Rząd zapowiada ostrzejsze kary za ataki na policjantów

Polska
Rząd zapowiada ostrzejsze kary za ataki na policjantów
Polsat News
W ocenie szefa MSWiA potrzebne są także rozwiązania systemowe

Podjęliśmy decyzję dotyczącą znaczącego umocnienia bezpieczeństwa policjantów - przekazał w środę premier Mateusz Morawiecki. Policjanci powinni być pewni, że takie sytuacje jak ta z Jaworzyny Śląskiej nie mogą mieć miejsca, że państwo polskie za nimi stoi - podkreślał premier.

Wraz z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim oraz szefem KGP gen. insp. Jarosławem Szymczykiem premier wziął w środę udział w konferencji związanej z atakiem dwóch mężczyzn na funkcjonariuszy policji, do którego doszło w sobotę wieczorem w jednej z miejscowości na terenie gminy Jaworzyna Śląska. Zdarzenie zostało nagrane i zamieszczone w mediach społecznościowych.

 

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że doszło do "bardzo niedobrego i absolutnie nieakceptowalnego zajścia". - Wydawałoby się, że to zwyczajne wezwanie policji do pewnej sytuacji, okoliczności, która tego wymagała. Widzieliśmy tutaj brutalne pobicie policjantów przez uczestników tego zajścia - powiedział premier.

 

"Policja cieszy się zaufaniem"

 

Morawiecki wskazywał, że w latach 90-tych wiele osób było zaniepokojonych brakiem bezpieczeństwa na polskich ulicach. - Ja pamiętam doskonale ówczesne wydarzenia, grabieże, rabunki, rozboje, gwałty, wymuszenia, haracze - to był dzień powszedni - wymieniał. Jego zdaniem do przełomu w tej kwestii doszło wraz z objęciem funkcji ministra sprawiedliwości przez Lecha Kaczyńskiego.

 

ZOBACZ: Ukradli ponad 100 aut. Duża akcja policji przeciwko złodziejom samochodów

 

Podkreślił, że dzisiaj policja polska cieszy się zaufaniem aż 80 proc. społeczeństwa. - Razem z panem ministrem podjęliśmy decyzję znaczącego umocnienia bezpieczeństwa również policjantów. Oni powinni być pewni, że takie sytuacje jak ta, którą widzieliśmy tutaj na filmiku, nie mogą mieć miejsca, że państwo polskie za nimi stoi - mówił Morawiecki.

 

Zaznaczył, że wszyscy obywatele są wdzięczni policjantom za służbę. - A my, po naszej stronie, po stronie rządu, zrobimy wszystko, aby wasze bezpieczeństwo jeszcze dalej umocnić - poinformował.

 

Bójka z funkcjonariuszami

 

Na filmie z interwencji widać, jak policjanci są bici przez napastników. W pewnym momencie jeden z funkcjonariuszy zostaje powalony na ziemię, a napastnik klęczy na nim i okłada policjanta pięściami po głowie. Po chwili policjantów i napastników rozdzielają świadkowie zajścia, a funkcjonariusze zatrzymują jednego z napastników.

 

WIDEO: Napastnicy pobili policjantów podczas interwencji

  

 

Sąd aresztował obu mężczyzn na trzy miesiące. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

 

Projekt MSWiA

 

Minister spraw wewnętrznych i administracji na środowej konferencji prasowej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego przedstawił dane mówiące o przestępstwach wobec funkcjonariuszy z lat 2015-2010. Ta statystyka - jak ocenił - jest porażająca.

 

WIDEO: konferencja w MSWiA

  

 

Jak powiedział, w ciągu tych lat doszło do ok. 20 tys. przypadków naruszenia nietykalności osobistej funkcjonariuszy. - Jeżeli chodzi o czynną napaść na funkcjonariusza, mieliśmy około 1,5 tys. przestępstw, a jeżeli chodzi o znieważenie funkcjonariusza mieliśmy ok. 50 tys. przestępstw - podkreślił Kamiński. Przypomniał przy tym, że w policji służyły ok. 100 tys. mundurowych.

 

ZOBACZ: Bielsko-Biała: spłonęło dziewięć aut Poczty Polskiej

 

Kamiński zadeklarował, że każdy funkcjonariusz, który dozna obrażeń w związku z wykonywaną służbą, zostanie otoczony troską i pomocą zarówno swoich przełożonych, jak i MSWiA. Zapowiedział także nagrody dla policjantów za odwagę i profesjonalizm w swych interwencjach.

 

W ocenie szefa MSWiA potrzebne są także rozwiązania systemowe. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami minister zapowiedział zaostrzenie kar za przestępczość przeciwko funkcjonariuszom, czyli naruszanie ich nietykalności, czynną napaść i znieważenia.

 

ZOBACZ: "Piątka dla zwierząt". Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wydał oświadczenie

 

- Deklaruję, że do końca miesiąca przedstawię panu premierowi projekt nowelizacji przepisów w tym zakresie, podwyższający kary za te przestępstwa - powiedział Kamiński.

 

"Policjanci to są fantastyczni ludzie"

 

Za planowane nowe rozwiązania prawne podziękował premierowi i szefowi MSWiA Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.

 

Zaapelował także do wszystkich, "którzy na bazie fragmentarycznych, często spreparowanych materiałów, wydają osądy i negują działania polskiej policji w imię partykularnego interesu". - Nie wolno nam tego robić. Policjanci to są fantastyczni ludzie, którzy zakładają granatowe mundury po to, aby z narażeniem życia i zdrowia zapewniać codziennie poczucie bezpieczeństwa - podkreślił.

 

ZOBACZ: Policjantka nie zgłosiła się do pracy. W lesie znaleziono ciała jej i 9-letniego syna

 

Zdaniem szefa KGP "w skali roku notujemy tysiące bezpośrednich ataków na policjantów, tysiące przypadków znieważenia funkcjonariuszy polskiej policji, tysiące zagrożeń funkcjonariuszy, którzy pełnią codzienną służbę". - Funkcjonariusze polskiej policji są na to przygotowani - dodał Szymczyk

laf/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie