Trzydziesta rocznica zjednoczenia Niemiec. Merkel: zbyt skromnie, jak na okazję

Polska
Trzydziesta rocznica zjednoczenia Niemiec. Merkel: zbyt skromnie, jak na okazję
Polsat News
Jak powiedziała kanclerz Angela Merkel uroczystości były "mniejsze niż zasługuje na to taka okazja".

W sobotę mija 30 lat od zjednoczenia Niemiec. 3 października 1990 roku połączenie RFN z NRD stało się faktem. Tegoroczne obchody Dnia Jedności Niemiec ze względu na pandemię koronawirusa były jednak bardzo skromne.

Prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier przewodniczył w sobotę uroczystościom 30. rocznicy zjednoczenia Niemiec. Podczas ceremonii w Poczdamie podkreślił, że Niemcy mogą być dumni z tego wydarzenia, przypomniał też rolę pokojowych demonstrantów w tym procesie.

 

Steinmeier zaproponował budowę pomnika "pokojowych rewolucjonistów" z dawnej Niemieckiej Republiki Demokratycznej, których wysiłki doprowadziły do upadku tej komunistycznej dyktatury - relacjonuje Associated Press.

 

ZOBACZ: Merkel i Macron ramię w ramię. Mówią o Białorusi

 

Monument miałby przypominać o tym, że "Wschodni Niemcy wzięli swój los w swoje ręce i wyzwolili się" - mówił Steinmeier.

 

- Żyjemy teraz w najlepszych Niemczech, jakie kiedykolwiek istniały, podziękujmy wszystkim, którzy na to pracowali - podkreślił niemiecki prezydent.

 

Merkel: skromniej niż wymaga okazja

 

Tegoroczne obchody były skromniejsze z powodu epidemii koronawirusa. Jak powiedziała kanclerz Angela Merkel uroczystości były "mniejsze niż zasługuje na to taka okazja". W swoim przemówieniu Merkel wezwała rodaków, by w obliczu zagrożenia epidemią wykazali się taką samą odwagą jak 30 lat temu, podczas upadku wschodnioniemieckiego reżimu - pisze AFP.

 

W ceremonii w Poczdamie wziął udział również były kanclerz Gerhard Schroeder, a także Lothar de Maiziere - pierwszy i ostatni demokratycznie wybrany przywódca NRD. Uroczystość poprzedziło nabożeństwo ekumeniczne w kościele świętych Piotra i Pawła w Poczdamie

 

ZOBACZ: Merkel pogratulowała Dudzie. Pisze o "sąsiedzkiej współpracy"

 

30 lat po zjednoczeniu, Niemcy chętnie mówią o coraz bardziej rozmytej granicy miedzy wschodem a zachodem, choć tak naprawdę ta granica wciąż jest wyraźna w głowach wielu Niemców - powiedział Tomasz Lejman, korespondent Polsat News w Berlinie.

 

3 października 1990 roku doszło do oficjalnego zjednoczenia Niemiec - procesu, który zapoczątkowały masowe pokojowe demonstracje obywateli NRD. Pięć wschodnioniemieckich landów i dzielnice wschodnioniemieckiej stolicy tworzące wcześniej NRD stały się częścią Republiki Federalnej Niemiec. 3 października obchodzone jest święto państwowe - Dzień Jedności Niemiec.

 

WIDEO - Skromne obchody 30. rocznicy zjednoczenia Niemiec. Z Berlina Tomasz Lejman, Polsat News

  

hlk/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie