Warszawa. Drogówka dostała nowe drony

Polska
Warszawa. Drogówka dostała nowe drony
Komenda Stołeczna Policji
Do przekazania nowego sprzętu doszło w czwartek w siedzibie Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji przy ul. Karolkowej

Wydział Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji dostał 46 nowych radiowozów oraz 18 dronów. - Ten nowoczesny sprzęt, który trafił do stołecznych policjantów to nie jest sprzęt policji. To jest sprzęt, który będzie służył ludziom - mówił zastępca Komendanta Głównego Policji.

Do uroczystego przekazania nowego sprzętu dla stołecznych policjantów doszło w czwartek w siedzibie Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji przy ul. Karolkowej.

 

Udział w uroczystościach wziął m.in. wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, pierwszy zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak oraz pierwszy zastępca Komendanta Stołecznego Policji insp. Krzysztof Smela.

 

ZOBACZ: Rząd zapowiada ostrzejsze kary za ataki na policjantów

 

W trakcie uroczystości stołecznym policjantom zostały przekazane 23 oznakowane Ambulanse Pogotowia Ruchu Drogowego o mocy 177 KM, 8 oznakowanych radiowozów Skoda Superb o mocy 272 KM, nieoznakowany Opel Vivaro i Opel Zafira Life o mocy 120 KOM oraz holowniki Iveco i Mercedes.

 

18 nowych dronów

Do policjantów z ruchu drogowego trafiło również 18 dronów, dzięki którym funkcjonariusze będą mogli nadzorować zachowania uczestników ruchu drogowego z powietrza, oraz wykorzystywać je do nadzoru miejsc w których doszło do zdarzenia drogowego.

 

ZOBACZ: Około 6 tysięcy napaści na policjantów. Rzecznik Komendy Głównej o agresji wobec funkcjonariuszy

 

Pierwszy zastępca Komendanta Stołecznego Policji insp. Krzysztof Smela powiedział, że nowy sprzęt będzie wykorzystywany przez stołecznych policjantów, tak aby poprawić bezpieczeństwo na drogach oraz aby maksymalnie skrócić czas reakcji na zdarzenie.

 

- Obszary z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także szybka i skuteczna reakcja na zdarzenie, załatwianie tych zdarzeń są dla nas głównymi priorytetami. Dlatego też tak bardzo ważnym i istotnym dla nas elementem będzie wykorzystywanie w codziennej służbie tak wspaniałego i nowoczesnego sprzętu - podkreślił. 

 

Komenda Stołeczna Policji

900 tys. złotych na środki ochronne w czasie epidemii 

- W związku z panującą nadal epidemią COVID-19 w ramach tego projektu wyasygnowaliśmy 900 tys. złotych, które zostały przeznaczone na zakup środków ochronnych w postaci płynów dezynfekujących, kombinezonów, rękawic, maseczek tak aby zwiększyć bezpieczeństwo i komfort służby naszych policjantów - zaznaczył insp. Krzysztof Smela.

 

ZOBACZ: Koronawirus w sezonie grypowym. Ekspert uspokaja: wirusy nie mogą się połączyć

 

Przekazał także, że to nie jedyny projekt z funduszy unijnych realizowanych przez stołeczną policję. - W tej chwili procedowany jest kolejny projekt, który związany jest także z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. W ramach tego projektu planujemy wyposażyć policjantów w nowoczesny sprzęt w postaci 30 nowych motocykli, 148 nowych kombinezonów dla motocyklistów, laserowe mierniki prędkości, urządzenia do badania spalin - dodał.

"Bezpieczeństwo, jest dla nas absolutnie najważniejsze"

Z kolei wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda zaznaczył, że tego typu projekty jak doposażenie służb w tym i policji są wyjątkowe, ponieważ one bezpośrednio przekładają się na bezpieczeństwo obywateli. - Bezpieczeństwo, jest dla nas absolutnie najważniejsze. Więc bardzo cenimy sobie takie projekty. Bardzo cenimy inicjatywę Komendy Stołecznej Policji, która wychodzi z propozycjami finansowania niezbędnego sprzętu - powiedział wiceminister.

 

ZOBACZ: Policjant tak lubi radiowozy, że zgromadził ich ponad 500 z całego świata

 

- Chciałbym zapewnić, że wszelkie kolejne inicjatywy i potrzeby, które będą nam wskazywane będziemy starali się je zaspokajać, bo dla nas jest to bardzo ważne - podkreślił. 

Ponad 22 tys. radiowozów w polskiej policji 

Natomiast pierwszy zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak poinformował, że w polskiej policji służy ponad 22 tys. radiowozów. - Radiowozy są systematycznie zmieniane, podnoszony jest ich poziom, który ma przyczynić się do bezpieczeństwa obsługujących te pojazdy policjantów. Pewne rzeczy są niewidoczne, ale każdego roku zmieniamy takie elementy jak sygnały dźwiękowe, sygnały świetlne, żeby były bardziej słyszalne dla innych użytkowników ruchu drogowego. Te zmiany mają służyć przede wszystkim bezpieczeństwu - poinformował.

 

ZOBACZ: 6-latka zgubiła się na plaży. W akcji poszukiwawczej nowy radiowóz. "Jedyny w swoim rodzaju"

 

- Ten nowoczesny sprzęt, który trafił do stołecznych policjantów to nie jest sprzęt policji. To jest sprzęt, który będzie służył ludziom. Ja zawsze podkreślam, że pracodawcą każdego polskiego policjanta nie jest jego kierownik, naczelnik, komendant, ale pracodawcą jest polski obywatel, który odprowadza podatki i ma za to prawo czuć się bezpiecznie - dodał nadinspektor.

 

Nowe radiowozy stołecznych policjantów zostały kupione w ramach projektu "Dostosowania zasobów sprzętowych służących poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego do dynamicznego rozwoju sieci TEN-T". Koszt inwestycji wyniósł ponad 13 milionów złotych, z czego 85 proc. pochodziło z Unii Europejskiej, a 15 proc. z budżetu policji.

ms/prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie