Rekordowa liczba zajętych respiratorów. Ponad 10 tys. osób w szpitalach

Polska
Rekordowa liczba zajętych respiratorów. Ponad 10 tys. osób w szpitalach
PAP/Daniel Gnap
Na Stadionie Narodowym powstaje tymczasowy szpital dla chorych na COvid-19

Według stanu na czwartek w całym kraju było zajętych 812 respiratorów. Dzień wcześniej resort zdrowia podał, że zajętych było 757 urządzeń. Liczba łóżek zajętych przez chorych na COVID-19 wynosi 10091. W ciągu doby do szpitali trafiło 652 osób, a pod respirator - 55.

Rośnie liczba pacjentów ciężko przechodzących zakażenie koronawirusem.

 

W czwartek ministerstwo zdrowia poinformowało, że liczba osób w szpitalach wynosi 10091. 812 pacjentów wymaga wsparcia respiratora. 

 

"Mamy 12 tys. 107 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa" - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia. Liczba zakażonych wzrosła do 214 tys. 686. Nie żyje też 168 kolejnych osób. Do tej pory z powodu Covid-19 zmarło 4 tys. 019 pacjentów.

 

Ponad 100 tys. ozdrowieńców

 

Kwarantanną objęto 378 tys. 348 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 47 tys. 314.

 

Do tej pory wyzdrowiały 102 tys. 204 osoby.

 

 

Do tej pory przebadano 4 mln 159 tys. 590 próbek, pobranych od 3 mln 996tys. 645 osób. W ciągu ostatniej doby wykonano 50, 2 tys. testów. Lekarze POZ wydali 273 tys. 898 zleceń.

 

 

Wraz ze zwiększaniem się liczby wykonywanych codziennie testów, następuje przyrost wykrywanych w Polsce przypadków zakażenia koronawirusem. Jednocześnie wzrasta także liczba pacjentów, którzy przechodzą ciężką postać zakaźnej choroby. W celu przygotowania się na falę ciężko chorych pacjentów władze uruchamiają dodatkowe szpitale tymczasowe. 

 

Wzrost liczby zajętych respiratorów

 

Ministerstwo Zdrowia informuje o rosnącej liczbie zajętych respiratorów. Chorzy z ciężkim przebiegiem COVID-19 zajmowali w środę 757 urządzeń. Z kolei liczba łóżek zajętych przez ciężko chorych wyniosła 9439.

 

ZOBACZ: Maseczki skutecznie chronią przed koronawirusem. Potwierdza to kolejne badanie

 

Wcześniej 21 października był rekordowy pod względem liczby zakażeń i zgonów. W ciągu doby zachorowało 10 tys. 40 osób, a ogólna liczba zakażeń wzrosła do 202 tys. 579 przypadków. Zmarło też 130 kolejnych osób.

Wirus z Chin paraliżuje świat

Zapalenie płuc, które zostało nazwane COVID-19 zostało po raz pierwszy rozpoznane przez lekarzy w chińskim mieście Wuhan pod koniec 2019 roku. Skala zakażeń wzrosła w do tak wysokiego poziomu, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) 11 marca stan pandemii na świecie. Pacjent "zero" został zdiagnozowany w Polsce na początku marca, a niedługo potem rząd Mateusza Morawieckiego ogłosił wprowadzenie restrykcyjnych ograniczeń, które miały zapobiec rozprzestrzenianiu się pandemii. Zamknięte zostały w większości sklepy, wydany został zakaz wychodzenia z domów bez pilnej potrzeby. Obecnie rząd stopniowo wraca do zaostrzonych środków zapobiegawczych.

 

ZOBACZ: Koronawirus wśród biskupów. "Jest wiele miejsc, gdzie mogli się zakazić"

 

Wśród objawów choroby wywołanej przez wirus SARS-CoV-2 są najczęściej: gorączka, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczenie. Choroba może prowadzić do śmierci nawet u osób młodych i zdrowych, choć na ogół przebiega u nich bezobjawowo i łagodnie. Lekarze ostrzegają jednak, że u znacznego odsetka chorych może później prowadzić do komplikacji w układzie oddechowym i krążenia. Szczególnie niebezpieczny koronawirus jest u seniorów, zwłaszcza tych, którzy są osłabieni  i cierpią na inne przewlekłe choroby.

prz/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie