"Łukaszence pozostała tylko siła"

Świat
"Łukaszence pozostała tylko siła"
AP
Poczobut powiedział, że protesty nie słabną

Łukaszence pozostały już tylko rozwiązania siłowe - powiedział w Polsat News Andrzej Poczobut ze Związku Polaków na Białorusi. Dodał, że "wielokrotnie wydawało się już, że Łukaszence udało się opanować protesty, ale potem one wracały z większą siłą".

Większa brutalność białoruskich służb zdaniem Poczobuta świadczy o tym, że "Łukaszenka nie radzi sobie z nową rzeczywistością po wyborach z 9 siepania". - Próbował wszystkiego i to się nie udaje - oceniał.

 

Poczobut powiedział, że protesty nie słabną. - Skala zaangażowania i mobilizacji jest duża, to tysiące ludzi na ulicach. Nadal nie może sobie z tym poradzić - wyjaśnił.

 

ZOBACZ: "Solidarni z Białorusią". Wyjątkowy koncert w Telewizji Polsat

 

Wytłumaczył, że "analizując sytuację od chwili rozpoczęcia represji było już kilka momentów, kiedy wydawało się , że protesty są już opanowane, ale one powracały w kolejnej fali". - Ma tylko siłę - dodał. 

 

Zmiana w społeczeństwie

 

- Społeczeństwo na Białorusi nie jest już takie jak przed wyborami. Władza będzie musiała zaakceptować to niezależnie od przyszłości politycznej Łukaszenki - stwierdził.

 

ZOBACZ: Białorusin uciekał przed milicjantami. Uratował go... kierowca Ubera [WIDEO]

 

W jego opinii zaszła zmiana w świadomości Białorusinów. - To nie ten sam kraj - ocenił.

 

WIDEO: Andrzej Poczobut gościem "Nowego Dnia"

  

 

ZOBACZ: Inauguracja Łukaszenki. Protesty w Mińsku, są ranni

 

Zaprzysiężenie prezydenta odbyło się w środę w jego siedzibie w Mińsku. Ceremonia nie była jawna, poinformowano o niej po fakcie. Zdaniem Poczobuta zapobieżenie protestom nie do końca się udało. Po ogłoszeniu inauguracji Białorusini protestowali na ulicach.

 

"Solidarni z Białorusią"

 

W sobotę na stadionie PGE Narodowym odbędzie się koncert "Solidarni z Białorusią". Największe gwiazdy zaśpiewają utwory, wyrażając wsparcie z walczącymi o wolność Białorusinami.

 

- To znana inicjatywa, koncerty zawsze odbijały się echem na Białorusi - powiedział Poczobut, dodając, że jest to ważny wyraz wsparcia dla protestujących Białorusinów. 

 

ZOBACZ: Koncert "Solidarni z Białorusią". W sobotę o 20:00 w Polsacie

 

Ocenił, że "bez wątpienia jest to sygnał, że świat pamięta o Białorusi". 

 

Transmisja koncertu "Solidarni z Białorusią" od 20:00 w Polsacie.

laf/prz/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie