Lista najbogatszych Bloomberga. Musk zamiast Zuckerberga w pierwszej trójce

Biznes
Lista najbogatszych Bloomberga. Musk zamiast Zuckerberga w pierwszej trójce
Wikimedia Commons/Anthony Quintano
Mark Zuckerberg z majątkiem 111 mld dolarów nie znalazł się na podium listy najbogatszych Bloomberga

Szef Tesli Elon Musk wyprzedził na liście miliarderów założyciela Facebooka Marka Zuckerberga i jest trzecią najbogatszą osobą na świecie - poinformował portal Bloomberga. Pierwsze dwa miejsce zajęli kolejno Jeff Bezos i Bill Gates. Najbogatszy, czyli właściciel Amazonu, ma na koncie ponad 200 mld dolarów.

Zgodnie ze zaktualizowaną listą miliarderów Bloomberga majątek Muska to ponad 115 mld dolarów. Pierwszy na liście pozostał założyciel Amazon.com Jeff Bezos z 202 mld dolarów.

 

Drugi jest współzałożyciel Microsoft Corp Bill Gates (125 mld USD). Musk w 2020 roku wyprzedził Zuckerberga (111 mld USD), który na liście jest teraz czwarty, przed Bernardem Arnaultem, prezesem francuskiego koncernu LVMH.

 

W ciągu roku Musk zarobił niemal 90 mld dolarów

 

49-letni Musk odnotował w ciągu roku błyskawiczny przyrost majątku o 87,8 mld dolarów. Wartość akcji Tesli wzrosła w tym czasie prawie pięciokrotnie. Rynkowa wartość tej produkującej samochody firmy - ok. 464 mld USD - przewyższa tę Walmartu, amerykańskiego giganta sprzedaży detalicznej.

 

ZOBACZ: Wbrew zakazom uruchomił fabrykę Tesli. Donald Trump poparł tę decyzję

 

Tesla - jak odnotował Bloomberg - "jest jednym z największych beneficjentów boomu inwestorów indywidualnych w trakcie spowodowanego pandemią lockdownu".

 

Takie pomnożenie kapitału wyraźnie kontrastuje ze stanem pogrążonej w kryzysie gospodarki światowej. Od czasu wybuchu pandemii globalne wskaźniki gospodarcze wyraźnie pogorszyły się, a firmy zwolniły miliony pracowników. Kryzys szczególnie mocno dotknął młodych i nisko opłacanych pracowników.

 

Musk wyniósł w kosmos astronautów

 

Oprócz rozwoju Tesli, urodzonemu w Republice Południowej Afryki Muskowi rozgłos w tym roku przyniosło także przeprowadzenie przez jego firmę SpaceX udanej załogowej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

 

ZOBACZ: Dwa miesiące w kosmosie. Astronauci z Dragon-2 wrócili na Ziemię

 

Był to pierwszy lot załogowy z USA od prawie 10 lat. Równocześnie po raz pierwszy w kosmos wyniósł astronautów statek wyprodukowany przez prywatną firmę.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie