Papież: trzeba płacić podatki, to obywatelski obowiązek

Świat
Papież: trzeba płacić podatki, to obywatelski obowiązek
PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI
Zwracając się do wiernych przed południową modlitwą Anioł Pański papież przywołał scenę z Ewangelii

Trzeba płacić podatki, to "obywatelski obowiązek, podobnie jak przestrzeganie sprawiedliwych przepisów państwa" - powiedział papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w niedzielę. Modlił się o to, aby obywatele unikali obłudy i byli uczciwi.

Zwracając się do wiernych przed południową modlitwą Anioł Pański papież przywołał scenę z Ewangelii, gdy zapytano Jezusa, "czy wolno płacić podatek cezarowi, czy nie?". Odpowiedział: "oddajcie cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga".

 

ZOBACZ: Papież przyjął rezygnację bp. Janiaka. Obowiązuje go nakaz przebywania poza diecezją

 

Franciszek wyjaśnił: "w tym stwierdzeniu Jezusa znajduje się nie tylko kryterium rozróżnienia między sferą polityczną a religijną, ale wyłaniają się również jasne wytyczne dla misji wierzących wszystkich czasów, także dla nas dzisiaj. Płacenie podatków jest obowiązkiem obywateli, podobnie jak przestrzeganie sprawiedliwych praw państwa". - Jednocześnie należy potwierdzić prymat Boga w życiu ludzkim i w historii, szanując prawo Boga do tego, co do niego należy - dodał papież. 

 

- Stąd wypływa misja Kościoła i chrześcijan: mówić o Bogu i dawać o nim świadectwo mężczyznom i kobietom swoich czasów - zaznaczył.

"By Matka Boża pomagała wszystkim unikać obłudy"

Franciszek modlił się o to, by Matka Boża pomagała wszystkim unikać obłudy i być "uczciwymi i konstruktywnymi obywatelami". Przypomniał, że w niedzielę Kościół obchodzi Światowy Dzień Misyjny. Wezwał do modlitwy za prześladowanych i porwanych misjonarzy oraz katechetów.

 

Papież wyraził radość z uwolnienia niedawno w Mali włoskiego księdza Pier Luigi Maccalliego, który został porwany dwa lata temu w Nigrze. Razem z nim, dodał, uwolniono też innych zakładników.

 

ZOBACZ: Prezydent na audiencji u papieża. Wiemy, o czym rozmawiali

 

Zachęcił następnie do modlitwy za 18 rybaków z sycylijskiego portu Mazara del Vallo, przetrzymywanych od 47 dni w Libii oraz za ich rodziny. - Módlmy się za rybaków i za Libię - wezwał Franciszek.

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie