Koronawirus w szpitalu w Płocku. Kilkadziesiąt osób w kwarantannie

Polska
Koronawirus w szpitalu w Płocku. Kilkadziesiąt osób w kwarantannie
Google Street View
Placówka już w piątek wstrzymała przyjęcia nowych pacjentów i planowane zabiegi operacyjne

Potwierdzono zakażenie koronawirusem u jednego z pracowników Szpitala Miejskiego św. Trójcy w Płocku (Mazowieckie). W związku z tym kwarantannie poddanych zostanie kilkadziesiąt osób - przekazał w sobotę prezydent miasta Andrzej Nowakowski. Jak zaznaczył, pacjenci placówki mają zapewnioną opiekę.

Szpital Miejski św. Trójcy w Płocku od 2007 r. działa jako Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej - Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej. Jeszcze w piątek, gdy stwierdzono tam podejrzenie zakażenia koronawirusem u jednego z pracowników, placówka wstrzymała przyjęcia nowych pacjentów i planowane zabiegi operacyjne.

 

Podczas sobotniego wideoczatu prezydent Płocka podał, że wśród osób z Płocka, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, jest jedna, która pracuje w Szpitalu Miejskim św. Trójcy. - W tym momencie jesteśmy po spotkaniu zarządu szpitala z dyrektorem sanepidu. W ciągu najbliższych kilku godzin okaże się, ile osób miało kontakt z osobą z pozytywnym wynikiem. Te osoby, które miały bezpośredni kontakt, będą musiały iść na kwarantannę. Będzie to na pewno kilkadziesiąt osób - powiedział Nowakowski.

 

"Sytuacja jest poważna, ale pod kontrolą"

 

Jak zaznaczył, Szpital Miejski św. Trójcy, pomimo że wstrzymał przyjęcia i zabiegi, "na ten moment cały czas jeszcze pracuje, zapewniona jest obsada poszczególnych oddziałów". Dodał, iż pobierane są wymazy do badań w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 zarówno od personelu, jak i pacjentów placówki. - Miejmy nadzieję, że to ognisko koronawirusa uda się opanować, i że tych zakażeń, zwłaszcza w samym szpitalu, nie będzie więcej - powiedział prezydent Płocka. - Sytuacja jest poważna, natomiast w tym momencie jest cały czas pod kontrolą i mam nadzieję, że tak dalej pozostanie - stwierdził Nowakowski.

 

ZOBACZ: Policjantka z koronawirusem przyszła do pracy. Nie czekała na wyniki testów

 

Z opublikowanego w sobotę po południu komunikatu Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Płocku dotyczącego sytuacji związanej epidemią koronawirusa wynika, że liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim wynosi tam 47, w tym 2 stwierdzono w ciągu ostatniej doby. Z kolei liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia to 10; objętych kwarantanną domową jest tam aktualnie 475 osób, w tym 33 w czasie ostatniej doby. W izolacji domowej przebywa natomiast 11 osób, w tym jedna, która przybyła w ostatniej dobie.

 

Szpital św. Trójcy w Płocku jest jednym z najstarszych w Polsce. Powstał w 1405 r. jako dom gościnny dla ubogich, ufundowany przez księżną Aleksandrę, siostrę Władysława Jagiełły i żonę księcia płockiego Ziemowita IV. W 2003 r. rada miasta Płocka podjęła decyzję o utworzeniu w szpitalu spółki na bazie istniejącego wówczas samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej. Proces restrukturyzacji rozpoczął się w 2004 r. W 2005 r. podjęło decyzję o utworzeniu Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej". W tej formule placówka świadczy usługi medyczne od stycznia 2007 r.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie