Prezydent Andrzej Duda zakażony koronawirusem

Polska
Prezydent Andrzej Duda zakażony koronawirusem
PAP/Jakub Szymczuk/KPRP
Prezydent Andrzej Duda zakażony koronawirusem

"Prezydent Andrzej Duda miał wykonany test na obecność koronawirusa, wynik okazał się pozytywny, prezydent czuje się dobrze" - przekazał w sobotę rano rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Prezydent wynik testu otrzymał w piątek późnym wieczorem.

"Szanowni Państwo, zgodnie z zaleceniami wczoraj Prezydent Andrzej Duda miał wykonany test na obecność koronawirusa. Wynik okazał się pozytywny" - napisał Błażej Spychalski.

 

Jak napisał, prezydent czuje się dobrze. "Jesteśmy w stałym kontakcie z odpowiednimi służbami medycznymi" - dodał.

 

 

Spychalski poinformował też, że w związku z pozytywnym wynikiem testu prezydenta, on sam udaje się na kwarantannę.

 

"To kwestia dla nas nowa"

 

- Postępujemy zgodnie z procedurą sanitarną. Zapewne będzie tworzona lista kontaktów prezydenta - powiedział szef gabinetu Andrzeja Dudy Krzysztof Szczerski.

 

- To jest kwestia dla nas nowa. Dzisiaj będzie prowadzone całe postępowanie epidemiologiczne i wszystkie tego dotyczące komunikaty będziemy podawać sukcesywnie - dodał.

 

ZOBACZ: Zakażony prezydent. Z kim spotkał się w ostatnim czasie?

 

Szczerski w sobotę w radiowej "Trójce" podkreślił, że prezydent Duda otrzymał wynik testu na koronawirusa w piątek późnym wieczorem. - Prezydent przebywa w domowej izolacji, czuje się dobrze, można go uznać za przypadek bezobjawowy, tzn. te symptomy są bardzo delikatne, jeśli w ogóle występują - powiedział minister.

 

Dodał, że rozmawiał z prezydentem w późnym wieczorem w piątek, około północy. - Czuł się wtedy dobrze, więc myślę, że wszystko na razie przebiega bardzo łagodnie - zaznaczył minister. Jak podkreślił, Duda przeszedł test na koronawirusa, ponieważ takie było zalecenie po aktywnościach prezydenta z tego tygodnia.

 

"Jak widać, wirus nie wybiera"

 

- Prezydent Andrzej Duda, po stwierdzeniu u niego zakażenia koronawirusem, jest w dobrej kondycji - zaznaczył również wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jego zdaniem, piątkowa wizyta prezydenta na Stadionie Narodowym, gdzie jest przygotowywany szpital tymczasowy, nie wpłynie na termin otwarcia lecznicy.

 

W piątek prezydent złożył wizytę na Stadionie Narodowym w Warszawie, gdzie powstaje szpital tymczasowy dla pacjentów z COVID-19. Odznaczył też Igę Świątek za osiągnięcia sportowe i promocję kraju.

 

ZOBACZ: Prezydent na Stadionie Narodowym: będą kolejne lecznice dla chorych na COVID-19

 

W RMF FM Kraska potwierdził, że prezydent jest w dobrej kondycji. - Jesteśmy przekonani, że powinien znieść to zakażenie w sposób lekki. Jest młodym człowiekiem, więc myślę, że sobie z tym doskonale poradzi. Jak widać, wirus nie wybiera. Każdego może to spotkać, stąd bardzo aktualne są nasze apele, abyśmy przestrzegali reguł - wskazał wiceszef MZ.

 

Opóźnione otwarcie szpitala polowego?

 

Zapytany, czy na kwarantannę trafi też Iga Świątek, Kraska podkreślił, że osoby, u których stwierdzono pozytywny wynik na obecność koronawirusa trafiają do izolacji, a osoby, które miały kontakt, muszą być objęte kwarantanną. - Myślę, że pani Iga Świątek też taką kwarantanną będzie objęta - dodał.

 

ZOBACZ: Papież mógł się zakazić koronawirusem. Wszystko za sprawą jednego spotkania

 

Kraska odniósł się też do piątkowej wizyty prezydenta na Stadionie Narodowym. Jego zdaniem, budowa szpitala nie jest zagrożona. - Wszyscy byli w maseczkach, zachowywali dystans, więc to ryzyko zakażenia było minimalne. Ale na pewno osoby, które miały kontakt z panem prezydentem, będą miały testy, ponieważ bardzo nam zależy, żeby ta budowa jak najszybciej została skończona - zaznaczył wiceminister.

 

- Myślę, że to nie zahamuje budowy, bo prace są bardzo zaawansowane. Myślę, że to jest kwestia kilku dni, kiedy budowa będzie ukończona - zaznaczył wiceminister.

 

Życzenia zdrowia od ambasador USA

 

Na Twitterze życzenia szybkiego powrotu do zdrowia przekazała ambasador USA w Polsce. "Modlę się o jak najszybszy powrót do zdrowia pana prezydenta Andrzeja Dudy. Życzę Panu Prezydentowi dużo siły" - napisała Georgette Mosbacher.

 

 

Słowa wsparcia opublikował również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

 

 

Blisko 14 tys. zakażeń

 

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 13 632 osób, zmarły 153 osoby. To najwięcej dziennych zakażeń od początku epidemii. Dotychczas w Polsce potwierdzono 228 318 zakażeń, zmarły 4 172 osoby.

zdr/ac/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie