"NYT": Trump nie płacił podatków od dochodu. Prezydent: to "fake news"

Świat
"NYT": Trump nie płacił podatków od dochodu. Prezydent: to "fake news"
PAP/EPA/Chris Kleponis / POOL
Podczas niedzielnej konferencji prasowej w Białym Domu, prezydent określił twierdzenia dziennika jako "totalny fake news"

Prezydent USA Donald Trump nie płacił federalnych podatków od dochodu w ciągu 10 z ostatnich 15 lat, a w latach 2016-17 zapłacił zaledwie po 750 dol. - poinformował w niedzielę dziennik "New York Times". Prezydent nazwał te doniesienia "totalnym fake newsem". Sprawę na Twitterze skomentował szef Europejskiej Partii Ludowej, Donald Tusk.

Liberalny dziennik twierdzi, powołując się na uzyskane dane z zeznań podatkowych Trumpa, że obecny prezydent nie płacił w wymienionych latach podatków mimo, że uzyskał w ciągu 15 lat do roku 2018 dochód w wysokości 434,9 mln dolarów.

 

ZOBACZ: Ku Klux Klan i Antifa organizacjami terrorystycznymi? Zapowiedź Trumpa

 

Według "NYT" Trump pomniejszał wysokość swych dochodów powołując się na straty, jakie miał ponieść ze swojej działalności biznesowej.

 

Podczas niedzielnej konferencji prasowej w Białym Domu, prezydent określił twierdzenia dziennika jako "totalny fake news" i oświadczył, że wywiązywał się ze swoich zobowiązań podatkowych. Nie podał jednak żadnych szczegółów.

"Nie zdawaliśmy sobie sprawy"

Prawnik Trumpa, Alan Garten, oświadczył, że informacje "New York Timesa" wydają się "w większości, jeśli nie wszystkie, nieprawdziwe". W oświadczeniu wysłanym do redakcji dziennika Garten podkreślił, że "prezydent zapłacił dziesiątki milionów dolarów podatków rządowi federalnemu, w tym miliony w podatkach osobistych od czasu ogłoszenia swojej kandydatury na prezydenta w 2015 r."

 

ZOBACZ: Joe Biden skrytykował "strefy wolne od LBGT". Reakcja polskiej ambasady

 

Na oficjalnym koncie szefa Europejskiej Partii Ludowej pojawił się komentarz do tych informacji. "Donald Trump od dawna mówi, że obniży podatki. Po prostu nie zdawaliśmy sobie sprawy, że miał na myśli swoje podatki" - napisał Donald Tusk.

 

 

Agencja Associated Press zauważa, że rewelacje "New York Timesa" pojawiły się w kluczowym momencie przed zapowiedzianą na wtorek pierwszą debatą Trumpa z jego demokratycznym rywalem do prezydentury Joe Bidenem oraz na kilka tygodni przed dniem wyborów.

 

Trump, jako pierwszy prezydent USA, zerwał ze standardową praktyką poprzednich lokatorów Białego Domu i konsekwentnie odmawia ujawnienia swoich zeznań podatkowych twierdząc, że są one przedmiotem audytu. 

ms/prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie