Remont w Centrum Zdrowia Dziecka. Pomogła Fundacja Polsat

Technologie
Remont w Centrum Zdrowia Dziecka. Pomogła Fundacja Polsat
Polsat News
W 2020 roku odbył się remont pomieszczeń przeznaczonych dla nowo tworzonego Ośrodka Symulacji Chirurgii Małoinwazyjnej u Dzieci.

We wtorek 22 września o godz. 12:00 odbędzie się uroczyste otwarcie po remoncie Ośrodka Symulacji Chirurgii Małoinwazyjnej u Dzieci w Centrum Zdrowia Dziecka. Fundacja Polsat przeznaczyła 150 000 zł na remont pomieszczeń przeznaczonych na Ośrodek. 

Przed 1999 rokiem mimo podejmowanych wysiłków istniał znaczny rozdźwięk między możliwościami pozyskania odpowiedniej liczby narządów od osób zmarłych, a liczbą oczekujących na przeszczep dzieci. Wiele dzieci umierało w oczekiwaniu na przeszczep, lub też rodzice szukali możliwości leczenia za granicą. 

 

ZOBACZ: Fundacja Polsat i Amazon ze wsparciem dla dzieci chorych na nowotwór


W ciągu roku w Klinice Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów Instytutu - Centrum Zdrowia Dziecka wykonywało się około 10 transplantacji wątroby pobieranej od osób zmarłych, a drugie tyle dzieci leczono w Szpitalu Neckera w Paryżu przeszczepieniem narządu pobranego od żywego spokrewnionego dawcy. Nadal pozostawało jednak około 10-15 dzieci rocznie, dla których bez rozwoju programu nie było ratunku. Przez dwa lata Centrum Zdrowia Dziecka przygotowywało  się do wdrożenia programu przeszczepiania dzieciom fragmentu wątroby pobieranego od jednego z ich rodziców.

 

Przenoszenie programu rodzinnych przeszczepów wątroby z Paryża do Warszawy


Dzięki pomocy Fundacji POLSAT przeszkolone zostały w dwóch ośrodkach w Paryżu dwa zespoły chirurgiczne  odpowiedzialne za pobranie fragmentu wątroby od żywego dawcy (zespół Kliniki Chirurgii Ogólnej i Chorób Wątroby WUM w Warszawie pod kierunkiem prof. M. Krawczyka) oraz zespół odpowiedzialny za przeszczepienie pobranego fragmentu wątroby dziecku (zespół Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów w IPCZD pod kierunkiem prof. P. Kalicińskiego). Chirurdzy tych zespołów uczestniczyli wielokrotnie w operacjach przeszczepu rodzinnego w Paryżu.

 

ZOBACZ: #JesteśmyDlaDzieci - nowy sezon. W niedzielę o godz. 13:30 w Polsat News


Fundacja POLSAT sfinansowała rozbudowę Pooperacyjnego Oddziału Intensywnej Terapii w Instytucie Centrum Zdrowia Dziecka co umożliwiło dalszy rozwój przeszczepiania wątroby u dzieci w tym przede wszystkim programu przeszczepów rodzinnych. Brak bowiem odpowiedniego zaplecza w zakresie intensywnej terapii pooperacyjnej uniemożliwiał zwiększenie liczby wykonywanych zabiegów operacyjnych na Bloku Operacyjnym w CZD. Dzięki budowie nowej Poradni Chirurgicznej oraz Bloku Operacyjnego Chirurgii Ambulatoryjnej odciążony został Centralny Blok Operacyjny w CZD, na którym możliwe było zwiększenie liczby dużych operacji w tym transplantacji wątroby.


Stopniowe przenoszenie programu rodzinnych przeszczepów wątroby z Paryża do Warszawy miało też bardzo istotny aspekt finansowy. Łączny koszt pobytu dziecka z rodzicami w ośrodku zagranicznym oraz operacji pobrania i przeszczepienia wątroby oraz leczenia pooperacyjnego wynosił  ok. 400 000 - 600 000 zł.


Koszt leczenia dziecka w pierwszym roku po transplantacji wątroby już po powrocie do Polski wynosił ok. 30 000 - 50 000 zł, podczas gdy koszt przeszczepu rodzinnego wykonanego w Polsce wraz z leczeniem przez rok od operacji wynosi ok. 250 000,00 zł, tak więc dwukrotnie mniej niż za granicą - za te same środki można zatem uratować dwukrotnie więcej dzieci.

 

Ponad 300 rodzinnych przeszczepów wątroby

 

Ponadto za granicą koszty każdorazowo obciążają rodziców, podczas gdy w Polsce przeszczepy wątroby jako procedury wysokospecjalistyczne finansowane są z budżetu państwa. Pierwszy rodzinny przeszczep wątroby odbył się w CZD 12 października 1999 r. Ola miała wtedy 4 lata a, dawcą dla Oli był jej tata.

Od 1999 do 2019 roku w Klinice zostało wykonanych ponad 300 rodzinnych przeszczepów wątroby.

Dzięki pomocy Fundacji w Klinice Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów   wdrożono także  po raz pierwszy w Polsce,  unikalną technologię medyczną – zastosowanie tzw. sztucznej wątroby (dializa wątrobowa, dializa albuminowa MARS) oraz neuromonitoringu śródoperacyjnego.  

 

ZOBACZ: 30 mln złotych od Zygmunta Solorza i Grupy Polsat na wsparcie walki z pandemią koronawirusa

Klinika należy  do czołówki światowej w zakresie przeszczepów rodzinnych, ale przede wszystkim może leczyć bardzo wiele dzieci, które nigdy nie otrzymałyby szansy na przeszczepienie.

W maju 2018 roku po raz kolejny Fundacja wsparła Klinikę Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów w IP CZD kupując nowoczesny aparatu USG z kolorowym Dopplerem (o wartości 240 000 zł).

 

Fundacja przekazała ponad 2 mln zł na zakup specjalistycznego sprzętu 

Obecny aparat w Klinice był już całkowicie wyeksploatowany - po 10 latach ciągłego używania, ulegał awariom i wymagał kosztownych napraw.


Bez sprawnego aparatu monitorowanie pacjentów po przeszczepieniu narządów, szczególnie w zakresie przepływu krwi przez zespolenia naczyniowe wykonywane podczas transplantacji, jest niemożliwe i zakup nowego aparatu, mobilnego i spełniającego wymagania jakościowe stał się pilną potrzebą Oddziału.


W latach 1999-2018 Fundacja przekazała ponad 2 mln zł na zakup nowoczesnego, specjalistycznego sprzętu medycznego dla Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów w CZD.


W 2020 roku odbył się remont pomieszczeń przeznaczonych dla nowo tworzonego Ośrodka Symulacji Chirurgii Małoinwazyjnej u Dzieci.

red/ Telewizja Polsat
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie