Budka: nie ma zgody na kolejne oszustwo ze strony tego rządu

Polska
Budka: nie ma zgody na kolejne oszustwo ze strony tego rządu
Polsat News
Borys Budka mówił, że KO jest gotowa do pracy nad strategią walki z pandemią

- Ten rząd budował strategię walki z koronawirusem na chaosie i oszustwie. Zamiast rzetelnych dokumentów i informacji, rząd wprowadził olbrzymi chaos. Jeszcze w czwartek ministrowie zapewniali, że cmentarze nie zostaną zamknięte - mówił na konferencji prasowej przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

Szef PO odniósł się do informacji rzecznika rządu Piotra Müllera, że w poniedziałek na godz. 17 planowane jest spotkanie premiera z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych; w spotkaniu mają wziąć też udział przedstawiciele rady medycznej ds. epidemiologicznych. Głównym tematem spotkania ma być sytuacja epidemiczna związana ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem i działania rządu w celu ich ograniczenia. Müller nie wykluczył, że pojawi się też temat protestów po wyroku TK ws. przepisów aborcyjnych.

 

ZOBACZ: Premier: tylko zjednoczeni jesteśmy w stanie wygrać z epidemią

 

- Nie ma zgody na to, by brać udział w kolejnych oszustwach, nie mamy zamiaru brać udziału w kolejnych zagrywkach propagandowych. Od samego początku pandemii ten rząd oszukuje społeczeństwo. Tak było w marcu, gdy rząd mówił, że jest gotowy na pandemię, tak było i później, gdy sprowadzano pod publikę wielkim Antonowem maseczki bez atestów, gdy ściągano sprzęt, zapewniano nas o respiratorach, że będą, podczas gdy były kupowane od handlarzy bronią, tak jest i teraz - oświadczył Budka.

 

Według niego "to wielkie oszustwo sprowadza się również do tego, że postulaty pozycji, które są zgłaszane na tego typu spotkaniach, są wyrzucane do kosza". Budka zaznaczał, że KO od samego początku żądała zwiększenia liczby testów do 100 tys. na dobę i tego, by 2 mld zł zostały przeznaczone na służbę zdrowia zamiast na wsparcie TVP, a także domagała się szczepionek przeznaczonych dla polskich seniorów. Podkreślał, że te propozycje nie zostały zrealizowane. - Gdyby pan premier Morawiecki chciał rozmawiać w sposób odpowiedzialny, to przesłałby nam (przed spotkaniem) swoje propozycje, nie ma zgody na kolejne oszustwo - zaznaczył lider PO.

 

"Nie będzie zgody"

 

Jak ocenił, rząd "zbudował strategię walki z koronawirusem na chaosie i oszustwie". - Na oszustwo i chaos nigdy nie będzie zgody ze strony KO - podkreślił polityk. Zapewnił, że KO jest jednak gotowa do pracy w parlamencie. - Dlatego składamy do marszałek Sejmu wniosek o pełną informację Prezesa Rady Ministrów oraz podległych mu ministrów na temat aktualnej sytuacji dotyczącej walki z pandemią, ale również o zobowiązanie premiera do przedstawienia spójnej kompleksowej strategii walki z koronawirusem. Powinno to być zrobione tutaj w parlamencie, powinien być temu poświęcony odrębny cały dzień, jesteśmy gotowi tutaj do pracy choćby i od jutra - oświadczył lider PO.

 

Dodał, że KO zwróci się także do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o rozszerzenie najbliższego posiedzenia izby o jeden dzień, w całości poświęcony walce w Covid-19, oraz o pilne zwołanie posiedzenia wszystkich kluczowych komisji, które mogą zająć się "poszczególnymi elementami strategii walki z koronawirusem". 

 

Mamy 15 tys. 578 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Nie żyją 92 kolejne osoby. Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 395 tys. 480. Do tej pory z powodu COVID-19 zmarło 5875 osób.

 

Ministerstwo poinformowało, że obecnie zajętych jest 17 tys. 223 łóżek z 24 tys. 807 przygotowanych dla pacjentów z Covid-19.

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 2 listopada

 

Pod respiratorem są 1453 osoby. Resort podaje, że dla zakażonych przeznaczonych jest w sumie 1916 urządzeń.

 

W niedzielę wieczorem zajęte były wszystkie respiratory dla pacjentów z COVID-19 w województwie podlaskim - wynika z danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.

 

WIDEO: zobacz konferencję Borysa Budki

  

 

"Nie będziemy rozmawiali z oszustami"

 

Prezydent Andrzej Duda skierował w piątek do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o ochronie życia przewidujący wprowadzenie nowej przesłanki umożliwiającej przerwanie ciąży; aborcja byłaby możliwa w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych, nie umożliwiałoby jej wystąpienie innych wad rozwojowych.

 

- Nie będziemy rozmawiali z oszustami - oświadczył także sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński. - PiS i pan prezydent w tej sprawie zachowali się jak oszuści. Przez wiele lat istniały rozwiązania prawne, popierane przez większość społeczeństwa. PiS złamał tę umowę ze społeczeństwem, dziś ponoszą tego konsekwencje - dodał sekretarz generalny PO.

 

ZOBACZ: Polacy przeciwni prezydenckiemu projektowi ws. aborcji

 

Pytany, czy to zgodny pogląd całej Koalicji Obywatelskiej, również posłów konserwatywnych, Kierwiński zaznaczył, że zakłada, iż "wszyscy w Koalicji Obywatelskiej rozumieją, że to co proponuje pan prezydent Duda to kolejne oszustwo, a z oszustami się nie negocjuje".

 

- My dzisiaj mamy klub, będziemy na ten temat na pewno rozmawiać, ale nie wyobrażam sobie, by w tej sprawie ktokolwiek mógł chcieć głosować projekt prezydencki, który jest jednym wielkim oszustwem - mówił Kierwiński.

prz/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie