Lista krezusów. Wiemy, kto jest najbogatszy w Rosji i Chinach

Biznes
Lista krezusów. Wiemy, kto jest najbogatszy w Rosji i Chinach
Flickr/bfishadow/CC BY 2.0/Zdj. ilustracyjne
Najzamożniejszym Chińczykiem jest Zhong Shanshan, założyciel marki wody butelkowanej Nongfu Spring

Władimir Lisin, prezes zarządu i główny akcjonariusz NLMK Group, znalazł się na szczycie rosyjskiej listy Forbesa. Jego majątek to 22,7 miliarda dolarów. Najzamożniejszym Chińczykiem jest Zhong Shanshan, założyciel marki wody butelkowanej Nongfu Spring. Bloomberg donosi, że szacunkowa wartość jego majątku to aż 58,7 miliarda dolarów.

Obydwaj krezusi wyprzedzili dotychczasowych liderów. "Stalowy" Lisin zdystansował reprezentującego pokrewną branżę Władimira Potanina, a Zhong Shanshan - Jacka Ma, założyciela Alibaby.

 

Rosjanie stawiają na metale

 

Grupa NLMK jest największym producentem stali w Rosji. Jej aktywa produkcyjne znajdują się w Europie i Stanach Zjednoczonych. Zdolność produkcyjna firmy przekracza 17 milionów ton rocznie. Główny akcjonariusz spółki, czyli Władimir Lisin, kontroluje 81,4 proc. akcji, zaś 18,6 proc. pozostaje w wolnym obrocie.

 

Lisina ściga jego imiennik - Władimir Potanin, prezes firmy górniczo-metalurgicznej Norilsk Nickel. Jego majątek Forbes wycenił na kwotę 22,3 miliarda dolarów. Wcześniej to właśnie Potanin znajdował się na czele rankingu.

 

ZOBACZ: Najbogatszy Brytyjczyk przeniósł się do Monako. Jim Ratcliffe zaoszczędzi na podatkach

 

Pierwszą trójkę zamyka w tej chwili rodzina Suleimana Kerimova, właściciela firmy wydobywającej złoto Polyus, z majątkiem wartym 21 miliardów dolarów. Z kolei Elena Baturina ponownie zajmuje pierwsze miejsce na liście najbogatszych kobiet Rosji magazynu Forbes. Liderka rankingu stoi na czele Inteco Management. Jej kapitał szacuje się na 1,3 miliarda  dolarów.

 

Chiny - dom miliarderów

 

Ciekawe zmiany zaszły u południowych sąsiadów Rosji. Zhong Shanshan, założyciel popularnej chińskiej marki wody butelkowanej Nongfu Spring, wyprzedził założyciela Alibaby (BABA) Jacka Ma. Z ustaleń Bloomberga wynika, że teraz on jest najzamożniejszym Chińczykiem. Szacunkowa wartość netto jego majątku to aż 58,7 miliarda dolarów. Jack Ma posiada "tylko" 56,7 miliarda.

 

Na początku tego roku Chiny były już domem dla większości miliarderów na świecie. To w Państwie Środka mieszka więcej takich osób niż USA i Indiach razem wziętych. Przynajmniej jeśli wierzyć badaniom Hurun Report.

 

ZOBACZ: Faiq Bolkiah. Najbogatszy piłkarz świata podpisał kontrakt z C.S. Maritimo

 

Warto jednak dodać, że nadal nikomu nie udało się prześcignąć w roli najbogatszego Azjaty słynnego potentata rynku telekomunikacyjnego w Indiach - Mukesha Ambani’ego. Według danych Forbesa jego majątek wynosi aż 88,4 miliarda dolarów.

 

Tekst powstał we współpracy z portalem Comparic.pl

Jacek Walewski/prz/ comparic.pl, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie