Negocjacje w Zjednoczonej Prawicy. Są nieoficjalne ustalenia

Polska
Negocjacje w Zjednoczonej Prawicy. Są nieoficjalne ustalenia
PAP/Wojciech Olkuśnik
Jarosław Kaczyński ma wejść do rządu. Podlegać mu będzie resort sprawiedliwości

Podpisanie umowy koalicyjnej nastąpi do końca tygodnia. Prezes PiS Jarosław Kaczyński będzie kierował Komitetem Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości i Obrony Narodowej - to nieoficjalne ustalenia czwartkowego spotkania kierownictwa partii. Zdecydowano także, że koalicjantom - Solidarnej Polsce i Porozumieniu - przypadnie po jednym ministerstwie.

W czwartkowym, wieczornym spotkaniu, które trwało około trzy godziny i zakończyło się po godz. 20, uczestniczyli prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier minister kultury Piotr Gliński, przewodniczący klubu PiS Ryszard Terlecki, wiceprezesi PiS Adam Lipiński, Antoni Macierewicz, Mariusz Kamiński będący szefem MSWiA i Mariusz Błaszczak, który jest ministrem obrony, a także były marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Terlecki: Kaczyński wicepremierem

"Zakończyło się posiedzenie kierownictwa PiS. Dotyczyło oceny osiągniętego porozumienia w ramach Zjednoczonej Prawicy. Istotą tego porozumienia jest wola wspólnej i solidarnej pracy dla Polski" - napisała na Twitterze Czerwińska.

 

ZOBACZ: Kaczyński w rządzie? Terlecki: będzie mu podlegać jeden resort

 

Zbliżone do rządu źródło poinformowało w czwartek, że efektem negocjacji z koalicjantami z Solidarnej Polski i Porozumienia jest decyzja o wejściu do rządu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który ma zostać szefem komitetu ds. bezpieczeństwa, nadzorującego resorty sprawiedliwości, obrony i spraw wewnętrznych.

 

"Potwierdziliśmy m.in., że prezes PiS Jarosław Kaczyński będzie nadzorował Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji" - poinformował w czwartek polityk ze ścisłego kierownictwa PiS.

 

ZOBACZ: Kaczyński w rządzie. Prezydent o tym pomyśle wiedział na początku września

 

Z kolei Polska Agencja Prasowa cytuje "polityka PiS", który potwierdza te informacje.

 

Według Ryszarda Terleckiego "wszystko wskazuje na to", że Jarosław Kaczyński wejdzie do rządu jako wicepremier.

 

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski powiedział z kolei w "Gościu Wydarzeń", że "Andrzej Duda zna tę koncepcję od dłuższego czasu. Na początku września był w tej sprawie konsultowany". Spychalski dodał, że głowa państwa "akceptuje i popiera" tę koncepcję.

Umowa koalicyjna do końca tygodnia

Podpisanie umowy koalicyjnej nastąpić ma w ciągu kolejnych dni. Z nieoficjalnych informacji wynika, że wśród koalicjantów zapanowała zgoda co do przyjętych w czwartek ustaleń.

 

"Podpisanie umowy koalicyjnej nastąpi do końca tygodnia. Zaakceptowaliśmy wcześniej wynegocjowane w ramach Zjednoczonej Prawicy ustalenia" - poinformował w polityk ze ścisłego kierownictwa PiS.

 

ZOBACZ: Polsatnews.pl: Jarosław Kaczyński wejdzie do rządu

 

Jak podkreślił, "zaakceptowane porozumienie obejmuje też jednego ministra dla Solidarnej Polski i dla Porozumienia". "Prezes PiS będzie kierował Komitetem Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości i Obrony Narodowej" - poinformował polityk PiS.

 

Wiceminister obrony Marcin Ociepa z Porozumienia poinformował w czwartek w radiu RMF FM, że członkowie Zjednoczonej Prawicy umówili się na kontynuację rozmów koalicyjnych w piątek.

bas/prz/zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie