Podatek dla firm za szczepionki. PSL-Kukiz'15: to skandal

Polska
Podatek dla firm za szczepionki. PSL-Kukiz'15: to skandal
Polsat News
Uważam, że jest to co najmniej niestosowne i należy to jak najszybciej zmienić - powiedział Dariusz Klimczak

Posłowie PSL-Kukiz15 chcą, aby osoby, którym pracodawca zafunduje szczepienia przeciw grypie, były zwolnione z podatku. Według nich, nie może pracodawca ponosząc określony koszt, zabezpiecza nie tylko siebie, swoją firmę, ale także polską gospodarkę, "a rząd daje mu w prezencie podatek".

Wtorkowa "Rzeczpospolita" podkreśliła, że rząd zaleca szczepionki na grypę, które mają pomóc w walce z Covid-19. Ale - jak podała gazeta - "firma, która sfinansuje je pracownikom, musi naliczyć im przychód i potrącić PIT – twierdzi Ministerstwo Finansów".

 

Poseł Dariusz Klimczak odnosząc się do tych doniesień podkreślił we wtorek na konferencji prasowej w Sejmie, "że w chwili, kiedy zderzamy się z ruchem antyszczepionkowym, kiedy dużo aktywności kosztuje wiele organizacji medycznych i społecznych, żeby zachęcić ludzi do szczepienia przeciwko grypie, rząd informuje, że każdy pracodawca, który zafunduje tego typu szczepienia dla swoich pracowników, będzie musiał im to doliczyć do przychodu i naliczyć podatek".

 

"Jest to co najmniej niestosowne"

 

- Jest to skandal, szczególnie w sytuacji, kiedy walczymy z epidemią i każda osoba zaszczepiona na grypę jest na wagę złota. Dlatego my jako Koalicja Polska, posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego, zawnioskujemy do ministra finansów, aby w katalogu osób zwolnionych od tego typu opodatkowania byli wszyscy ci, którzy będą mieli zafundowaną szczepionkę przez swojego pracodawcę - oświadczył Klimczak.

 

ZOBACZ: Koncern AstraZeneca: możemy mieć szczepionkę do końca tego roku

 

Według niego, "nie może być tak, że pracodawca ponosi określony koszt, zabezpiecza nie tylko siebie, swoją firmę, ale także polską gospodarkę, a rząd w prezencie daje mu podatek". - Uważam, że jest to co najmniej niestosowne i należy to jak najszybciej zmienić - zaznaczył poseł PSL-Kukiz15.

 

ZOBACZ: Podatek od szczepienia. Zapłacą go firmy chcące walczyć z koronawirusem

 

- Jeżeli na nasz apel minister finansów nie odpowie pozytywnie, a może także odpowiedzieć na to pozytywnie minister zdrowia, czy premier, który odpowiedni akt prawny może wydać, to my zaproponujemy własny projekt ustawy - zapowiedział Klimczak. - Ale na początku wnioskujemy, aby w trybie ekstraordynaryjnym minister finansów zmienił te przepisy, aby nie opodatkować walki o zdrowie i życie - dodał polityk.

laf/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie