Silne trzęsienie ziemi na Morzu Egejskim. Ofiary w Turcji

Świat
Silne trzęsienie ziemi na Morzu Egejskim. Ofiary w Turcji
fot. PAP/EPA/Mehmet Emin Menguarslan
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zaoferował w piątek w imieniu Sojuszu pomoc Grecji i Turcji w związku trzęsieniem ziemi na Morzu Egejskim.

Co najmniej 12 osób zginęło w Turcji w wyniku piątkowego trzęsienia ziemi na Morzu Egejskim, obrażeń doznało 419 osób - podała turecka agencja zarządzania kryzysowego AFAD. Wcześniej informowano o czterech ofiarach kataklizmu.

Według amerykańskich służb geologicznych USGS trzęsienie ziemi miało magnitudę 7, a według tureckiej agencji ds. katastrof i sytuacji nadzwyczajnych AFAD - 6,6.

 

ZOBACZ: Trzęsienie ziemi na Alasce. Wydano ostrzeżenie przed tsunami

 

"Na tym etapie otrzymaliśmy informacje, że sześć budynków zawaliło się w Bornovie i Bayrakli" w prowincji Izmir - napisał na Twitterze turecki minister spraw wewnętrznych Suleyman Soylu. Minister środowiska Murat Kurum poinformował o pięciu zawalonych budynkach oraz o kilku osobach pod gruzami.

 

Ofiary to mieszkańcy prowincji Izmir

Co najmniej 12 osób zginęło w Turcji w wyniku piątkowego trzęsienia ziemi na Morzu Egejskim, obrażeń doznało 419 osób - podała turecka agencja zarządzania kryzysowego AFAD. Wcześniej informowano o czterech ofiarach kataklizmu. Ofiary to mieszkańcy prowincji Izmir. 11 z nich zginęło w wyniku zawalenia się budynków, a jedna utopiła się na skutek zalania wybrzeża przez wywołane wstrząsem fale pływowe. 70 osób zostało wyciągniętych spod gruzów 17 zawalonych budynków.

 

ZOBACZ: Silne trzęsienie ziemi u wybrzeży wyspy Jawa

 

Reuters podaje, powołując się na świadków, że w momencie trzęsienia ziemi ludzie wylegli na ulice Izmiru na tureckim wybrzeżu Morza Egejskiego. Telewizja TRT Haber pokazała zdjęcia walącego się budynku w centrum miasta Izmir. Wstrząsy były odczuwalne wzdłuż tureckiego wybrzeża Morza Egejskiego oraz w rejonie Morza Marmara. Ali Yerlikaya, gubernator Stambułu, gdzie trzęsienie ziemi również było odczuwalne, powiedział, że na razie nie odnotowano żadnych szkód.

 

 

Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się ok. 17 km od wybrzeża prowincji Izmir na zachodzie Turcji, a ognisko wstrząsów było na głębokości 16 km - podały AFAD. Według USGS ziemia zatrzęsła się na głębokości 10 km, a epicentrum było 33,5 km od tureckiego wybrzeża.

"Minitsunami" w Grecji

Mieszkańcy greckiej wyspy Samos - ok. 45 tys. ludzi - zostali wezwani do trzymania się z dala od wybrzeża. Doszło tam do "minitsunami" i szkód materialnych - informuje AFP, powołując się na grecką telewizję ERT. Żywioł spowodował zawalenie się ścian w wielu budynkach i podtopienia w porcie na Samos.

 

- To był chaos, nigdy wcześniej tego nie doświadczyliśmy (...) Na razie nie mamy ofiar w ludziach. Niektóre budynki zostały uszkodzone, w szczególności kościół" w porcie Karlowasi - poinformował zastępca burmistrza Samos. Trzęsienie ziemi odczuwalne było również na Krecie i w Atenach. Epicentrum wstrząsów znajdowało się 19 km od Samos.

 

 

"Jestem głęboko zasmucony doniesieniami dotyczącymi trzęsienia ziemi na Morzu Egejskim. Moje myśli kierują się do wszystkich, których to dotyczy. NATO jest gotowe pomóc naszym sojusznikom, Grecji i Turcji" - napisał na Twitterze sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

UE oferuje pomoc 

UE jest gotowa udzielić pomocy Turcji po trzęsieniu ziemi, które w piątek nawiedziło Morze Egejskie - poinformowali na Twitterze szefowie KE Ursula von der Leyen, Rady Europejskiej Charles Michel i Parlamentu Europejskiego David Sassoli. Turcja może uzyskać pomoc zwracając się do centrum koordynacji Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (ECHO). Kraje unijne uruchomią wtedy pomoc interwencyjną, w tym ekipy ratunkowe oraz konieczny sprzęt i ekwipunek - poinformował agencję AFP przedstawiciel KE.

 

ZOBACZ: Von der Leyen zabrała głos ws. protestów w Polsce. "Silne prawa kobiet to atut"

 

 

Wiele krajów UE zaoferowało już pomoc Ankarze. Odpowiedzialny za pomoc w sytuacjach nadzwyczajnych unijny komisarz Janez Lenarczicz poinformował, że w związku dramatem, do którego doszło w Turcji, jest w kontakcie ze służbami ratunkowymi krajów UE.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie