Kaczyński w rządzie? Terlecki: będzie mu podlegać jeden resort

Polska
Kaczyński w rządzie? Terlecki: będzie mu podlegać jeden resort
PAP/Art Service
Terlecki poinformował, że Kaczyńskiemu będzie bezpośrednio podlegać ministerstwo sprawiedliwości

- Wszystko wskazuje na to, że prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński będzie w rządzie, jako wicepremier. Będzie mu podlegał resort sprawiedliwości - oświadczył w czwartek szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Terlecki, pytany przez dziennikarzy o nieoficjalne doniesienia, że Kaczyński ma wejść rządu, odparł: "Wszystko na to wskazuje, że będzie".

 

ZOBACZ: Polsatnews.pl: Jarosław Kaczyński wejdzie do rządu

 

Dodał, że w randze wicepremiera. Pytany, czy Kaczyński stanie na czele komitetu ds. bezpieczeństwa odpowiedział, że "taki rzeczywiście jest plan". Terlecki poinformował, że Kaczyńskiemu będzie bezpośrednio podlegać ministerstwo sprawiedliwości. Dodał, że jest to "wygodne, bezpieczne". - Mam nadzieję, że ministerstwo sprawiedliwości będzie wtedy jeszcze bardziej sprawne i skuteczne - zaznaczył.

 

Policzek dla Morawieckiego?

 

Dopytywany, czy minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro "straci kontrolę nad Prokuraturą Krajową", Terlecki odpowiedział, że "nie straci".

 

- Czy to nie jest policzek dla premiera Morawieckiego? - zapytała jedna z dziennikarek. - Nie, to jest wzmocnienie rządu - podkreślił szef klubu PiS.

 

WIDEO: Ryszard Terlecki o szczegółach obecności Jarosława Kaczyńskiego w rządzie

  

Niebawem spotkanie kierownictwa partii

 

Z kolei pytany, czy Solidarna Polska poprze projekt nowelizacji tzw. ustawy covidowej, zakładający, że naruszenie obowiązków służbowych i innych przepisów w związku z zapobieganiem i przeciwdziałaniem epidemii nie byłoby traktowane jako przestępstwo, Terlecki powiedział, że "jeżeli koalicja zostanie jakby przywrócona, to oczywiście będzie obowiązywać klubowa dyscyplina".

 

ZOBACZ: Kryzys w Zjednoczonej Prawicy. Gowin komentuje

 

Pytany o planowane stanowisko w rządzie dla lidera Porozumienia Jarosława Gowina, szef klubu PiS zaznaczył, że "to też w całej puli rekonstrukcji zostanie ustalone".

 

- Skład rządu zostanie ogłoszony, oczywiście w odpowiednim trybie. Dziś, albo jutro spotka się kierownictwo partii i zatwierdzi ostatecznie kształt koalicji, no a wtedy zostanie tylko jeden krok do skonstruowania rządu po rekonstrukcji - oświadczył.

 

Pytany "czego jeszcze brakuje do zawarcia porozumienia" w Zjednoczonej Prawicy, Terlecki odpowiedział, że "w tej chwili już niewiele". - Właśnie jeszcze spotkanie kierownictwa partii, które te wszystkie rozmowy, które się toczyły potwierdzi i zatwierdzi - dodał. Pytany, czy w czwartek będzie spotkanie koalicyjne, powiedział, że nie sądzi.

 

Spotkanie Kaczyński-Ziobro

 

W środę wieczorem w Warszawie doszło do kolejnego spotkania prezesa PiS z szefem Solidarnej Polski ws. dalszych losów Zjednoczonej Prawicy. Jak ustalił polsatnews.pl, w efekcie negocjacji prezes PiS wejdzie do rządu jako wicepremier. Jarosław Kaczyński będzie szefem komitetu do spraw bezpieczeństwa. Będzie nadzorował ministerstwo sprawiedliwości, ministerstwo obrony narodowej oraz ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji.

 

ZOBACZ: Budka: Koalicja Obywatelska składa wniosek o wotum nieufności Zbigniewa Ziobry

 

Rozmowy partii współtworzących Zjednoczoną Prawicę - PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia - dotyczące nowej umowy koalicyjnej i rekonstrukcji rządu zostały zawieszone po tym, gdy w ubiegłym tygodniu Solidarna Polska opowiedziała się przeciw noweli ustawy o ochronie zwierząt, a większość posłów Porozumienia w tym głosowaniu wstrzymała się. Później politycy PiS wielokrotnie wówczas podkreślali, że koalicja Zjednoczonej Prawicy praktycznie już nie istnieje.

ac/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie