Prymas Polski: nie konsultowano ze mną zamknięcia cmentarzy

Polska
Prymas Polski: nie konsultowano ze mną zamknięcia cmentarzy
Facebook/Archidiecezja Gnieźnieńska
- Patrząc na te zastraszająco rosnące liczby zachorowań, spodziewaliśmy się zamknięcia cmentarzy - przyznał prymas Polski, abp Wojciech Polak

- Nie konsultowano ze mną decyzji o zamknięciu cmentarzy w dniu Wszystkich Świętych i w Zaduszki - powiedział w sobotę prymas Polski abp Wojciech Polak. Jak dodał, Kościół nie zmieni swojego zdania ws. aborcji. Komentując słowa prezesa PiS o "obronie" świątyń uznał, że "żadne instrumentalizowanie spraw wiary i Kościoła nic dobrego nie przyniesie".

Prymas Polak stwierdził, że premier Mateusz Morawiecki nie konsultował z nim decyzji o zamknięciu cmentarzy od 31 października do 2 listopada.

 

- Natomiast nie miałem też żadnych innych informacji, czy konsultował pan premier tę decyzję z sekretariatem Episkopatu, czy z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Tego nie wiem - mówił w RMF FM.

 

Abp Polak o zamknięciu cmentarzy: jest to bolesne dla wielu ludzi

 

Jego zdaniem, wszyscy w jakiś sposób, "patrząc na te zastraszająco rosnące liczby zachorowań, żeśmy się tego też spodziewali".

 

ZOBACZ: Zamknięte cmentarze. W Chełmie i Świdniku samorządy upamiętnią zmarłych

 

- Jest to bardzo bolesne na pewno dla wielu ludzi, jest to trudne do przyjęcia (...). Myślę, że jest to uzasadnione, żebyśmy przede wszystkim się ze sobą w jakichś wielkich masach ludzkich nie stykali - dodał.

 

"Kościół nie zmieni zdania odnośnie aborcji"

 

Prymas zapytany, czy Kościół zaakceptowałby rozwiązanie zaproponowane przez prezydenta w sprawie aborcji w przedstawionej przez niego w piątek propozycji nowelizacji ustawy odpowiedział, że Kościół nie jest od ustanawiania prawa.

 

Zastrzegł jednocześnie, że duchowieństwo nie zmieni swojego zdania odnośnie aborcji.

 

- Mówiliśmy o tym wielokrotnie. (...) Dla Kościoła podstawową zasadą, którą powtarzamy, jest, że zabicie ludzkiego niewinnego życia, od poczęcia aż do naturalnej śmierci, jest zawsze wielkim nieporządkiem moralnym - dodał prymas.

 

ZOBACZ: Policja o przebiegu "Marszu na Warszawę"

 

Abp Polak, odnosząc się do wypowiedzi wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, który wezwał członków PiS do obrony świątyń w Polsce, powiedział, że żadne instrumentalizowanie spraw wiary i Kościoła nic dobrego nie przyniesie.

 

- To jest nasze stanowisko, bardzo jasno i zdecydowanie wyrażone wobec wszelkich zakus czy pokus, które by mogły w tym kierunku zmierzać - zapewnił.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie