, i zarejestrowano 326 kolejnych zgonów z powodu Covid-19 - poinformował w sobotę po południu brytyjski rząd.

 

Liczba stwierdzonych zakażeń jest niższa o 2490 od tej z piątku i o 4773 od najwyższej z 21 października, to jednak wystarczyło, by Wielka Brytania stała się dziewiątym państwem świata i czwartym w Europie, w którym liczba wykrytych infekcji przekroczyła milion. Dotychczasowy bilans to 1 011 660.

 

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie