Polacy przeciwni prezydenckiemu projektowi ws. aborcji

Polska
Polacy przeciwni prezydenckiemu projektowi ws. aborcji
Jakub Szymczuk/KPRP
Prezydencki projekt miał zmniejszyć napięcie po orzeczeniu TK w sprawie aborcji

Aż 60 proc. ankietowanych nie popiera projektu dotyczącego aborcji przygotowanego przez prezydenta Andrzeja Dudę - wynika z sondażu United Surveys dla "DGP" i RMF FM - podaje poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak podaje gazeta, z sondażu wynika, że tylko 30 proc. ankietowanych projekt prezydencki popiera. Niezdecydowani to niecałe 10 proc. "Wyraźnie też widać, że częściej jego przeciwnikami są kobiety (64 proc.) niż mężczyźni (57 proc.)" - podał "DGP".

 

Dziennik pisze, że "wyniki sondażu to niezbyt dobra wiadomość dla PiS, który już zadeklarował poparcie dla pomysłu Pałacu Prezydenckiego". "Podobnie zareagował (wicepremier, szef Porozumienia - red.) Jarosław Gowin, twierdząc, że propozycja prezydenta jest zbieżna z tym, co sugerowało Porozumienie" - podaje DGP.

 

ZOBACZ: Emilewicz: odsunięcie publikacji orzeczenia TK wydaje się możliwe

 

Według dziennika prezydencki projekt miał zmniejszyć napięcie po orzeczeniu TK w sprawie aborcji. Jednak propozycję prezydenta krytykuje nie tylko Ogólnopolski Strajk Kobiet, lecz także Lewica czy Koalicja Obywatelska.

 

Wyborcy KO przeciwni pomysłowi prezydenta

 

W podziale na elektoraty największym poparciem inicjatywa prezydenta cieszy się wśród wyborców PiS (54 proc.), choć dość spora grupa (37 proc.) jest przeciwnego zdania, a niemal co 10. sympatyk partii nie ma wyrobionego zdania - podała gazeta. "Najzagorzalszymi przeciwnikami oferty prezydenckiego kompromisu są wyborcy Koalicji Obywatelskiej (KO) - aż 79 proc. To o 8 pkt proc. więcej niż w przypadku zwolenników Lewicy (71 proc. jej wyborców nie popiera projektu). Podzieleni są wyborcy Konfederacji i PSL-Kukiz’15. Spośród tych pierwszych projekt Andrzeja Dudy popiera 43 proc. (57 proc. jest przeciw), a w elektoracie ludowców 39 proc. (nie popiera 59 proc.)" - przedstawia wyniki sondażu "DGP".

 

Prezydent Duda skierował w piątek do Sejmu swój projekt zmian w ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. To odpowiedź na wyrok TK, który wywołała falę protestów w całej Polsce. Propozycja, jak oświadczył Duda, uwzględniając wskazania TK, przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki przywracającej możliwość przerwania ciąży jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych.

 

ZOBACZ: "Odbierają głos mężczyznom, zdejmują z nich odpowiedzialność". Rzecznika PiS o feministkach

 

Trybunał Konstytucyjny orzekł 22 października, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. dopuszczający aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Przepis ten straci moc, gdy orzeczenie TK zostanie opublikowane.

 

Badanie dla "Dziennika Gazety Prawnej", dziennik.pl, RMF FM i rmf24.pl wykonało 31 października br. United Surveys na ogólnopolskiej próbie 1000 aktywnych zawodowo Polaków metodą telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie