Koronawirus wśród biskupów. "Jest wiele miejsc, gdzie mogli się zakazić"

Polska
Koronawirus wśród biskupów. "Jest wiele miejsc, gdzie mogli się zakazić"
Zdj. ilustracyjne, fot. Pixabay/pixel2013
Obecnie zakażonych koronawirusem jest 14 biskupów polskiego Kościoła katolickiego

Od początku pandemii u 17 biskupów w Polsce stwierdzono Covid-19. Obecnie choruje 14 hierarchów, a jeden - bp senior archidiecezji gnieźnieńskiej Bogdan Wojtuś - zmarł we wtorek. W ocenie rzecznika Konferencji Episkopatu ks. Leszka Gęsiaka, jest wiele miejsc, gdzie przywódcy polskiego Kościoła mogli się zakazić.

Ks. Gęsiak przypomniał, że biskupi pochodzą z różnych rejonów Polski, a tylko część z zakażonych brała udział w Zebraniu Plenarnym KEP w Łodzi w dniach 5-6 października.

 

- Wszystko to sprawia, że nie jest łatwo jednoznacznie określić, gdzie znajduje się źródło zakażeń - powiedział ks. Gęsiak.

 

Pierwszy biskup zakaził się wiosną

 

Z danych Ministerstwa Zdrowia z wtorku wynika, że łączna liczba potwierdzonych zakażeń w Polsce wyniosła 192 tys. 539, z czego 3721 osób zmarło. Wśród chorych na Covid-19 są również coraz częściej kapłani, osoby konsekrowane, a także biskupi. Od początku pandemii koronawirusem zakażenie stwierdzono u kilkunastu z nich biskupów. Pierwszy przypadek odnotowano jeszcze na wiosnę.

 

ZOBACZ: Dwa warszawskie klasztory zamknięte z powodu koronawirusa

 

O fakcie zarażenia wirusem SARS-CoV-2 biskupa pomocniczego senior diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Pawła Cieślika poinformowała 22 kwietnia kuria diecezjalna. Wspomniano, że duchowny był hospitalizowany w Szczecinie. Ze szpitala wyszedł po miesiącu leczenia.

 

Kolejni biskupi wśród zakażonych

 

Drugim zakażonym hierarchą był biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej Grzegorz Olszowski. O jego chorobie kuria poinformowała 19 czerwca. Decyzją katowickiego sanepidu kwarantanną zostali objęci wówczas m.in. metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, biskupi pomocniczy Marek Szkudło i Adam Wodarczyk, abp senior Damian Zimoń oraz pracownicy kurii. O sytuacji epidemiologicznej abp Skworc poinformował wtedy Nuncjaturę Apostolską w Warszawie.

 

Kolejnym biskupem zarażonym był ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel. O jego zachorowaniu poinformowało 9 października Centrum Informacyjno-Medialne Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Zwrócono uwagę, że miał on wcześniej kontakt z osobą zakażoną i poddał się kwarantannie.

 

"W piątek biskup odebrał wynik testu. Okazał się dodatni. Biskup przebywa nadal w izolacji domowej, realizując wszystkie wskazania inspekcji sanitarnej" - poinformowała wówczas diecezja.

 

Zakażony biskup zaprosił do różańca

 

Następnego dnia - 10 października - archidiecezja katowicka poinformowała, że zakażony został abp Wiktor Skworc. Był on pierwszym biskupem z dodatnim wynikiem testu, który uczestniczył w 387. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Łodzi i Pabianicach.

 

W specjalnym komunikacie hierarcha zapewnia wszystkich - szczególnie chorych, o "duchowej bliskości" i zaprosił do "wytrwałej modlitwy różańcowej" przez wstawiennictwo Matki Bożej Piekarskiej Lekarki.

 

13 października potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych dwóch biskupów - tym razem z diecezji opolskiej: Andrzeja Czai i Rudolfa Pierskały. Pierwszy z nich był na Zebraniu Episkopatu. 

 

ZOBACZ: Papież: trzeba płacić podatki, to obywatelski obowiązek

 

Tego samego dnia zakażenie stwierdzono też u sekretarza generalnego KEP bp. Artura Mizińskiego. W związku z zaistniałą sytuacją Sekretariat KEP wprowadził system pracy zdalnej.

 

Koronawirus u abpa Gądeckiego

 

Dzień później - 14 października, kuria archidiecezji poznańskiej poinformowała, że zakażenie stwierdzono również u biskupa pomocniczego Szymona Stułkowskiego, a 17 października koronawirusa potwierdzono u przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, który przebywał w samoizolacji. Zakażony został również biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Grzegorz Balcerek.

 

Wśród chorych na Covid-19 znaleźli się 14 października także ordynariusz zielonogórsko-gorzowski bp Tadeusz Lityński oraz emerytowany biskup pomocniczy Paweł Socha. Rzecznik miejscowej kurii ks. Andrzej Sapieha powiedział dla Radia Zachód, że "samopoczucie obu biskupów jest w miarę dobre i zgodnie z zaleceniami służb sanitarnych mogą przebywać w domu, nie wymagają hospitalizacji".

 

ZOBACZ: Zamiast fitness - "Kościół Zdrowego Ciała". Policja odwiedziła krakowską "siłownię"

 

"Badania na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 dały także pozytywny wynik u emerytowanego biskupa pomocniczego archidiecezji gnieźnieńskiej bp. seniora Bogdana Wojtusia" - poinformowała 17 października miejscowa kuria.

 

Wspomniano, że duchowny jest hospitalizowany, zaś Prymas Polski abp Wojciech Polak, który trafił na kwarantannę (o jego ujemnym wyniku po teście poinformowała we wtorek wieczorem archidiecezja gnieźnieńska), poprosił wiernych o modlitwę w intencji biskupa seniora. We wtorek 20 października kuria podała, że bp Wojtuś zmarł w szpitalu w Poznaniu.

 

Zakażał pracownik kurii

 

O chorobie kolejnych dwóch hierarchów poinformowała w poniedziałek 19 października kuria diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Rzecznik prasowy ks. Wojciech Parfianowicz oświadczył, że pozytywny wyniki testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 biskupi Edward Dajczak oraz Krzysztof Włodarczyk odebrali w niedzielę wieczorem (18 października).

 

- Źródłem zakażenia jest prawdopodobnie jeden z pracowników kurii, u którego obecność wirusa stwierdzono 13 października br. Obaj biskupi mieli z nim krótki kontakt, dlatego od momentu, kiedy otrzymał on pozytywny wynik testu, pozostają w kwarantannie – poinformował rzecznik kurii.

 

20 października o zakażeniu bp Wiesława Meringa poinformowała diecezja włocławska. "Pozostaje on w izolacji domowej, jest osłabiony, ale jego stan się poprawia" - przekazała.

 

14 biskupów walczy z koronawirusem

 

Tego samego dnia o obecności wirusa SARS-CoV-2 u biskupa pomocniczego Piotra Skuchy poinformowała diecezja sosnowiecka.

 

"Bp Piotr czuje się dobrze i nie wykazuje objawów. Przebywa w izolacji domowej, przestrzegając obowiązujących restrykcji sanitarnych.(...) Źródło zakażenia nie jest na razie znane. Bp Piotr nie brał udziału w ostatniej sesji plenarnej Konferencji Episkopatu Polski w Łodzi, które odbywało się w dniach 5 i 6 października br." - napisano w komunikacie.

 

Obecnie 14 członków KEP - w tym 7 biskupów diecezjalnych oraz 7 biskupów pomocniczych uzyskało w ostatnich dniach pozytywny wynik na Covid-19. Przebywają oni w izolacji bądź poddawani są leczeniu.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie