Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI

Do połowy marca 2021 roku 54 proc. Polaków przejdzie zakażenie koronawirusem - przewidują eksperci. Niemcy rozszerzają na całą Polskę strefę zagrożenia koronawirusowego. Osoby wjeżdżające będą musiały mieć negatywny wynik testu na korornawirusa lub przejść kwarantannę. Choć są wyjątki. Pandemia nie odpuszcza także za granicą.

Bądź na bieżąco - najważniejsze informacje o pandemii koronawirusa w relacji "minuta po minucie":

wka/hlk/ml/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku Tomasz Augustyniak jest zakażony koronawirusem. Poinformował o tym w czwartek na Twitterze.

W systemie hybrydowym działają 1202 szkoły podstawowe i 267 przedszkoli. Całkowicie zdalną naukę wprowadzono w 369 szkołach podstawowych i w 207 przedszkolach - poinformował w czwartek resort edukacji. Sposób nauczania zmieniono w tych placówkach po uzyskaniu zgody sanepidu.

Oznacza to, że wzrasta liczba szkół podstawowych i przedszkoli, które pracują w trybie innym niż stacjonarny.

Premier Słowenii Janez Jansza zapowiedział w czwartek wprowadzenie od soboty kolejnych obostrzeń, związanych z pandemią koronawirusa. Zamknięte zostaną sklepy, których działalność nie jest niezbędna, przedszkola oraz domy studenckie. Ograniczenia mają trwać tydzień.

Sytuacja związana z koronawirusem w Polsce i całej Europie jest dzisiaj poważna, ale nie możemy wpadać w panikę; trzeba zachować spokój i działać adekwatnie do sytuacji, to jest czas, w którym musimy się zjednoczyć i działać razem - mówi w wywiadzie dla "DGP" prezydent Andrzej Duda.

Premier Grecji Kyriakos Micotakis poinformował w czwartek, że wprowadza od soboty godzinę policyjną w Atenach i Salonikach oraz na kilku innych obszarach szczególnie dotkniętych epidemią koronawirusa. Od trzech dni w Grecji odnotowuje się rekordowe wzrosty nowych zakażeń.

- Chcemy ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa i nocne spotkania, które sprzyjają zakażeniom - powiedział premier.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 21 242 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i zarejestrowano 189 kolejnych zgonów z powodu Covid-19 - poinformował w czwartek po południu brytyjski rząd.

Do 182 wzrosła we Włoszech liczba zakażonych koronawirusem lekarzy, którzy zmarli od początku epidemii - podała w czwartek krajowa federacja Izb Lekarskich. Jak poinformowała, ostatni zmarły to endokrynolog z Sycylii.

Od początku epidemii koronawirusem zakaziło się ponad 30 tys. pracowników włoskiej służby zdrowia. To, jak zaznaczyła federacja, 10 proc. wszystkich lekarzy, pielęgniarzy i pozostałego personelu.

Rząd Szwecji ogłosił w czwartek zwiększenie od 1 listopada limitu publiczności na imprezach publicznych, a także zniósł zalecenie o samoizolacji dla osób powyżej 70. roku życia. Restrykcje złagodzono mimo rosnącej liczby zakażeń koronawirusem.

W ciągu ostatniej doby w Holandii zdiagnozowano 9271 nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej od początku epidemii - podał w środę tamtejszy Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM). Z powodu przeciążenia szpitali część pacjentów będzie przewożona do Niemiec.

Obecnie wprowadzenie na Ukrainie lockdownu nie ma sensu, będzie on wdrożony przy 15 tys. zakażeń dziennie - oświadczył prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski. Poprzedniej doby wykryto ponad 7 tys. infekcji - najwięcej od początku pandemii.

Sejm przyjął projekt ustawy dot. walki z epidemią, zakładający m.in. podwyższenie wynagrodzeń pracowników medycznych kierowanych przez wojewodów do walki z epidemią. Za głosowało 423 posłów, przeciw 11, a 9 się wstrzymało.

Więcej informacji tutaj

136 osób zmarło we Włoszech tej doby na Covid-19, potwierdzono 16 079 nowych zakażeń koronawirusem - podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. To nowy rekord przypadków od początku pandemii. Wykonano 170 tys. testów. 9 proc. testów daje wynik pozytywny.

Bilans zmarłych od początku epidemii wzrósł do 36 968.

Premier Francji Jean Castex poinformował w czwartek na konferencji prasowej o wprowadzeniu godziny policyjnej od godz. 6 do 21 w kolejnych 38 francuskich departamentach i Polinezji.

- Sytuacja epidemiczna kraju znacząco się pogarsza. Czekają nas trudne tygodnie - powiedział Castex.

Po raz pierwszy od 17 lat na berlińskim Gendarmenmarkt w tym roku nie będzie jarmarku bożonarodzeniowego. Zagrożenia zdrowotne z powodu koronawirusa stało się zbyt wielkie - wyjaśnił organizator imprezy Helmut Russ, uzasadniając swoją decyzję.

Jak informuje w środę dziennik "Die Welt", największy i najpopularniejszy w Berlinie jarmark na placu Gendarmenmarkt miał się odbywać od 23 listopada do 31 grudnia.

Przez ponad pół roku rząd nie zrobił nic, żeby przygotować nasz kraj do drugiej fali pandemii - ocenił w czwartek w Dzierżoniowie (Dolny Śląsk) były szef PO Grzegorz Schetyna. Przekonywał, że potrzebna jest m.in. dobra współpraca i zaufanie do samorządowców.

Od początku roku szkolnego potwierdzono 405 przypadków zakażenia koronawirusem nauczycieli, uczniów i pracowników warszawskich szkół. Zakażonych zostało 198 pedagogów. Teraz w kilku placówkach wprowadzone zostało nauczanie zdalne, a w prawie pięćdziesięciu hybrydowe - poinformowała w czwartek rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka.

Rząd Czech w czwartek zgodził się, by w związku z epidemią koronawirusa do kraju przyjechało do 300 wojskowych lekarzy z krajów NATO i Unii Europejskiej. Zgodnie z konstytucją zgodę musi jeszcze wyrazić parlament. Ponadto Czechy mają otrzymać z NATO i UE kilkadziesiąt respiratorów.

Wojsko Polskie szczególnie wesprze mieszkańców Małopolski, w miejscach gdzie oczekiwanie na test na obecność koronawirusa jest najdłuższe - zapowiedział szef MON Mariusz Błaszczak.

W Koszalinie jest 489 aktywnych przypadków koronawirusa, 18 osób przebywa w szpitalu, 2 zmarły, 865 jest na kwarantannie - poinformował w czwartek główny specjalista wydziału komunikacji społecznej magistratu Grzegorz Śliżewski, powołując się na dane koszalińskiego sanepidu.

Śliżewski podał, że w Koszalinie jest kilka ognisk choroby, związanych z zakładami pracy. - Największym z nich jest firma Espersen, gdzie u 206 osób, w tym 184 pracowników, stwierdzono COVID-19 - poinformował.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu apeluje do osób, które przeszły zakażenie koronawirusem o oddawanie osocza. Zapotrzebowanie na osocze od ozdrowieńców cały czas rośnie i jest wprost proporcjonalne do liczby chorych – podkreśla RCKiK.

Osocze mogą oddać osoby, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID-19 lub przebyły bezobjawowo zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które stosuje się w leczeniu chorych na COVID-19.

Trzeci w Szczecinie punkt pobrań materiału do testów na obecność koronawirusa rozpocznie działanie w piątek – poinformowała w czwartek rzeczniczka zachodniopomorskiego NFZ. Nad uruchomieniem kolejnego punktu wymazowego pracują też terytorialsi.

Trzeci punkt pobrań w Szczecinie przy ul. Henryka Pobożnego 5 rozpocznie działanie w piątek – poinformowała w czwartek rzeczniczka zachodniopomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Małgorzata Koszur. Punkt będzie czynny codziennie w dni powszednie w godz. 8.00-15.00, a w soboty i w niedziele w godz. 10.00-12.00. Uruchomiła go spółka Polcargo Diagnostyka.

W łódzkich szkołach i w przedszkolach prowadzonych przez miejski samorząd zanotowano 14 nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2 – poinformowało w czwartek biuro prasowe prezydenta Łodzi.

W czwartek zakażenie potwierdzono u jednego przedszkolaka, 9 uczniów i 4 pracowników placówek edukacyjnych – poinformowały służby prasowe magistratu

Osoby, które zostały skierowane na kwarantannę lub są objęte izolacją domową i ubiegają się o wypłatę zasiłku, nie muszą już dostarczać decyzji sanepidu do ZUS lub pracodawcy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie pozyskiwał takie dane automatycznie.

Brytyjski rząd znacząco rozszerzył w czwartek pomoc finansową dla przedsiębiorstw, dotkniętych gospodarczymi skutkami epidemii koronawirusa, zwłaszcza na obszarach objętych dodatkowymi restrykcjami.

Na oddziale kardiologicznym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (WSzZ) w Płocku (Mazowieckie) zakażenie koronawirusem wykryto u 21 pacjentów i 3 pracowników personelu. W placówce tej zajęte są wszystkie miejsca przeznaczone dla osób zakażonych koronawirusem, w tym na oddziale intensywnej terapii.

Postulujemy, aby każdy, kto nie może dostać się do lekarza na NFZ mógł pójść do prywatnego systemu ochrony zdrowia i mieć możliwość zrefundowania tego kosztu przez Narodowy Fundusz Zdrowia - podkreślił w czwartek wiceprezes PSL, poseł Dariusz Klimczak.

Prezydent Andrzej Duda spotka się w czwartek wieczorem z premierem Mateuszem Morawieckim i innymi członkami rządu, by omówić kwestie związane z epidemią koronawirusa. Informację potwierdziło Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Spotkanie ma się odbyć w siedzibie Biura.

Do BBN prezydent zaprosił premiera i ministrów bezpośrednio odpowiedzialnych za walkę z epidemią koronawirusa, by omówić obecną sytuację i dalsze działania. W spotkaniu weźmie udział też szef BBN Paweł Soloch.

W ciągu ostatniej doby policjanci pouczyli w całym kraju ponad 560 osób, nałożyli mandaty na ponad 3480 osób, a w ponad 560 przypadkach skierowali wnioski o ukaranie do sądu za niezakrywanie nosa i ust - przekazał w czwartek rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

U ponad 30 członków personelu poznańskiego szpitala dziecięcego zdiagnozowano SARS-CoV-2. Placówka wstrzymała przyjęcia pacjentów na oddziały chirurgii i laryngologii - poinformowała w czwartek rzeczniczka szpitala.

W Austrii w ciągu ostatniej doby odnotowano 2435 nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej od początku pandemii w tym kraju - podały w czwartek gazety "Kronen Zeitung" i "Oesterreich" przed publikacją oficjalnych danych. 16 kolejnych osób zmarło z powodu Covid-19.

29 pracowników SP ZZOZ w Kozienicach (Mazowieckie), w tym 6 lekarzy i 12 pielęgniarek, jest objętych izolacją w związku potwierdzeniem COVID-19. Ponad 100 osób przebywa na zwolnieniach lekarskich. Jednak mimo braków kadrowych, szpital wznowił w czwartek działalność oddziału zakaźnego.

Prawie 600 nauczycieli z kieleckich szkół z powodu m.in. zakażeń koronawirusem nie mogło stawić się w czwartek do pracy - poinformował Marcin Różycki, zastępca prezydenta Kielc.

- Sytuacja jest bardzo dynamiczna, musimy szybko reagować i zmniejszyć liczbę osób obecnych w jednym czasie w szkołach - ocenił Różycki.

W opublikowanym w czwartek komunikacie koordynujący zwalczanie chorób zakaźnych w Niemczech Instytut im. Roberta Kocha (RKI) rozszerzył na całą Polskę strefę zagrożenia koronawirusowego. Osoby wjeżdżające z Polski do Niemiec będą musiały mieć negatywny wynik testu na korornawirusa lub przejść kwarantannę. Będą jednak wyjątki dotyczące osób podróżujących służbowo oraz pracowników transgranicznych.

Więcej informacji tutaj

Chcemy dojść do poziomu około 35 tys. łóżek dla pacjentów chorych na koronawirusa, co wydaje się potężną bazą jeżeli chodzi o obsługę ich hospitalizacji - powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapewnił też, że szpitale onkologiczne nie będą ograniczane w swojej pracy w związku z pandemią.

W ciągu ostatnich 24 godzin odnotowano w Chorwacji najwyższy dobowy przyrost zakażeń koronawirusem - 1563 przypadki, w tym 705 zdiagnozowano w Zagrzebiu - poinformowała w czwartek agencja Reutera, powołując się na miejscowe władze.

Zakażenie koronawirusem stwierdzono u pięciu pielęgniarek i jednej lekarki na oddziale noworodkowym w ostrowskim szpitalu - poinformował w czwartek dyrektor ostrowskiego sanepidu Tadeusz Biliński.

- W piątek rozpoczniemy weryfikację i szkolenia personelu medycznego, który zgłosił się do pracy w szpitalu na Stadionie Narodowym - powiedział dr n. med. Artur Zaczyński, zastępca dyrektora Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA. Dodał, że personel przejdzie również testy na SARS-CoV-2

Mająca swoje przedstawicielstwo w Nysie Polsko-Amerykańska Klinika Serca (PAKS) przekazała bezpłatnie swój oddział miejscowemu szpitalowi powiatowemu na potrzeby walki z COVID-19.

Spodziewam się dalszego wzrostu zachorowań na koronawirusa; sobotnie dane mogą podawać do 15 tys. przypadków - ocenił w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej.

Węgierski rząd polecił ekspertom zbadanie skuteczności szczepionek opracowywanych przez Chiny i Rosję, pod kątem ich ewentualnego zakupu - poinformował w czwartek szef kancelarii premiera Gergely Gulyas.

Wójtowie Goleszowa na Śląsku Cieszyńskim i Ujsół na Żywiecczyźnie zadecydowali o wstrzymaniu do końca tygodnia wizyt mieszkańców w gminnych urzędach. Ma to związek z potwierdzeniem przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wśród pracowników.

W walkę z koronawirusem włącza się 18 szpitali prywatnych, to jest 1046 łóżek; chciałabym, abyśmy w przeciągu półtora tygodnia oferowali już pierwsze łóżka - powiedziała w czwartek wiceprezydent Pracodawców RP Anny Rulkiewicz.

16 mieszkańców województwa świętokrzyskiego zakażonych koronawirusem zmarło ubiegłej doby. W regionie odnotowano ponadto rekordową liczbę zakażeń. Infekcje SARS-COV-2 wykryto u prawie 500 mieszkańców regionu.

W wyniku rozmów z sektorem prywatnym baza łóżek dostępnych na cele covidowe powiększy się o tysiąc - powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

U 24 członków personelu i pacjentów szpitala psychiatrycznego w Gnieźnie zdiagnozowano zakażenie SARS-CoV-2. Zarażone hospitalizowane osoby zostaną przetransportowane do innych placówek. W czwartek w całym regionie odnotowano ponad 1,5 tys. nowych zakażeń.

- Mamy środki na wykonywanie testów na obecność koronawirusa, mamy infrastrukturę, ale przyjęliśmy pewne założenia, kogo testować - mówił w czwartek w Sejmie wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Zaznaczył, że odsetek dodatnich wyników testów pokazuje, że przyjęta strategia jest celna i adekwatna.

- Centrum kongresowe przy ul. Rakietowej to lokalizacją, w której w najbliższych tygodniach powstanie szpital tymczasowy we Wrocławiu - poinformował w czwartek na konferencji prasowej wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski.

Po pandemii 15 proc. lekarzy i 10 proc. pielęgniarek zamierza odejść z rynku pracy - wyemigrować lub całkowicie odejść z zawodu. 72 proc. lekarzy poważnie rozważa samodzielne konsultacje z psychologiem - wynika z raportu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (UEK).

Wojsko zapewni ponad 1000 łóżek na potrzeby pacjentów chorych na COVID-19 koronawirusem - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak po odebraniu w czwartek meldunków od komendantów szpitali wojskowych.

MKiDN od dłuższego czasu realizuje "Pakiet dla Kultury", o który zaapelowali w środę przedstawiciele środowisk twórczych - podkreśla resort kultury. Trzy główne postulaty: zmiana artykułu 15L, implementacja dyrektywy na jednolitym rynku cyfrowym oraz ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego są obecnie procedowane - wskazano.

Wprowadzane ograniczenia w walce z epidemią powinny być zrozumiałe dla ludzi, bo wtedy są lepiej przestrzegane - powiedział przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii dr hab. Ernest Kuchar.

W województwie łódzkim wolnych jest blisko tysiąc tzw. łóżek covidowych. Do użytku dla chorych na COVID-19 jest także ponad pięćdziesiąt respiratorów - podano na stronie internetowej Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi.

Prezydent Płocka (woj. mazowieckie) Andrzej Nowakowski przesłał pismo do wojewody mazowieckiego z propozycją udostępnienia dawnej szkoły podstawowej na zorganizowanie szpitala polowego lub izolatorium. Jak podkreślił, chodzi m.in. o bezpieczeństwo mieszkańców miasta.

Mimo koronawirusa rynki biurowe w największych polskich miastach radzą sobie dobrze - podkreślił Kamil Tyszkiewicz z CBRE. W trzecim kwartale najaktywniejszy na tym rynku był Wrocław. Za jedną trzecią popytu wynajmu przestrzeni biurowej odpowiadała branża IT.

- Szkoły są bardzo ważnym elementem utrzymania ciągłości życia gospodarczego, ale one są rozsadnikiem epidemii; dzieci przechodzą to bezobjawowo, przynoszą do domów, to nie jest tylko hipoteza - mówił w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Szkoły są bardzo ważnym elementem utrzymania ciągłości życia gospodarczego, ale one są rozsadnikiem epidemii; dzieci przechodzą to bezobjawowo, przynoszą do domów, to nie jest tylko hipoteza - mówił w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef kancelarii prezydenta Czech Vratislav Mynarz poinformował w czwartek o odwołaniu uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych, planowanej na 28 października, w 102. rocznicę powstania Czechosłowacji. Przyznane odznaczenia zostaną wręczone w 2021 r.

Wicepremier i minister spraw zagranicznych Belgii Sophie Wilmes została przyjęta w czwartek na oddział intensywnej terapii. Przed kilkoma dniami potwierdzono u niej Covid-19. Belgijskie media podają, że stan chorej jest "stabilny".

Dwóch pracowników Urzędu Miasta w Kołobrzegu jest zakażonych koronawirusem. Od poniedziałku planujemy wprowadzenie pracy zdalnej dla części urzędników - poinformował w czwartek rzecznik prasowy prezydenta Kołobrzegu Michał Kujaczyński.

W województwie kujawsko-pomorskim w ciągu ostatniej doby stwierdzono 905 zakażeń koronawirusem, co jest najgorszym wynikiem od początku pandemii. Najwięcej przypadków odnotowano w Toruniu i Bydgoszczy - poinformował w czwartek rzecznik wojewody Adrian Mól.

Aż 33 mieszkańców Małopolski w wieku od 50 do 95 lat zmarło minionej doby z powodu COVID-19 - wynika z czwartkowego raportu służb sanitarnych. 25 z nich miało choroby współistniejące. To największa liczba zgonów od początku pandemii.

Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie (woj. mazowieckie) uruchomiony zostanie specjalny oddział dla pacjentów z koronawirusem, który - zgodnie z wcześniejszą decyzją wojewody mazowieckiego - dysponował będzie 66 łóżkami. Trwa szkolenie personelu.

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował w czwartek, że udaje się na kwarantannę w związku z tym, że miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. Dodał, że obecnie czuje się dobrze.

W ciągu ostatniej doby w Indonezji wykryto 4432 przypadki zakażenia koronawirusem i zmarły 102 osoby chore na Covid-19 - wynika z opublikowanych w czwartek danych ministerstwa zdrowia tego kraju. Na Filipinach po raz trzeci z rzędu liczba nowych infekcji wyniosła mniej niż 2 tys.

W Korei Płd. zmarło już co najmniej 17 osób zaszczepionych przeciw grypie. Największe zrzeszenie lekarzy wzywa do przerwania programu szczepień, ale władze ogłosiły w czwartek, że będzie on kontynuowany, gdyż nie wykryto związku między szczepionkami a zgonami.

W efekcie pandemii koronawirusa indeks nastrojów konsumenckich w Niemczech spadnie w listopadzie w porównaniu z październikiem o 1,4 punktu, do minus 3,1 punktu - prognozuje w opublikowanym w czwartek raporcie instytut badań rynkowych GfK z siedzibą w Norymberdze.

W projekcie ustawy przeciwcovidowej procedowanej w Sejmie znalazły się zapisy, które pozwolą żołnierzom zachować pełne wynagrodzenie, jeśli do zakażenia koronawirusem lub skierowania na kwarantannę doszło w wyniku wykonywania zadań służbowych - podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak.

Minister zdrowia Bułgarii Kostadin Angełow oświadczył w czwartek, że kraj wchodzi w poważną fazę epidemii Covid-19, odczuwany jest wyraźny brak lekarzy i dlatego studenci ostatniego roku studiów medycznych otrzymają propozycję podjęcia pracy w szpitalach.

Dzisiaj priorytetem są seniorzy - grupa, którą musimy szczególnie chronić, dlatego apelujemy: seniorzy, zostańcie w domu, a jeżeli musicie wyjść to zachowujcie dystans i noście maseczki - przekonywał w czwartek wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

24 nowe przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono minionej doby w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej (PGG), a dwa w zakładach Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Na kwarantannie jest blisko 620 górników, w większości z PGG.

W ciągu ostatniej doby wykonano 50,2 tys. testów na wykrycie koronawirusa, wobec ponad 59,3 tys. poprzedniego dnia. Lekarze rodzinni zlecili ich 34,1 tys. - podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.

Branże związane głównie z hotelarstwem w dużych miastach, gastronomią czy lotnictwem są cały czas w bardzo trudnej sytuacji - powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Dodał, że wsparcie finansowe powinno być kierowane do firm, które najmocniej ucierpiały na nowych obostrzeniach.

W Strasburgu nie odbędzie się w tym roku słynny jarmark bożonarodzeniowy z powodu pogarszającej się sytuacji z Covid-19 - poinformowały w czwartek władze miasta. Tradycyjny jarmark w stolicy Alzacji jest jednym z najbardziej znanych i odwiedzanych we Francji.

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 12 107 osób, zmarło 168 osób. To najwięcej zakażeń i zgonów od początku epidemii - podał w czwartek resort zdrowia.

Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej koło Bielska-Białej do odwołania zamknęło izbę przyjęć. Powodem jest zakażenie personelu wirusem SARS-CoV-2 - poinformowała placówka.

290 pacjentów zmarło w Rosji na Covid-19 w ciągu minionej doby i łączna liczba przypadków śmiertelnych sięgnęła 25 242 - poinformował w czwartek sztab rządowy. Wykryto 15 971 nowych zakażeń. Od początku pandemii zachorowało w Rosji 1 463 306 osób.

Koronawirus w kieleckiej Radzie Miasta. Zakażenie potwierdzono u przewodniczącego Kamila Suchańskiego oraz dwójki radnych.

Minister zdrowia Hiszpanii Salvador Illa powiedział w czwartkowej rozmowie z radiem Onda Cero, że Covid-19 na większości terytorium kraju jest poza kontrolą, a obywateli czeka jeszcze 5-6 trudnych miesięcy życia w warunkach pandemii.

Wciąż niewiele wiemy o przebiegu Covid-19 u dzieci; nadal też nie wiadomo, czy zmiany w płucach wywołane tą chorobą u dzieci będą miały charakter długotrwały - powiedział prof. dr hab. n. med. Jacek Wysocki z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Trwają prace wyliczeniowe propozycji złożonych przez przedsiębiorców najbardziej dotkniętych obostrzeniami gospodarczymi; ostateczne rozwiązania chcielibyśmy przedłożyć na Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego na początku przyszłego tygodnia - powiedziała wiceszefowa MRPiT Olga Semeniuk.

Na Ukrainie w środę odnotowano kolejną rekordową liczbę zakażeń koronawirusem - wykryto 7053 infekcje. Tego dnia zmarło 116 chorych na Covid-19, wyzdrowiało 2679 pacjentów, a 924 osoby hospitalizowano - poinformował w czwartek ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow.

Obowiązująca w Paryżu od soboty godzina policyjna to cios dla restauracji i bistr; jesteśmy po uszy w długach - powiedzieli właściciele i pracownicy działających we Francji lokali gastronomicznych. Niektórzy z nich rezygnują nawet z otwierania restauracji na wieczorne posiłki.

PAP/EPA/YOAN VALAT

Maseczki znacznie zmniejszają rozprzestrzenianie koronawirusa przez osoby zakażone, a także jego wchłanianie przez osoby zdrowe - potwierdzili japońscy naukowcy w badaniu z użyciem manekinów i prawdziwych koronawirusów. Wyniki opisuje w czwartek stacja NHK.

PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA

Tak jak inni, także Święty Mikołaj jest zaniepokojony problemami wywołanymi przez koronawirusa, ale Boże Narodzenie 2020 nie zostanie odwołane; pomimo okoliczności przygotowania idą świetnie - przekazało Biuro Świętego Mikołaja w Rovaniemi.

"Jedną z najwspanialszych rzeczy wiążących się ze świętami, która tak jak wszystko inne została ograniczona przez pandemię, jest wspólne spędzanie czasu" - przyznał Święty Mikołaj. "Zdecydowanie warto być grzecznym i w tym roku, a szczególnie dobry sposób okazania grzeczności to podtrzymanie w bezpieczny sposób kontaktu z przyjaciółmi czy bliskimi" - dodał.

Po raz pierwszy w Czechach przybyło w ciągu doby prawie 15 tysięcy nowych przypadków koronawirusa - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia. W laboratoriach stwierdzono w środę 14 968 pozytywnych wyników testów, o około 3000 więcej niż we wtorek.

PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Żadne z prowadzonych obecnie zaawansowanych badań szczepionek przeciw COVID-19 nie jest tak zaprojektowane, by wykryć spadek liczby poważnych problemów, np. hospitalizacji, leczenia na oddziale intensywnej terapii czy zgonu. W tym celu trzeba zmodyfikować badania - twierdzą autorzy opracowania, opublikowanego w piśmie "The BMJ".

Według Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore w ciągu ostatniej doby w Stanach Zjednoczonych zarejestrowano 60 315 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu powikłań związanych z Covid-19 zmarły w tym czasie 933 osoby.

Po dyskusjach na temat zbliżającego się zwyczaju obchodów Halloween (31 października wieczorem) podczas pandemii Covid-19, burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio zadecydował ostatecznie o dopuszczeniu do kontynuowania tradycji. Obwarował to jednak ograniczeniami.

PAP/EPA/David Guzman

Ministerstwo zdrowia Meksyku poinformowało w środę o 6 845 nowych przypadkach zainfekowania koronawirusem i 522 kolejnych zgonach. Łączna liczba zainfekowanych od początku pandemii wzrosła do 867 559 a ofiar śmiertelnych do 87 415.

PAP/EPA/CUAUHTEMOC MORENO

W czwartek ma być ogłoszona decyzja o funkcjonowaniu szkół podstawowych. Według zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego wyższe klasy będą uczyć się zdalnie lub w systemie hybrydowym. Obecnie w podstawówkach nauka odbywa się stacjonarnie. Wprowadzenie w nich nauki hybrydowej lub zdalnej wymaga zgody sanepidu.

Około 70 tysięcy ślubów zostało odwołanych we Włoszech w tym roku z powodu pandemii - poinformowała branża ślubno-weselna w dniach, gdy w rejonie Caserty na południu miały odbywać się jej wielkie targi. Przełożono je na przyszły rok.

Podczas lekcji online uczniowie i nauczyciele powinni dbać o swoją prywatność. Kamerka internetowa powinna pokazywać jak najmniej z ich otoczenia - zaleca radca Urzędu Ochrony Danych Osobowych Piotr Drobek. Przypomina, że uczniowie i rodzice nie mogą bez zgody nauczyciela publikować w sieci nagrań zdalnych lekcji.

Do połowy marca przyszłego roku aż 54 proc. populacji już przejdzie zakażenie koronawirusem - wynika z prognoz ekspertów. Twierdzą, że do dziś 1,6 mln osób miało już COVID-19 - pisze czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

- Nie wiemy jeszcze, jak długo utrzymuje się odporność po kontakcie z wirusem SARS-CoV-2 - mówi wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska. Jej zdaniem celowe działania dla wytworzenia tzw. odporności stadnej, niosą ryzyko wyższego odsetka zgonów.

Pojawiają się pierwsze roszczenia pracowników wykonujących swoje obowiązki poza siedzibą firmy. Dotyczą one m.in. nieszczęśliwych zdarzeń podczas pracy w domu oraz rekompensat za ponoszone koszty - pisze czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

W ciągu ostatniej doby w Indiach wykryto 55 839 nowych infekcji SARS-CoV-2 i zmarły 702 zakażone osoby - wynika z danych opublikowanych w czwartek przez ministerstwo zdrowia tego kraju.

PAP/EPA/JAIPAL SINGH

Przy łagodnych objawach, SARS-CoV-2 można przekazać innym przez czas nie dłuższy niż ok. 10 dni, ale przy ciężkim przebiegu - nawet przez 20 dni. Tak wynika z analizy kilkudziesięciu badań na ten temat przeprowadzonej przez naukowców z USA.

Apeluję, aby wszędzie, gdzie jest to możliwe, wdrażać, stosować i rozwijać formułę pracy zdalnej, a także minimalizować czas przebywania w przestrzeni publicznej i przemieszczanie się komunikacją publiczną - napisał w liście do pracodawców i przedsiębiorców wiceprezydent stolicy Michał Olszewski.

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo zapowiedział w środę rozluźnienie restrykcji w niektórych rejonach stanu, wprowadzonych z powodu nasilenia pandemii koronawirusa. Jednak w najbardziej zakażonych "czerwonych strefach" na nowojorskim Brooklynie pozostaną w mocy.

Wzrost zachorowań miał miejsce głównie na obszarach stanu z dużą populacją ortodoksyjnych Żydów. Odnotowały to także hrabstwa Rockland i Orange. Urzędnicy stanowi ocenili, że mieszkańcy tych terenów nie przestrzegają zasad dystansu społecznego.

PAP/EPA/JUSTIN LANE

Po raz pierwszy od początku pandemii liczba nowych przypadków koronawirusa w ciągu doby wzrosła w Niemczech o ponad 10 tys. i wyniosła 11 287. Kolejnych 30 osób zmarło - poinformował w czwartek rano Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI).

W czwartek rząd ma przedstawić nowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa. Premier Mateusz Morawiecki rekomendował w Polsat News, aby cała Polska była strefą czerwoną, a nauczanie w wyższych klasach szkół podstawowych odbywało się zdalnie lub w sposób hybrydowy.

Do połowy marca przyszłego roku aż 54 proc. populacji już przejdzie zakażenie koronawirusem – wynika z prognoz ekspertów. Twierdzą, że do dziś 1,6 mln osób miało już COVID-19 - pisze czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Połowa Polaków nie chce zamykania cmentarzy na nadchodzący dzień Wszystkich Świętych. I rząd też nie. 43 proc. Polaków chce też, by szkoły pracowały w trybie hybrydowym - pisze czwartkowa "Gazeta Wyborcza".

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie