Władimir Putin zgłoszony do Pokojowej Nagrody Nobla

Świat
Władimir Putin zgłoszony do Pokojowej Nagrody Nobla
PAP/EPA/MICHAIL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL
Władimir Putin został zgłoszony do Pokojowej Nagrody Nobla

Władimir Putin został zgłoszony do pokojowej nagrody Nobla w 2021 roku. Kandydaturę prezydenta Rosji zaproponował jeden z rosyjskich pisarzy. Propozycję skomentował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Według krajowych mediów, zgłoszenie do Komitetu Noblowskiego w Oslo zostało wysłane 10 września. Uzasadnienie nie jest jednak znane opinii publicznej.

 

Rzecznik prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow zapewnił, że to nie Kreml zgłosił Putina do Komitetu Noblowskiego. Komentując ten fakt, przypomniał, że "istnieje określona procedura rozpatrywania kandydatur", a jeśli Putin otrzyma nagrodę "będzie świetnie", jeśli nie, to"nie ma problemu".

 

Wiadomo już, że za kandydaturą Władimira Putina optował rosyjski pisarz Siergiej Komkow.

 

Nominacja dla Donalda Trumpa

 

Wśród szerokiego grona zgłoszonych do Pokojowej Nagrody Nobla jest także Donald Trump. 

 

ZOBACZ: Pokojowa Nagroda Nobla. Norweski polityk nominował Donalda Trumpa

 

Kandydaturę prezydenta USA zgłosił norweski parlamentarzysta Christian Tybring-Gjedde, chcąc w ten sposób nagrodzić działania Trumpa na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie.

 

Spośród kilkuset kandydatów zgłoszonych do Pokojowej Nagrody Nobla Norweski Komitet Noblowski po ocenie każdej z nich sporządza krótką listę z maksymalnie 30 nazwiskami. Ta zostaje przekazana ciału doradczemu - norweskim profesorom biegłym w dziedzinach związanych z Pokojową Nagrodą Nobla oraz dyrektorowi i dyrektorowi naukowemu Norweskiego Instytutu Noblowskiego.

 

ZOBACZ: Antynoble 2020 rozdane. Wśród wyróżnionych badań wibrujące dżdżownice i aligator na helu

 

Po kilku miesiącach, eksperci prezentują raporty na temat każdego z kandydatów. Ostateczną decyzję Komitet podejmuje najpóźniej na ostatnim posiedzeniu przed ogłoszeniem nazwiska wyróżnionego w październiku.

 

Putin ma szansę na zdobycie nagrody za 2021 rok, gdyż termin na zgłoszenie kandydatów do Nobla za 2020 rok już minął. 

 

Laureatem Pokojowej Nagrody Nobla w 2019 r. został premier Etiopii Abiy Ahmed w uznaniu za zasługi na rzecz procesu pokojowego z Erytreą.

 

emi/ml/ TASS, Interfax, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie