"Pokazuje ogromną pogardę dla kobiet". Prof. Płatek o orzeczeniu TK

Polska
"Pokazuje ogromną pogardę dla kobiet". Prof. Płatek o orzeczeniu TK
Polsat News
Protesty ws. wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji odbywają się od ubiegłego tygodnia

- Ustawa o planowaniu rodziny mówi, że obowiązkiem władzy jest dać każdemu prawo do kontrolowania własnej płodności. Zapewnić dostęp do edukacji seksualnej, aborcji, antykoncepcji. Nic z tego nie zostało spełnione - mówiła w "Gościu Wydarzeń" prof. Monika Płatek - Konstytucja jest najważniejszym aktem prawnym w Polsce, ustawy z niej wynikają - odpowiedziała publicystka Aleksandra Jakubowska.

W piątek po południu w stolicy trwały przygotowania do organizowanej przez Ogólnopolski Strajk Kobiet demonstracji pod hasłem "Marsz na Warszawę", zapowiadanej jako kulminacja protestów w tym tygodniu. Demonstranci wyruszyli o godz. 17 z trzech centralnych punktów stolicy.

 

ZOBACZ: "Kobiet nie bijemy, lepiej psiknąć gazem w ryj". Uczestnicy protestu o możliwych prowokacjach

 

Demonstracje w całej Polsce odbywają się od ubiegłego czwartku, kiedy Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Ich głównym organizatorem jest Ogólnopolski Strajk Kobiet.

 

"Traktowanie kobiet w sposób dehumanizujący"

 

- Ten werdykt jest pewnym ciągiem technologicznym pokazującym ogromna pogardę, brak poszanowania dla prawa i traktowanie kobiet w sposób dehumanizujący. (…) Ustawa o planowaniu rodziny mówi, że obowiązkiem władzy jest dać każdemu prawo do tego, by kontrolował własną płodność. Zapewnić dostęp do dobrej edukacji seksualnej, ochrony zdrowia, badań prenatalnych, aborcji, środków antykoncepcyjnych, świadomości i poszanowania. Nic z tego nie zostało spełnione - mówiła na antenie Polsat News prof. Płatek.

 

ZOBACZ: "Naziole na Rondzie de Gaulle’a". Sienkiewicz opryskany gazem, Śpiewak trafiony racą [WIDEO]

 

Zaznaczyła, że "Trybunał robi to, czego życzy sobie Jarosław Kaczyński".

 

- To już nie jest czas na "moje ciało, moje sprawa". W tym kraju społeczeństwo kobiet było lekceważone, teraz jest czas na zrozumienie. My już rozumiemy, ludzie rozumieją. Moje człowieczeństwo, moje prawa - dodała.

 

WIDEO: Płatek i Jakubowska o wyroku Trybunału Konstytucyjnego

  

"Kobieta nie jest wiatropylna"

 

Jakubowska, odnosząc się do wypowiedzi o ustawie, podkreśliła, że "to konstytucja jest najważniejszym aktem prawnym w Polsce, a ustawy z niej wynikają".

 

- Wszyscy mówią, że to, co orzekł ostatnio TK, wynika z linii orzecznictwa TK od wielu, wielu lat. Ustawą nie zmienimy tego co jest, wymaga tego zmiana konstytucji. Czy jesteśmy w stanie zmienić konstytucję - pytała.

 

ZOBACZ: "Precz" zamiast "słowa na w". Profesor Bralczyk radzi protestującym

 

Publicystka dodała, że "jeśli kobieta mówi, że do niej należy jej ciało, to należy również wziąć odpowiedzialność za nie".

 

- Nie tylko kobieta jest odpowiedzialna za życie poczęte, jest także druga strona, mężczyzna. Jest coś w tym powiedzeniu byłego posła ZSL, z którego wszyscy się wyśmiewali: "kobieta nie jest wiatropylna". Tak, nie jest wiatropylna. Jeśli chcemy być odpowiedzialne za swoje ciało, powinnyśmy być odpowiedzialne za swoją płodność. Nie może być tak, że aborcja na życzenie stanie się jeszcze jednym środkiem antykoncepcyjnym - podkreśliła.

 

"Na człowieka z nieheteronormatywną orientacją mówi się, że jest zarazą"

 

Prof. Płatek stwierdziła, że "jesteśmy w dziwnym kraju, gdzie chroniony jest zarodek zanim nastąpi ciąża, a na człowieka, który rodzi się i ma orientację nieheteronormatywną mówi się, że jest zarazą, ideologią".

 

- Takie słowa padają zarówno ze strony prezydenta, hierarchów kościoła, jak i posła Kaczyńskiego oraz innych. (...) Ciąża to ten element, w którym może i musi podejmować decyzję wyłącznie kobieta - mówiła.

 

ZOBACZ: Manifestacje po wyroku TK ws. aborcji w Polsce i za granicą. Pojawili się na nich również narodowcy

 

Dodała, że "przymuszanie kobiet do podejmowania tych decyzji, szczucie prawem karnym" nie prowadzą do niczego dobrego.

 

- Artykuł 38 konstytucji mówi wyraźnie - ochrona życia jest jednym, zakaz tortur jest drugim. W tej chwili wprowadzone zostało zezwolenie, by te kobiety torturować - podkreśliła Płatek.

 

Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj.

ac/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie