Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/JAGADEESH NV
Najważniejsze informacje o pandemii koronawirusa i jego skutkach na bieżąco na polsatnews.pl

Po pół roku przerwy spowodowanej pandemią, Nepal otworzy dostęp do himalajskich szczytów, w tym Mount Everestu. Na decyzję wpłynęły problemy finansowe tego kraju. Z kolei w USA odwołano coroczną Paradę Pułaskiego. - Najważniejsze jest bezpieczeństwo i zdrowie uczestników - przekazał komitet organizacyjny wydarzenia. Zobacz zapis naszej relacji "minuta po minucie".

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Druga ogólnokrajowa blokada z powodu koronawirusa prawdopodobnie miałaby katastrofalne skutki finansowe dla Wielkiej Brytanii - ocenił w środę premier Boris Johnson. Zapewnił, że rząd robi wszystko, co w jego mocy, by zapobiec takiej sytuacji.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła w środę, że pandemia koronawirusa rozprzestrzenia się w niepokojącym tempie w niektórych częściach półkuli północnej naszej planety, mimo iż jeszcze nie nastąpił sezon grypowy.

Ze względu na wzrost liczby nowych zakażeń koronawirusem Niemcy na listę obszarów ryzyka wpisały m.in. Wiedeń i Budapeszt - poinformował w środę Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie.

Na zaktualizowanej liście obszarów ryzyka, opublikowanej przez RKI, oprócz stolic Austrii i Węgier znalazły się region Hauts-de-France we Francji, Fryburg w Szwajcarii, chorwackie żupanie brodzko-posawska i virowiticko-podrawska oraz holenderskie prowincje Holandia Północna i Holandia Południowa.

Francuskie ministerstwo zdrowia poinformowało w środę o 9784 potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w ciągu ostatnich 24 godzin. To trzecia pod względem wielkości dobowa liczba nowych zakażeń w tym kraju od początku pandemii.

Hiszpańskie służby sanitarne potwierdziły w środę najwyższy dotąd w drugiej połowie roku dobowy wzrost liczby zgonów na Covid-19 - od wtorku w kraju zmarło 239 osób. Wykryto też 11 193 nowych zakażeń. W Portugalii potwierdzono trzy nowe ofiary śmiertelne Covid-19.

Aż 3991 nowych przypadków koronawirusa potwierdzono w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii - poinformował w środę brytyjski rząd. To najwyższa dobowa liczba zakażeń od 8 maja i wzrost o prawie 900 w stosunku do bilansu z poprzedniego dnia. Zanotowano też 20 zgonów.

Od środy rozpoczęły zdalne kształcenie szkoły publiczne w Nowym Jorku. Ze względu na zagrożenie koronawirusem ten sposób nauczania wybrało 42 proc. uczniów. W klasach nauka rozpocznie się w poniedziałek.

Dalsze zaostrzenie przepisów w związku z pandemią koronawirusa zapowiedział w środę premier Węgier Viktor Orban. Trzeba będzie m.in. nosić maseczki ochronne w kinach i teatrach, a lokale rozrywkowe będą zamykane o godz. 21.

3963 nowe przypadki zakażenia koronawirusem odnotowano w ciągu ostatniej doby w Indonezji. To największy dzienny wzrost infekcji od początku pandemii - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia tego kraju. Na Filipinach potwierdzono 3550 przypadków zakażenia.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Zakopanem, którzy mieli kontakt z zakażoną nauczycielką, będą od czwartku uczyli się zdalnie. Decyzję ogłosił powiatowy inspektor sanitarny.

W poniedziałek dyrekcja szkoły, nie mogąc się doczekać decyzji sanepidu, ogłosiła zawieszenie zajęć na dwa dni.

Premier Węgier Viktor Orban przyznał w środę, że "nie jest wielkim fanem" maseczek ochronnych, ale nosi je, bo tak trzeba. Opowiedział o tym dziennikowi "Blikk".

- Prawdę mówiąc, nie jestem wielkim fanem maseczek. Co ją nałożę, to się zsuwa, co zsunę, spada mi z twarzy. Nie wspominając o tym, że oddycha się w niej ciężko, a za to łatwiej o udar cieplny – oświadczył premier.

Ożywienie zrujnowanej przez pandemię koronawirusa gospodarki będzie najważniejszym celem rządu - zapowiedział nowy premier Japonii Yoshihide Suga, który w środę przedstawił skład swojego gabinetu. Suga chce także wzmacniać sojusz ze Stanami Zjednoczonymi.

Popularne wśród turystów regiony Hiszpanii ogłosiły w środę wprowadzenie obostrzeń w korzystaniu z przestrzeni publicznej. Wśród nich jest wspólnota autonomiczna Madrytu, a także balearska wyspa Ibiza i główne miasto Majorki – Palma.

 

1713 nowych infekcji koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby w Rumunii, najwięcej od początku epidemii - poinformowały w środę władze medyczne. Na Covid-19 zmarło kolejne 49 osób. Bilans epidemii w tym kraju wynosi 107 011 infekcji i 4 285 zgonów. Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w Rumunii w ciągu ostatnich dwóch tygodni potwierdzono 86 nowych infekcji na 100 tys. mieszkańców. To jeden z najwyższych wyników w całej Unii Europejskiej. Epidemia rozprzestrzenia się szybciej jedynie w Hiszpanii, Francji, Czechach, Luksemburgu i na Malcie. Współczynnik dla Polski wynosi 19, dla Niemiec 22,7.

 

Ponad 31 mln euro wydała hiszpańska armia na działania związane z walką z epidemią Covid-19. Z danych resortu obrony wynika, że najwięcej środków przeznaczono na dezynfekcję miejsc publicznych oraz domów seniora - pisze w środę madrycki dziennik "Expansion". Jak zaznacza gazeta, koszty przeprowadzanych przez wojsko działań, zaprezentowane jako odpowiedź na interpelację poselską, dotyczą 98 dni, podczas których w Hiszpanii obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego

Lekarze rodzinni wystawili od ubiegłej środy, czyli od momentu obowiązywania nowych regulacji w tym zakresie, blisko 2 tys. zleceń na wykonanie badań pod kątem obecności wirusa SARS-CoV-2 - poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

W środę kwarantannie poddawanych jest 1391 uczniów i 203 nauczycieli z terenu woj. pomorskiego – poinformował sanepid. Od początku roku szkolnego wydano w sumie 37 opinii umożliwiających wprowadzenie w placówkach oświatowych zdalnego lub hybrydowego nauczania. Aktualne dane dotyczące sytuacji w pomorskich szkołach w związku z epidemią koronawirusa Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna (WSSE) w Gdańsku podała w środę na swojej stronie internetowej.

Agencja Rezerw Materiałowych wystosowała zapytanie do producentów i firm farmaceutycznych ws. szczepionek przeciw grypie - poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Do 17 września będziemy zbierali oferty, będziemy wiedzieli, o ile potencjalnie więcej - niż blisko 2 mln - szczepień uda się sprowadzić – podał.

Po wykryciu zakażenia SARS-CoV-2 u trzech pracowników szpital w Szamotułach (woj. wielkopolskie) wstrzymał przyjmowanie pacjentów na oddział chirurgii. Laboratorium i punkt krwiodawstwa będą działać tylko na rzecz pacjentów placówki – poinformował szpital. W opublikowanym w środę na stronie internetowej placówki komunikacie podano, że koronawirusa wykryto u dwóch pracowników szpitalnego laboratorium i lekarza oddziału chirurgicznego. "Pracownicy z dodatnim wynikiem zostali skierowani do izolacji. Na kwarantannę skierowano też najbliższych współpracowników zarażonych osób. Wszystkie osoby, które miały kontakt z zarażonymi poddawane są dodatkowym testom" – przekazano.

W ciągu ostatniej doby w Bułgarii wykryto 155 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - podało w środę ministerstwo zdrowia. Zmarło siedem zakażonych osób. Od początku pandemii w Bułgarii stwierdzono 18 216 zakażenia koronawirusem. Jak dotąd wirusa pokonało 13 057 osób.

Dyrekcja Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tłuszczu poinformowała, że w związku z wykryciem koronawirusa u jednej z nauczycielek szkoła przeszła na nauczanie zdalne. Uczniowie jednej z klas i kilkoro nauczycieli zostało poddanych kwarantannie. "W związku z potwierdzeniem w dniu 15.09.2020 r. przypadku zarażenia koronawirusem jednego z pracowników szkoły, po przeprowadzonym wywiadzie epidemiologicznym przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wołominie, zapadła decyzja, że uczniowie jednej z klas oraz 48 pracowników pozostają na kwarantannie do 20 września" – napisała na stronie gminy Tłuszcz dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tłuszczu, Beata Dzięcioł

Dwa razy więcej Ukraińców bardziej obawia się skutków ekonomicznych związanych z pandemią niż zachorowania na Covid-19 - wynika z opublikowanych w środę wyników badania ośrodka Rating. 43 proc. spodziewa się pogorszenia sytuacji gospodarczej w najbliższym czasie. 29 proc. ankietowanych wskazało, że bardziej obawia się zachorowania na Covid-19 niż skutków ekonomicznych dla swojej rodziny wynikających z kryzysu związanego z pandemią. Przeciwnego zdania było 61 proc. uczestników sondażu. 10 proc. badanych stwierdziło, że trudno jest im odpowiedzieć na to pytanie.

Z powodu epidemii w kwietniu i maju spadła liczba niektórych świadczeń, ale patrząc w skali skumulowanych ośmiu miesięcy sytuacja nie wygląda źle - ocenił w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Minister zdrowia przedstawia na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia informację na temat działań podejmowanych przez Ministerstwo w związku z prognozowanym nadejściem tzw. drugiej fali zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Odnosząc się do ustnego uzasadnienia wniosku o tę informację, minister powiedział, że wbrew niektórym opiniom, służba zdrowia działa. "Z pierwszą falą zachorowań, jeśli ją tak nazwać, poradziliśmy sobie dzięki wysiłkowi całego personelu, zaangażowaniu m.in. lekarzy, pielęgniarek, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych" – ocenił Niedzielski.

Minionej doby w śląskich kopalniach odnotowano jedno nowe zakażenie koronawirusem wśród górników, przybyło też 10 ozdrowieńców – wynika ze środowych danych spółek węglowych. Obecnie z COVID-19 zmaga się jeszcze 64 górników: 41 w Polskiej Grupie Górniczej i 23 w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Ponad miesiąc temu liczba aktywnych zakażeń w górnictwie sięgała prawie 1,3 tys.

Badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 13 osób z Całodobowego Ośrodka Wsparcia "Samarytanin" w Toruniu. To 9 podopiecznych i 4 pracowników — poinformował PAP rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól. Testy w "Samarytaninie" zostały na ten moment zakończone. Dotychczas przeprowadzone badania ujawniły zakażenie u 13 osób.

U jednego z uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Opolu potwierdzono obecność koronawirusa - poinformowało w środę biuro prasowe urzędu miasta Opole. Na kwarantannę zostało wysłanych 29 uczniów i 12 nauczycieli wraz z rodzinami. Jak informują służby prasowe urzędu miasta Opole, potwierdzone zakażenie ucznia klasy szóstej opolskiej "dwójki" to już trzeci przypadek wykrycia koronawirusa u ucznia szkoły w stolicy regionu od początku roku szkolnego.

 

Wietnam od piątku przywróci połączenia międzynarodowe z kilkoma krajami Azji po 6 miesiącach przerwy w związku z epidemią koronawirusa - wynika z informacji zamieszczonych na stronach rządowych. Loty te nie będą jednak jeszcze dostępne dla turystów. Chodzi o połączenia z dwóch największych miast kraju, ze stołecznego Hanoi i Ho Chi Minhu do Korei Południowej, Japonii, Chin i Tajwanu. Loty do Kambodży i Laosu zostaną wznowione w przyszłym tygodniu - podaje agencja AP

600 nowych zakażeń koronawirusem, łącznie 75 tys. 734 przypadki. Zmarło kolejne 10 osób. 

ZOBACZ WIĘCEJ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Nie żyje 10 kolejnych osób

W Wielkiej Brytanii rozpoczną się wkrótce badania kliniczne szczepionki przeciwko COVID-19 stosowanej nie dożylnie, ale w postaci wziewnej, czyli podobnie jak leki na astmę. Reuters informuje, że testy będą prowadzić specjaliści Oxford University oraz Imperial College Londyn na pierwszych 30 ochotnikach. W nowym preparacie wdychanym doustnie wykorzystano tę samą szczepionkę, która od wielu miesięcy badana jest na całym świecie i podawana domięśniowo.

5670 nowych zakażeń koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby w Rosji - podały w środę władze. Tym samym liczba wszystkich przypadków stwierdzonych od początku pandemii wzrosła w tym kraju do 1 079 519, co jest czwartym najwyższym wynikiem na świecie. W ciągu ostatniej doby 132 chorych na Covid-19 zmarło, podnosząc oficjalny bilans zgonów do 18 917.

Osiem osób chorych na Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech; to największy dzienny przyrost zgonów na tę chorobę od końca maja. Wykryto też 581 zakażeń koronawirusem – podano na rządowej stronie poświęconej pandemii koronawirusa. Liczba zakażeń koronawirusem stwierdzonych na Węgrzech od początku pandemii wzrosła do 14 460. Zmarło dotąd 654 chorych na Covid-19, a 4153 osoby wyzdrowiały.

W Czechach we wtorek odnotowano kolejny rekord, 1677 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Ogólna liczba zwiększyła się od początku pandemii do 38 896 - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia tego kraju. Obecnie w Czechach jest 15 807 zakażonych. 333 pacjentów przebywa w szpitalach, stan 78 z nich jest poważny. Do tej pory wyzdrowiało ponad 22 500 osób.

Na Ukrainie poprzedniego dnia wykryto 2958 przypadków koronawirusa, zmarło 76 osób - podał w środę minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. To najwyższy dobowy bilans zgonów od wybuchu pandemii. Również najwięcej osób wyzdrowiało w ciągu jednego dnia - 1514. We wtorek hospitalizowano 504 osób, a łącznie w szpitalach ze zdiagnozowanym Covid-19 lub z podejrzeniem choroby przebywa prawie 13 tys. pacjentów.

Liczba zakażonych koronawirusem w Indiach od wybuchu pandemii przekroczyła w środę 5 milionów. W ciągu ostatniej doby zgłoszono 90 123 przypadki zakażenia - wynika z opublikowanych w środę danych ministerstwa zdrowia.

W sumie zdiagnozowano do tej pory 5 020 359 przypadków i ocenia się, że w ciągu kilku tygodni Indie wyprzedzą Stany Zjednoczone, które odnotowały dotąd 6,6 mln zakażeń.

Turystyczny Fundusz Zwrotów (TFZ) ruszy niebawem - po wejściu ustawy w życie, natomiast Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) z początkiem 2021 roku - powiedział wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.

Dodał, że na zwroty dla klientów biur podróży ma trafić 300 mln zł.

Przychody Lasów Państwowych po pierwszych siedmiu miesiącach br. wyniosły 4,78 mld zł i były niższe o 631 mln zł niż rok wcześniej.

Niższe przychody to efekt pandemii. LP tną też koszty.

Władze Nepalu postanowiły otworzyć od 17 października wspinaczom i turystom dostęp do himalajskich szczytów, w tym najwyższej góry globu Mount Everestu, po sześciu miesiącach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa. Decyzja ma powody finansowe.

Komitet Parady Pułaskiego poinformował, że tegoroczne wydarzenie zostaje odwołane z powodu pandemii Covid-19. Zapowiedział przeprowadzenie kolejnej parady w pierwszą niedzielę października 2021 roku.

W ciągu ostatniej doby w Brazylii zarejestrowano 36 653 zakażenia koronawirusem i 1113 kolejnych zgonów - poinformowało we wtorek brazylijskie ministerstwo zdrowia. Jeśli chodzi o przypadki śmiertelne, to największy dobowy wzrost od 2 września.

Dzień wcześniej resort informował o ponad 15 tysiącach nowych infekcji i blisko 400 kolejnych zgonach.

1226 osób zakażonych SARS-CoV-2 zmarło w Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatniej doby - wynika z najnowszego bilansu Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Tym samym bilans ofiar śmiertelnych epidemii wzrósł do 195 693.

W poniedziałek w stanie Nowy Jork, po raz pierwszy od 38 dni, wskaźnik zakażeń na Covid-19 wzrósł do poziomu 1 procenta - poinformował we wtorek gubernator tego stanu Andrew Cuomo.

Cuomo poinformował, że z 73 678 testów na koronawirusa przeprowadzonych w poniedziałek w całym stanie 766, czyli jeden procent, miało wynik pozytywny. O początku pandemii potwierdzono łącznie 445 714 przypadków Covid-19.

W ciągu ostatniej doby zarejestrowano w Niemczech 1901 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i sześć kolejnych zgonów - wynika z danych, które w środę rano opublikował Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie.

Dzień wcześniej RKI informował o 1407 nowych infekcjach i 12 przypadkach śmiertelnych.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie