Zakażony prezydent. Z kim spotkał się w ostatnim czasie?

Polska
Zakażony prezydent. Z kim spotkał się w ostatnim czasie?
Jakub Szymczuk/KPRP
Prezydent Andrzej Duda i zwyciężczyni French Open Iga Świątek

W sobotę poinformowano, że prezydent Andrzej Duda jest zakażony koronawirusem. Prezydent miał w ostatnim czasie napięty kalendarz spotkań. Andrzej Duda wizytował budowę tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym, brał udział w spotkaniu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego z premierem i ministrami, a także wręczył odznaczenie państwowe Idze Świątek.

W czwartek prezydent Andrzej Duda powołał Pawła Szrota na stanowisko sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta. Tego samego dnia Andrzej Duda wziął udział w spotkaniu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.

 

"Prezydent rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim i innymi członkami rządu na tematy związane z epidemią koronawirusa" - poinformowano na stronie KPRP.

 

Jak wynika ze zdjęć opublikowanych na stronie kancelarii, premier Morawiecki i szef MON Mariusz Błaszczak uczestniczyli w spotkaniu zdalnie.

 

ZOBACZ: Minister spraw zagranicznych na kwarantannie

 

Jakub Szymczuk/KPRP

 

Dystans i rękawiczki

 

Z kolei w piątek Andrzej Duda spotkał się z tegoroczną zwyciężczynią turnieju French Open 19-letnią Igą Świątek, jej ojcem Tomaszem Świątkiem oraz sztabem szkoleniowym Igi - współautorami wielkoszlemowego sukcesu Polki. Prezydent wręczył odznaczenia państwowe. 

 

W spotkaniu uczestniczyli także: doradca prezydenta Piotr Nowacki, wicepremier prof. Piotr Gliński oraz Prezes Polskiego Związku Tenisowego Mirosław Skrzypczyński.

 

Ze zdjęć opublikowanych na stronie KPRP wynika, że wszyscy uczestnicy spotkania zachowywali dystans. Większość miała także założone rękawiczki ochronne.

 

Jakub Szymczuk/KPRP

 

Także w piątek prezydent złożył wizytę na stadionie PGE Narodowy, gdzie powstaje szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19.

 

Iga Świątek zapewniła w sobotę na Twitterze, że ani ona, ani członkowie jej teamu "nie mamy objawów koronawirusa".

 

"Wykonujemy testy regularnie. Zgodnie z obowiązującymi procedurami poddajemy się kwarantannie. Badania powtórzymy za trzy dni. Życzymy wszystkim dużo zdrowia, uważajcie na siebie!" - podkreśliła tenisistka.

"Czuje się dobrze"

 

W sobotę rano rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował, że prezydent Andrzej Duda miał wykonany test na obecność koronawirusa, a wynik okazał się pozytywny. Jak napisał, prezydent czuje się dobrze. "Jesteśmy w stałym kontakcie z odpowiednimi służbami medycznymi" - dodał.

W piątek Ministerstwo Zdrowia podało, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 13 632 osób, zmarły 153 osoby. To najwięcej dziennych zakażeń od początku epidemii. Dotychczas w Polsce potwierdzono 228 318 zakażeń, zmarły 4 172 osoby.

zdr/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie