Co dalej ze szkołami? Deklaracja premiera Morawieckiego

Polska
Co dalej ze szkołami? Deklaracja premiera Morawieckiego
PAP/Piotr Nowak
Premier Mateusz Morawiecki

- W sobotę zakomunikujemy bardzo dokładnie nasze decyzje dotyczące funkcjonowania szkół w kolejnych tygodniach - zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. - Być może trzeba będzie znowu dokonać pewnego ograniczenia - dodał.

- W sobotę zakomunikujemy bardzo dokładnie nasze decyzje dotyczące szkół w kolejnych tygodniach. Na dzień dzisiejszy mechanizm wdrożony w sierpniu sprawdza się nieźle, ale pandemia rzeczywiście się rozszerza, dlatego być może te zasady trzeba będzie zaostrzyć - powiedział szef rządu na konferencji prasowej w czwartek.

 

Jak dodał, "dzisiaj ponad 98 procent szkół funkcjonuje we w miarę normalny sposób". - Ale również dostrzegam rosnącą absencję uczniów, bo te statystki również dostajemy. To oznacza, że być może trzeba będzie znowu dokonać pewnego ograniczenia, ale o tym zakomunikujemy w stosowny czasie. Przestawimy nasz stan wiedzy i nasze decyzje dotyczące tego aspektu sprawy, czyli szkolnictwa, w sobotę - zapowiedział premier.

 

  

 

Cała Polska w żółtej strefie

 

W ostatnich dniach odnotowywane są kolejne rekordy nowych przypadków koronawirusa w Polsce. W czwartek badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 4280 osób. Z powodu COVID-19 zmarło 76 chorych. To najwięcej zakażeń i zgonów od początku epidemii. W środę zanotowano 3003 nowych przypadków choroby i 75 zgonów.

 

ZOBACZ: 4280 nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Nie żyje 76 osób

 

W związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju, rząd zdecydował, że od 10 października cała Polska znajdzie się w żółtej strefie. - Oznacza to, że jest obowiązek zakrywania ust i nosa taki, jak w strefach żółtych - w przestrzeni publicznej i komunikacji - poinformował premier Morawiecki.

 

 

W czwartek ogłoszono również powiaty, które od soboty znajdą się w strefie czerwonej. W woj. kujawsko-pomorskim będą to powiat aleksandrowski i Grudziądz.

 

W woj. lubelskim w czerwonej strefie będą powiaty: janowski, łęczyński i włodawski, a w woj. łódzkim: bełchatowski, wieluński i Piotrków Trybunalski.

 

W woj. małopolskim czerwone będą powiaty: limanowski, myślenicki, nowotarski, suski i tatrzański; w woj. mazowieckim: otwocki i szydłowiecki, a w woj. opolskim powiat oleski.

 

ZOBACZ: "Podwojenie liczby zakażeń będzie zachodziło co trzy dni"

 

W woj. podkarpackim w czerwonej strefie będą powiaty: dębicki i mielecki; w woj. podlaskim: białostocki, zambrowski i Suwałki, a w woj. pomorskim: kartuski, kościerski, pucki, słupski i Sopot.

 

W woj. śląskim czerwona strefa obowiązywać będzie w powiecie kłobuckim; w woj. świętokrzyskim w powiecie kieleckim i w Kielcach, a w warmińsko-mazurskim w powiatach: bartoszyckim, działdowskim, iławskim i w ostródzkim.

 

W woj. wielkopolskim czerwone powiaty to: krotoszyński, międzychodzki, rawicki i wolsztyński, a w woj. zachodniopomorskim - Koszalin.

 

 

W strefie czerwonej restauracje, puby i bary będą mogły pracować w godzinach 6:00-22:00, z wyjątkiem dostawy żywności i produktów wydawanych na wynos.

 

W strefie czerwonej, podobnie jak w żółtej, będzie obowiązywał obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu. Nie trzeba będzie zakrywać ust i nosa m.in. w lasach, parkach i na plażach.

 

Restrykcje mają także dotyczyć ograniczenia liczby osób biorących udział w przyjęciach okolicznościowych i w zgromadzeniach: w strefie czerwonej będzie to do 50 uczestników, w żółtej - do 75, w pozostałej części kraju - do 100 osób.

dk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie