Kaczyński w rządzie. Prezydent o tym pomyśle wiedział na początku września

Polska
Kaczyński w rządzie. Prezydent o tym pomyśle wiedział na początku września
Polsat News
Prezydent Andrzej Duda i prezes PiS Jarosław Kaczyński

Według medialnych doniesień, Jarosław Kaczyński ma wejść do rządu i zostać wicepremierem. - Prezydent Andrzej Duda zna tę koncepcję od dłuższego czasu. Na początku września był w tej sprawie konsultowany - powiedział w "Gościu Wydarzeń" jego rzecznik, Błażej Spychalski. Jak dodał, prezydent "w pełni popiera i zaakceptował" tę koncepcję.

W czwartek szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział, że wszystko wskazuje na to, że prezes PiS będzie w rządzie jako wicepremier. Jak informował wcześniej polsatnews.pl, Jarosław Kaczyński będzie szefem komitetu do spraw bezpieczeństwa. Będzie nadzorował ministerstwo sprawiedliwości, ministerstwo obrony narodowej oraz ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji.  

 

- Prezydent Andrzej Duda zna tę koncepcję od dłuższego czasu. Na początku września był w tej sprawie konsultowany - powiedział w "Gościu Wydarzeń" jego rzecznik, Błażej Spychalski. Jak dodał, prezydent "w pełni popiera i zaakceptował" tę koncepcję.

 

ZOBACZ: "Spełniony polityk nie bawi się w branie podrzędnych ról". Sawicki o Kaczyńskim

 

Prowadzący program Bogdan Rymanowski zapytał o to, co prezes Kaczyński da nowemu rządowi. - Pewnie wprowadzi nową dynamikę do rządu i spowoduje, że współpraca będzie zdecydowanie lepsza - ocenił Spychalski.

 

Jak podkreślił, widać było po reakcji koalicjantów - Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina - że takie oczekiwanie "było wyrażone".

 

"Konflikty w rządzie są rzeczą naturalną"

 

Rzecznik prezydenta został również zapytany o to, kto wygrał spór w Zjednoczonej Prawicy. - Nie ma co tego rozpatrywać w takich kategoriach. Jest pewna publicystyka polityczna, którą zajmują się dziennikarze, ale jest też kwestia realnej polityki, którą zajmujemy się my, politycy. Doszło do przesilenia i potrzebny był moment oczyszczenia, rozmowy. Wydaje mi się, że jesteśmy w takim miejscu, że Zjednoczona Prawica może dostać nowej siły, nowego uderzenia - stwierdził Spychalski.

 

Zapytany o animozje między premierem Morawieckim a Zbigniewem Ziobrą rzecznik prezydenta podkreślił, że "konflikty na poziomie rządowym są rzeczą zupełnie naturalną". - Najważniejsze, żeby polskie sprawy były dobrze prowadzone i tego prezydent oczekuje - dodał.

 

Jak podkreślił, w polityce bardzo ważna jest transparentność. - Obecność Jarosława Kaczyńskiego w rządzie z całą pewnością tę transparentność jeszcze podbudowuje - powiedział.

 

WIDEO: Błażej Spychalski w "Gościu Wydarzeń"

  

Dymisja Ardanowskiego?

 

Spychalski został również zapytany o to, czy zdymisjonuje ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Rzecznik prezydenta odpowiedział, że taki wniosek dotąd nie wpłynął.

 

- Współpraca pana prezydenta z panem ministrem jest bardzo dobra i ona jest bardzo bliska od wielu lat. Pan prezydent z panem Ardanowskim współpracowali w kancelarii Lecha Kaczyńskiego. Jest on przez nas oceniany bardzo dobrze - powiedział Spychalski.

 

Podkreślił jednak, że o kształcie rządu decyduje premier. 

 

Dotychczasowe odcinki programu można obejrzeć tutaj.

prz/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie