Za papier toaletowy zapłaci pracodawca? To zalecenie holenderskiej fundacji

Świat
Za papier toaletowy zapłaci pracodawca? To zalecenie holenderskiej fundacji
Pixabay/zdj. ilustracyjne
Według NIBUD pracodawca - poza płaceniem za papier toaletowy - powinien też pokrywać koszty amortyzacji biurka i krzesła

Pracodawca powinien pokryć koszty kawy, herbaty, papieru toaletowego, gazu, prądu i wody zużywanych przez pracowników podczas pracy w domu - stwierdziła NIBUD, holenderska fundacja finansowana głównie przez rząd i doradzająca w zakresie finansów gospodarstwa domowego.

O wynikach jej analiz w środę informuje agencja Reutera. Według NIBUD pracodawca powinien też pokrywać koszty amortyzacji biurka i krzesła. Z wyliczeń fundacji wynika, że łącznie miałby dopłacać około 2 euro za każdy dzień roboczy.

 

ZOBACZ: Limity na papier toaletowy i środki dezynfekujące. Panika zakupowa na Wyspach

 

Jak oceniła agencja Reutera, takie obliczenia mogą się wydawać trywialne w czasie, gdy trwa pandemia, która zdarza się raz na sto lat, ale są one istotne, ponieważ eksperci przewidują, że zmniejszenie liczby pracowników w biurach może być trwałym dziedzictwem kryzysu.

 

Koszty pracy w domu

Władze holenderskie już zaczęły wykorzystywać wyniki badań NIBUD, powołując się na nie przy przyznaniu urzędnikom pracującym z domu premii w wysokości 363 euro.

 

Kwota 2 euro jest wyliczona dla przeciętnego pracownika, ale można ją dostosować do warunków, na przykład ogrzewania domu czy jakości izolacji budynku. Nie obejmuje ona nowych mebli, komputerów, telefonów i innego sprzętu, który według NIBUD pracownicy powinni otrzymać od swoich pracodawców, jeśli są one niezbędne do pracy.

 

ZOBACZ: Praca zdalna w Kodeksie pracy. "Pracujemy nad stosownymi zapisami"

 

- Rząd dał tutaj dobry przykład - powiedziała Jose Kager z FNV, największego związku zawodowego w Holandii, który chce, aby wszyscy zdalni pracownicy otrzymywali dopłaty zgodne z wytycznymi NIBUD. - Mówimy o strukturalnych, bieżących kosztach pracy w domu - dodała.

Są też korzyści...

Rzecznik holenderskiego stowarzyszenia pracodawców AWVN Jannes van der Velde powiedział jednak, że obliczenia NIBUD nie odzwierciedlają wszystkich korzyści pracy zdalnej. - Można zauważyć, że pracownicy otrzymują w zamian dużo wolnego czasu - stwierdził i wspomniał, że nie dojeżdżając do miejsca pracy, oszczędza się średnio godzinę dziennie.

 

ZOBACZ: Pracownicy Facebooka nie wrócą do biur. Amerykańskie korporacje wydłużają pracę zdalną

 

Dodał, że pracownicy powinni otrzymać rekompensatę z tytułu pracy w domu, ale odbije się to na innych świadczeniach, np. związanych z przemieszczaniem się. - Nie będzie tak, że ludzie, praktycznie wszędzie, dostaną dodatkową "premię" do wynagrodzenia - na pewno nie w czasie recesji - stwierdził.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie