Polsatnews.pl: Jarosław Kaczyński wejdzie do rządu

Polska
Polsatnews.pl: Jarosław Kaczyński wejdzie do rządu
Polsat News
Kaczyński i Ziobro spotkali się w środę wieczorem

W środę wieczorem Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro porozumieli się ws. przyszłości Zjednoczonej Prawicy. Jak ustalił polsatnews.pl, prezes PiS wejdzie do rządu jako wicepremier.

Spotkanie Kaczyńskiego i Ziobry w należącej do Kancelarii Prezydenta willi przy ul. Bacciarellego w Warszawie. zakończyło się około godz. 20:30.

 

Wcześniej odbyły się niezależne narady władz PiS i Solidarnej Polski.

"W jedności siła" - napisała późnym wieczorem na Twitterze europosłanka PiS Beata Mazurek.

 

 

Jak dowiedział się polsatnews.pl, Jarosław Kaczyński będzie szefem komitetu do spraw bezpieczeństwa. Będzie nadzorował ministerstwo sprawiedliwości, ministerstwo obrony narodowej oraz ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji.  

 

Na Nowogrodzkiej zjawili się najważniejsi politycy PiS

 

Po naradzie przywództwa PiS na ul. Nowogrodzkiej rzeczniczka partii Anita Czerwińska informowała, że "piłka jest cały czas po stronie Solidarnej Polski i wszystko zależy od ich decyzji"

 

- Prawo i Sprawiedliwość jest gotowe na wszelkie scenariusze, zależy nam na współpracy, aby móc realizować program, ale musi to być współpraca konstruktywna - stwierdziła.

 

To jak dotąd jedyny oficjalny komunikat partii rządzącej po naradzie.  

 

Wzięli w niej udział najważniejsi politycy PiS, w tym prezes partii Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, szef MON Mariusz Błaszczak, szef MSWiA Mariusz Kamiński, szef klubu PiS Ryszard Terlecki i były marszałek Sejmu Marek Kuchciński. 

 

Przed godz. 16 politycy opuścili siedzibę partii. Po godz. 17 poinformowano, że z Nowogrodzkiej wyjechał premier Mateusz Morawiecki. 

 

Tematy spotkania

 

- Na dzisiejszym spotkaniu kierownictwa PiS omawiano m.in. możliwe scenariusze polityczne, ale także sprawy wewnątrzpartyjne, jak choćby kwestie związane z organizacją kongresu partii - poinformowała Czerwińska po zakończeniu spotkania.

 

Pytana, co dalej ze Zjednoczoną Prawicą i czy podjęto już jakieś decyzje, odparła, że "piłka jest cały czas po stronie Solidarnej Polski i wszystko zależy od ich decyzji".

 

- Prawo i Sprawiedliwość jest gotowe na wszelkie scenariusze, zależy nam na współpracy, by móc realizować program, ale musi to być współpraca konstruktywna - zaznaczyła.

 

ZOBACZ: Narada w PiS. Czołowi politycy opuścili Nowogrodzką

 

Czerwińska pytana o warunki, jakie szef PiS Jarosław Kaczyński postawił liderowi Solidarnej Polski Zbigniewowi Ziobro, aby współpraca w ramach Zjednoczonej Prawicy mogła być kontynuowana i czy wśród nich znalazła się kwestia LGBT, Czerwińska odparła: "Postawione warunki powinny na razie pozostać tylko do wiedzy naszego koalicjanta. Jednak w sprawie, o którą pan pyta stwierdzam z cała stanowczością, że ten temat nie pojawił się w żadnych rozmowach".

 

Stanowisko PiS w sprawie LGBT

 

- Stanowisko PiS w tej sprawie (LGBT) jest znane i niezmienne. Ostatnio przypomniał je w jednym z wywiadów prezes Jarosław Kaczyński - zwróciła uwagę rzeczniczka PiS. - Tego rodzaju doniesienia traktujemy jako próbę wpływania niektórych mediów z udziałem obcego kapitału na stabilność sytuacji w Polsce. Jesteśmy przekonani, że żaden z naszych koalicjantów nie ulegnie tego rodzaju inspiracjom - podkreśliła Czerwińska.

 

Jak wskazała, chodzi o wywiad szefa PiS dla tygodnika "Sieci", w którym podkreślał, że konieczne jest przeciwstawienie się ideologii LGBT, która zniszczyła już inne społeczeństwa europejskie. "Ci, którzy nie walczyli – przykładów z Europy nie brakuje – przegrali. Ja ręki do tego, żebyśmy przegrywali z tym, co uważam za zagrażające samym fundamentom naszej cywilizacji, nie przyłożę" - mówił w wywiadzie Kaczyński. "Jestem za tym, by aktywnie przeciwstawiać się tym zagrożeniom dla naszej cywilizacji, bo doświadczenia bierności pokazują zawsze ten sam efekt" - dodał w rozmowie.

 

Media spekulowały, że jednym z warunków dalszej współpracy w ramach ZP jest odstąpienia Solidarnej Polski od ostrego kursu ws. wartości rodzinnych i obrony Polaków przed ideologią LGBT.

 

Kryzys w Zjednoczonej Prawicy

 

Wcześniej dziennikarze w Sejmie zapytali Terleckiego o medialne doniesienia, że osiągnięto porozumienie w obozie rządzącym i kryzys polityczny zostanie zażegnany.

 

ZOBACZ: Rzeczniczka PiS: Kaczyński przedstawił Ziobrze warunki dalszego trwania koalicji

 

- O tym powiemy dopiero gdzieś ok. godz. 15-16 - powiedział Terlecki. Pytany, czy wszystko jest na dobrej drodze odparł: "Tak, najlepszej".

 

Terlecki powiedział później, że jest optymistą bez względu na to, czy koalicja zostanie "odchudzona" o Solidarną Polskę. Dziennikarze zapytali, czy posłowie SP za bardzo "rozepchali się" w Zjednoczonej Prawicy.

 

- Oni chcieli się za bardzo rozepchać, my im to uniemożliwiliśmy i teraz zobaczymy, czy oni zaakceptują nasze stanowisko - powiedział. Jak dodał, jeśli Solidarna Polska pozostanie w koalicji, jej posłowie "będą może trochę skromniejsi".

 

- Przy rekonstrukcji rządy, przy zmianach, które nas czekają, ustalenie reguł gry z koalicjantami było konieczne - stwierdził.

 

WIDEO: Ryszard Terlecki w Sejmie

  

Po poniedziałkowym spotkaniu rzeczniczka PiS Anita Czerwińska poinformowała na Twitterze, że podjęto decyzje o "zdecydowanych rozstrzygnięciach". Dodała, że o szczegółach PiS poinformuje "w stosownym czasie". Rozmowy dotyczyły przyszłości Zjednoczonej Prawicy i dalszej obecności w rządzie polityków Porozumienia i Solidarnej Polski.

 

 

 

msl/ml/wka/prz/ polsatnews.pl, Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie