Najbogatsi ludzie świata. Jeff Bezos stracił miliardy

Biznes
Najbogatsi ludzie świata. Jeff Bezos stracił miliardy
Public Domain; UK Department for International Development/ CC BY 2.0; Steve Jurvetson/CC BY 2.0
Jeff Bezos, Bill Gates i Elon Musk - trzech najbogatszych ludzi świata

Jeff Bezos utrzymuje się na pierwszym miejscu listy najbogatszych ludzi świata. Nie ma już jednak, tak jak pod koniec sierpnia, 200 miliardów dolarów, a "tylko" 190 miliardów. Za plecami właściciela Amazona lokują się Bill Gates i Elon Musk.

Spółki giełdowe amerykańskich krezusów we wrześniu mocno potaniały. To sprawiło, że Jeff Bezos, które pod koniec sierpnia został pierwszym człowiekiem z majątkiem przekraczającym 200 miliardów dolarów już kilka dni później znalazł się poniżej tej granicy.

Amazon i cała reszta

Jednak dla najbogatszych przedsiębiorców na świecie zmiana stanu posiadania o parę miliardów dolarów to żaden problem. W ciągu kilku powakacyjnych tygodni majątek Jeffa Bezosa trochę stopniał z powodu wahań na amerykańskiej giełdzie. Wystarczyło zaledwie kilka dni w końcówce września i część strat została odrobiona. Według indeksu Bloomberg Billionaires wartość majątku netto Jeffa Bezosa wzrosła w odstępie kilkudziesięciu godzin o 3,98 miliarda dolarów i jest teraz na poziomie 190 miliardów.

 

ZOBACZ: Lista krezusów. Wiemy, kto jest najbogatszy w Rosji i Chinach

 

W ciągu tych samych kilku dni Elon Musk poprawił swój stan majątkowy o 4,19 miliarda dolarów. Tak, jak w przypadku Amazona Jeffa Bezosa, we wrześniu na Wall Street doszło do poważnej  korekty ceny akcji Tesli należącej do Muska.

 

W sumie jednak liderzy światowej listy bogaczy mają powody do zadowolenia. Można nawet powiedzieć, że odnoszą korzyść z Covid-19 i globalnego kryzysu gospodarczego. Wiele wskazuje na to, że akcje ich spółek na giełdzie w Stanach Zjednoczonych zostały „napompowane” świeżo wydrukowanymi dolarami przez amerykański bank centralny.

 

Nadal w czołówce światowego rankingu znajduje Bill Gates, który jest tuż za plecami Bezosa, a na  czwartą pozycję awansował Mark Zuckerberg z Facebooka.

Najbogatszy Azjata

Warto zwrócić wagę także na majątek indyjskiego miliardera i prezesa Reliance Industries Limited (RIL), Mukesha Ambaniego. Wszystkie jego aktywa są wyceniane na 85,7 miliarda dolarów. Nadal jest on piątym najbogatszym człowiekiem na świecie i najzamożniejszym Azjatą.

 

ZOBACZ: TOP 10 najbogatszych aktorów. "The Rock" nie ma sobie równych

 

W dalszej części listy znaleźć się też i inni mieszkańcy Indii: Azim Premji, Gautam Adani i Shiv Nadar. Co ciekawe, zostali umieszczeni w rankingu Bloomberga jeden po drugim. Premji na miejscu 57., Adani na 58., a Nadar na 59.

TOP 10 najbogatszych:

  1. Jeff Bezos - 190 mld dol.
  2. Bill Gates - 123 mld dol.
  3. Elon R Musk - 108 mld dol.
  4. Mark Zuckerberg - 101 mld dol.
  5. Mukesh Ambani - 85,7 mld dol.
  6. Bernard Arnault - 84,0 mld dol.
  7. Warren Buffett - 80,3 mld dol.
  8. Steve Ballmer - 76,5 mld dol.
  9. Larry Page - 71,5 mld dol.
  10. Larry Ellison -70,7 mld dol.

Warto dodać, że wyceny majątków wynikają najczęściej z wartości akcji, jakie posiadają miliarderzy. Ich fizyczne aktywa - nieruchomości, dzieła sztuki, samochody - są łącznie warte dużo mniej.

 

Tekst powstał we współpracy z portalem Comparic.pl

Jacek Walewski
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie