Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Kolejny rekord

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Kolejny rekord
PAP/Leszek Szymański
Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce potwierdzono 4 marca

Mamy 4739 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia. Nie żyją też 52 kolejne osoby. To rekordowy wynik zakażeń. Liczba zakażonych wzrosła do 116 338. Do tej pory z powodu Covid-19 zmarło 2 919 osób.

Nowe przypadki pochodzą z województw: małopolskiego (724), mazowieckiego (521), śląskiego (490), wielkopolskiego (436), pomorskiego (388), podkarpackiego (368), łódzkiego (363), kujawsko-pomorskiego (324), dolnośląskiego (250), świętokrzyskiego (192), lubelskiego (185), zachodniopomorskiego (130), podlaskiego (117), opolskiego (116), warmińsko-mazurskiego (102), lubuskiego (33).

 

W ciągu ostatniej doby wykonano 21,5 tys. testów. Lekarze POZ zlecili jak dotąd 54 tys. 769 testów od momentu, w którym otrzymali takie uprawnienia.

 

W sumie w Polsce przebadano do tej pory 3 mln 455 tys. 011 osób, od których pobrano 3 mln 599 tys. 722 próbek.

 

 

Ponad 300 osób pod respiratorami

 

Ministerstwo poinformowało że z powodu koronawirusa w czwartek 8 października w szpitalach przebywało 4407 osób, u których potwierdzono zakażenie. 320 chorych było pod respiratorami. W czwartek było w szpitalach o 980 zakażonych więcej niż na początku tygodnia w poniedziałek.

 

Resort przekazał w piątek, że od początku epidemii wyzdrowiało 77 tys. 875 osób, u których potwierdzono zakażenie. Ostatniej doby z choroby wyszło 1385 chorych.

 

Kwarantanną objętych jest 188 tys. 629 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym - 26 tys. 875.

 

 

Minister zdrowia Adam Niedzielski podał we wtorek, że w ciągu miesiąca liczba łóżek przeznaczonych do walki z COVID-19 została zwiększona o ponad 3 tys. i przekracza obecnie 9 tys. Resort zapowiedział też dalsze zmiany w opiece szpitalnej.

 

Dane MZ w środę mówiły, że z powodu koronawirusa w szpitalach przebywało 4000 osób, u których potwierdzono zakażenie; 283 były pod respiratorami. Zestawienia z wtorku informowały o hospitalizacji 3719 zakażonych osób i o 263 pod respiratorami. W poniedziałek MZ podawało, że hospitalizowanych jest 3158 osób, a 219 jest pod respiratorami.

 

Wykonano ponad 44 tys. testów

 

Ostatniej doby wykonano ponad 44,1 tys. testów na wykrycie koronawirusa, wobec 44 tys. w środę. To najwięcej przebadanych próbek od osób z podejrzeniem COVID-19 od początku epidemii.

 

Ze statystyki wynika również, że lekarze rodzinni ostatniej doby zlecili wymazy u 7202 pacjentów wobec 6224 w środę. Łącznie do tej pory lekarze rodzinni wydali skierowania na wymazy 46 tys. 391 osobom.

 

Ogółem przebadano dotąd 3 577 810 próbek pobranych od 3 423 975 osób. 

 

 

Cała Polska w "żółtej" strefie

 

Od soboty zasady obowiązujące w strefie żółtej zostają rozciągnięte na cały kraj. Zakrywać trzeba będzie usta i nos w przestrzeni publicznej – w sklepach, autobusie, na ulicy. Z takiego obowiązku zwolnione będą jedynie osoby z zaświadczeniem lekarskim lub z dokumentem potwierdzającym niepełnosprawność lub niesamodzielność.

 

Nie trzeba będzie też zakładać maseczki w lesie, parku, zieleńcu, ogrodzie botanicznym czy zabytkowym i na plaży, bo są to miejsca o podobnym charakterze.

 

ZOBACZ: "Podwojenie liczby zakażeń będzie zachodziło co trzy dni"

 

Dodatkowo w całym kraju w restauracjach, pubach i barach będzie trzeba zachować bezpieczną odległość – na osobę powinny przypadać co najmniej 4 mkw. W całym kraju nie będzie można w tych miejscach tańczyć. Ograniczono też czas, w których wszystkie lokale gastronomiczne będą mogły działać. Otwarte mogą być w godzinach od 6.00 do 22.00, z wyjątkiem dostawy żywności i produktów wydawanych na wynos.

 

Mniejsze zgromadzenia

 

Wydarzenia kulturalne w przestrzeni zamkniętej odbywać się będą z udziałem 25 proc. publiczności – taka sama zasada obowiązywać będzie w kinach. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze, będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 100 osób – jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż jedna osoba na 5 mkw. W strefie czerwonej obowiązywać będzie całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W kinach może być wypełnionych 25 proc. dostępnych miejsc.

 

Ponadto w całym kraju w zgromadzeniach będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 150 osób. Będą one musiały zakrywać usta i nos oraz zachować minimum 1,5 m odległości od siebie.

 

ZOBACZ: Co dalej ze szkołami? Deklaracja premiera Morawieckiego

 

Dodatkowo między m.in. przemarszami czy manifestacjami zachować trzeba będzie odległość – minimum 100 m, by wyeliminować praktykę zgłaszania kilku zgromadzeń w jednym miejscu. Stosowano ją, aby obejść wymogi dotyczące liczby uczestników.

 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w każdy piątek będzie też wysyłało wiadomości SMS do mieszkańców powiatów, które weszły do strefy czerwonej.

 

Tydzień później w sobotę, czyli 17 października, wejdzie dodatkowe obostrzenie dotyczące liczby osób, które mogą uczestniczyć w imprezach okolicznościowych m.in. weselach, komuniach i w stypach: do 75 w strefie żółtej i do 50 w strefie czerwonej.

 

W czerwonej strefie od soboty, z najpoważniejszymi ograniczeniami, znajdzie się 38 powiatów, m.in. tatrzański, otwocki i kartuski. Na liście są też miasta: Grudziądz, Sopot, Piotrków Trybunalski, Suwałki, Kielce i Koszalin.

 

pgo/hlk/prz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie