Papież Franciszek apeluje w sprawie koronawirusa

Świat
Papież Franciszek apeluje w sprawie koronawirusa
PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI
Papież Franciszek odmawia modlitwę Anioł Pański z okna Pałacu Apostolskiego

Papież Franciszek podczas spotkania w niedzielę w Watykanie przestrzegł Włochów przed zbyt wczesnym ogłaszaniem zwycięstwa nad koronawirusem. - Uważajcie, nie śpiewajcie jeszcze z okazji zwycięstwa - powiedział, apelując o stosowanie się do zaleceń władz.

Na spotkanie z papieżem na modlitwie Anioł Pański przybyło na plac Świętego Piotra kilkaset osób. Wszyscy zgodnie z zaleceniami stali w maseczkach, w odległości metra od siebie.

 

Zwracając się do nich papież powiedział - także wasza mała obecność na placu jest znakiem tego, że we Włoszech ostra faza epidemii została przezwyciężona, choć pozostaje konieczność uważnego stosowania obowiązujących norm.

 

Śmierć jednej osoby na minutę

 

- Ale uważajcie, nie śpiewajcie jeszcze z okazji zwycięstwa, nie ogłaszajcie go za wcześnie - ostrzegł Franciszek. Podkreślił, że "nadal trzeba przestrzegać reguł, jakie obowiązują. To są normy, które nam pomagają, aby wirus zniknął.

 

ZOBACZ: Papcio Chmiel kończy 97 lat

 

- Dzięki Bogu, wychodzimy z najostrzejszej fazy, ale zawsze zgodnie z zaleceniami, jakie dają nam władze - wskazał papież. - Ale niestety w innych krajach, zwłaszcza Ameryki Łacińskiej, wirus dalej pochłania wiele ofiar. W miniony piątek w jednym z krajów umierała jedna osoba na minutę. To straszne - podkreślił.

 

Franciszek wyraził "bliskość z ludnością, z chorymi i ich rodzinami oraz ze wszystkimi, którzy się nimi opiekują". - Z naszą modlitwą bądźmy blisko nich - zaapelował.

 

Serce Jezusa jest źródłem

 

Przypomniał, że czerwiec jest poświęcony czci serca Jezusa, łączącej "wielkich mistrzów duchowych i prostych ludzi z Ludu Bożego".

 

ZOBACZ: Chaos w epicentrum epidemii. Koronawirus w woj. śląskim

 

-Ludzkie i boskie serce Jezusa jest źródłem, z którego możemy czerpać miłosierdzie, przebaczenie, czułość Boga. Możemy to uczynić, zatrzymując się na fragmencie Ewangelii, słysząc, że w centrum każdego gestu, każdego słowa Jezusa jest miłość, miłość Ojca - wskazał papież.

 

Zachęcił do adoracji Eucharystii. Jak dodał - wtedy także nasze serce stopniowo stanie się bardziej cierpliwe, bardziej wielkoduszne, bardziej miłosierne, na wzór Jezusa.

 

Franciszek przytoczył słowa modlitwy, jakiej nauczyła go babcia: "Jezu, niech moje serce przypomina twoje".

 

sgo/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie