Koronawirus w Polsce. Trzy typy szpitali dla chorych na COVID-19

Polska
Koronawirus w Polsce. Trzy typy szpitali dla chorych na COVID-19
Polsat News
Od 15 września w ramach jesiennej strategii walki z koronawirusem działają trzy typy szpitali

Od dziś w Polsce w ramach jesiennej strategii walki z koronawirusem działają trzy typy szpitali. Pacjenci z dodatnim wynikiem testu na COVID-19 mogą zostać przyjęci do placówek: powiatowych, zakaźnych i wielospecjalistycznych.

Zmiany zapowiedziało na początku września ministerstwo zdrowia. Wprowadzenie podziału na trzy typy szpitali jest jednym z elementów walki ze spodziewaną drugą falą koronawirusa.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce. Nowa strategia walki z epidemią

 

- Pojęcie szpitali jednoimiennych dla pacjentów z COVID-19 znika; lecznictwo szpitalne dla pacjentów z koronawirusem zostało podzielone na trzy poziomy - przekazał 3 września wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

 

Jak nowy system będzie działać w praktyce?

 

Osoby ze stwierdzonym COVID-19 dowiedzą się, do której placówki powinni się udać podczas telefonicznej konsultacji z lekarzem. Zakażeni w stanie dobrym mają być kierowani do szpitali powiatowych. Zawiozą ich tam przygotowane do tego karetki.

 

WIDEO: trzy typy szpitali dla chorych na COVID-19

  

- Ten najbardziej podstawowy poziom to będą w szpitale powiatowe, gdzie będą utworzone specjalne izolatki, zdefiniowany będzie do tego specjalny produkt finansowany przez NFZ. Ich zadaniem nie będzie leczenie pacjenta, ale przyjęcie, szybkie przetestowanie i skierowanie, tam, gdzie pacjent będzie leczony. Pozostałe dwa poziomy będą zajmowały się specjalistycznym leczeniem - przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski. Kraska uściślił, że takich szpitali, które są w sieci, jest w Polsce ponad 600.

 

87 szpitali zakaźnych

 

Drugi poziom zabezpieczenia szpitalnego to 87 szpitali (również jednoimienne, które nie znalazły się wśród tych dziewięciu wielospecjalistycznych), w których będą oddziały internistyczno-zakaźne i zakaźne. W sumie dysponują ok. 4 tys. miejsc dla pacjentów.

 

ZOBACZ: Janusz Korwin-Mikke ogłosił koniec pandemii koronawirusa i zgolił brodę

 

- W nich będziemy leczyć pacjentów, którzy wymagają opieki typowo internistycznej, lekarza chorób zakaźnych, ale także wymagają pomocy OIOM-owej, czyli ewentualnie podłączenia do respiratora - wyjaśnił Kraska.

 

9 placówek wielospecjalistycznych

 

Na najwyższym, trzecim poziomie znalazły się szpitale wielospecjalistyczne. Będą w nich leczeni nie tylko pacjenci zakażeni Z COVID-19. Tutaj znajdą się m.in. oddziały: internistyczny i chorób zakaźnych, chirurgii ogólnej, położnictwa i neonatologii, kardiologiczny, intensywnej terapii i ortopedyczny. Takich szpitali będzie w Polsce dziewięć - we Wrocławiu, Grudziądzu, Puławach, Krakowie, Warszawie, Kędzierzynie-Koźlu, Białymstoku, Tychach i Poznaniu.

 

ZOBACZ: "Nauczyliśmy się myć ręce" - Pinkas o epidemii koronawirusa w Polsce

 

- To są szpitale, do których będą trafiali pacjenci z rozpoznanym koronawirusem, którzy wymagają wysokospecjalistycznego leczenia. W tych szpitalach przygotowano ponad 2 tys. miejsc - podał Kraska.

 

Dodatkowo, osoby przyjmowane na szpitalne oddziały ratunkowe (SOR) mają mieć robione szybkie testy antygenowe na wykrycie koronawirusa.

ac/bas/ PAP, polsatnews.pl, rmf24.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie