Najbogatszy Brytyjczyk przeniósł się do Monako. Jim Ratcliffe zaoszczędzi na podatkach

Biznes
Najbogatszy Brytyjczyk przeniósł się do Monako. Jim Ratcliffe zaoszczędzi na podatkach
Wikimedia Commons/Science History Institute
Na przeprowadzce do Monako, najbogatszy Brytyjczyk może zaoszczędzić 4 miliardy funtów

Sir Jim Ratcliffe, najbogatszy człowiek w Wielkiej Brytanii przeprowadził się do Monako. Dzięki temu ruchowi zaoszczędzi 4 miliardy funtów, które przeznaczyłby na zapłacenie podatków. Z tych samych przyczyn obywatelami księstwa są inni bardzo zamożni Anglicy, wśród nich kierowca Formuły 1 Lewis Hamilton.

Ratcliffe, magnat petrochemiczny z fortuną szacowaną na 17,5 miliarda funtów, w tym tygodniu oficjalnie zmienił miejsce zamieszkania z Hampshire w Zjednoczonym Królestwie na Monako.

 

Został szlachcicem i wyjechał z Wysp Brytyjskich

 

Powód to podatki. Szacuje się, że posunięcie to pozwoli mu zaoszczędzić aż 4 miliardy funtów. Z lokalnego prawa wynika, że osoby, które mieszkają w Monako przez co najmniej 183 dni w roku, nie płacą żadnego podatku dochodowego ani podatku od nieruchomości.

 

Najwyższa stawka fiskalna w Wielkiej Brytanii wynosi natomiast aż 45 proc. od dochodu powyżej 150 tysięcy funtów rocznie.

 

ZOBACZ: Dług publiczny. W 2021 r. każdy Polak będzie zadłużony na ponad 39 tys. zł

 

Z danych, do których dotarł Sunday Times, wynika że przed wyjazdem do Monako Ratcliffe był trzecim co do wielkości podatnikiem indywidualnym w Wielkiej Brytanii. W latach 2017-18 płacił 110 milionów funtów na rzecz skarbu państwa.

 

Co ciekawe, miliarder decyzję o opuszczeniu Wielkiej Brytanii podjął wkrótce po tym, jak otrzymał od królowej tytuł szlachecki za zasługi na polu działalności gospodarczej.

 

Twardo obstawiał za brexitem

 

Biznesmen zasłynął też z tego, że nawoływał rząd swojego kraju do twardych negocjacji z Unią Europejską, które miały miejscu po referendum brexitowym. Ratcliffe mówił, że UE potrzebuje dostępu do rynku Wielkiej Brytanii w takim samym stopniu, jak jego ojczyzna potrzebuje dostępu do rynków unijnych.

 

ZOBACZ: Brytyjskim przedsiębiorcom kryzys i brexit niestraszne. Są w coraz lepszych nastrojach

 

- Nigdy nie zapominajcie, że mamy przyzwoitą talię kart. Mercedes nie przestanie sprzedawać samochodów w Wielkiej Brytanii. Londyn jest jednym z dwóch kluczowych centrów finansowych i to się nie zmieni - argumentował w mediach.

 

Według danych Bloomberga, Ratcliffe jest w tej chwili właścicielem 60 proc. udziałów w spółce chemicznej Ineos. Jego osobisty majątek wzrósł od początku 2019 roku z 9,5 miliarda funtów do 17,5 miliarda.

 

Exodus bogaczy

 

Ratcliffe nie jest jedynym bogaczem, który wyemigrował z Wielkiej Brytanii do Monako.

 

Jego ruch wyprzedzili między innymi: szef Topshopu Sir Philip Green i jego żona Tina, miliarderzy Simon i David Reuben, John Hargreaves, założyciel i prezes Matalan, i kierowca Formuły 1 Lewis Hamilton.

 

Tekst powstał we współpracy z portalem Comparic.pl

Jacek Walewski
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie