Dworczyk: do pracy w szpitalu tymczasowym w Warszawie zgłosiło się ponad 1250 osób

Polska
Dworczyk: do pracy w szpitalu tymczasowym w Warszawie zgłosiło się ponad 1250 osób
PAP/Maciej Kulczyński
Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk

- Od środy do czwartku do godz. 10 zgłosiło się ponad 1250 osób chętnych do pracy w szpitalu tymczasowym w Warszawie, który powstaje na terenie Stadionu Narodowego - poinformował na konferencji w czwartek we Wrocławiu szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Dworczyk podczas konferencji z wojewodą dolnośląskim Jarosławem Obremskim, w trakcie której przedstawiono lokalizację szpitala tymczasowego we Wrocławiu przypominał, że już w środę została uruchomiona strona internetowego analogicznego szpitala w Warszawie, za pośrednictwem której zgłaszają się chętnie do pracy w tym szpitalu.

 

ZOBACZ: Rekordowa liczba zajętych respiratorów. Ponad 10 tys. osób w szpitalach

 

- Od wczoraj do dziś do godz. 10 zgłosiło się ponad 1250 osób. To są kadry medyczne, lekarze, ratownicy i pielęgniarki, salowe, sanitariusze, które deklarują gotowość do podjęcia służby, pracy w tym szpitalu tymczasowym - poinformował szef KPRM.

 

- To jest dowód na ofiarność i solidarność - dodawał.

 

Ostatnia linia obrony

 

Podkreślał, że szpitale tymczasowe to ostatnia linia obrony przed pandemią. - Mamy nadzieję, że nigdy wykorzystanie tych obiektów nie będzie potrzebne. Natomiast jako przewidujący rząd, administracja musimy rozważać wszystkie scenariuszy, również te pesymistyczne, dlatego takie szpitale tymczasowe będą powstały w różnych miejscach w Polsce - mówił Dworczyk.

 

Szpital na Dolnym Śląsku "za co najmniej trzy tygodnie"

 

- Centrum kongresowe przy ul. Rakietowej to lokalizacją, w której w najbliższych tygodniach powstanie szpital tymczasowy we Wrocławiu -poinformował w czwartek na konferencji prasowej wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski.

 

ZOBACZ: Blisko 100 osób zgłosiło się do pracy w szpitalu na Stadionie Narodowym

 

Wojewoda dolnośląski podkreślił, że szpital tymczasowy dla Dolnego Śląska to projekt "za co najmniej trzy tygodnie". Obremski poinformował, że rozpatrywano sześć lokalizacji we Wrocławiu, w którym mógłby powstać szpital tymczasowy. Dodał, że ta lokalizacja musi być jeszcze zaakceptowana przez resort zdrowia.

 

Szpital tymczasowy ma być prowadzony przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu. Wojewoda poinformował, że będzie tam około 350 łóżek w tym 50 miejsc respiratorowych. Zapowiedział jednocześnie, że obiekt, który wybrano, umożliwia ewentualną rozbudowę szpitala.

 

500 łóżek w pierwszym etapie

 

Pierwszy szpital tymczasowy powstaje na terenie Stadionu Narodowego w Warszawie. Zgodnie z zapowiedziami rządu szpitale takie powstaną w każdym mieście wojewódzkim.

 

ZOBACZ: Szpital na Stadionie Narodowym. Mamy zdjęcia ze środka

 

W środę szef KPRM, który jest odpowiedzialny za koordynowanie przygotowania szpitali tymczasowych informował, że w pierwszym etapie, w którym powstanie 500 łóżek w szpitalu tymczasowym w Warszawie potrzebnych będzie ponad 500 pracowników personelu medycznego. Dodawał, że jeżeli sytuacja pandemiczna w kraju będzie się pogarszała, a przyrost zachorowań wciąż będzie tak dynamiczny, wtedy szpital będzie mógł zostać rozszerzony do 1000 łóżek, z czego 100 do intensywnej terapii.

 

W czwartek badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 12 107 osób, zmarło 168 osób. To najwięcej zakażeń i zgonów od początku epidemii. 

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie