Forum Ekonomiczne w Karpaczu. Nagrodzono PGNiG i prezesa PKO BP, Cichanouska z nagrodą specjalną

Polska
Forum Ekonomiczne w Karpaczu. Nagrodzono PGNiG i prezesa PKO BP, Cichanouska z nagrodą specjalną
PAP/Sebastian Borowski
Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska z nagrodą specjalną Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) zostało Firmą Roku dorocznego Forum Ekonomicznego, odbywającego się w tym roku w Karpaczu. Prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło laureatem Nagrody Gospodarczej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Z kolei Swiatłana Cichanouska została wyróżniona nagrodą specjalną.

Liderka białoruskiej opozycji, kandydatka w sierpniowych wyborach prezydenckich na Białorusi Swiatłana Cichanouska została uhonorowana nagrodą specjalną Forum Ekonomicznego, odbywającego się w tym roku w Karpaczu. Nagrodę przyznała Rada Programowa Forum, organizowanego dotąd co roku w Krynicy-Zdroju.

 

ZOBACZ: Swiatłana Cichanouska w Polsce. "Minęliśmy punkt, po którym nie ma powrotu"

 

Cichanouska to nauczycielka, działaczka na rzecz praw człowieka oraz żona aktywisty i popularnego wideoblogera Siarhieja Cichanouskiego. Do polityki weszła niejako przypadkiem, gdy jej mąż nie został dopuszczony do wyborów. Nieoczekiwanie dla siebie, dla ekspertów i - najwyraźniej także dla białoruskich władz – stała się główną rywalką Alaksandra Łukaszenki.

 

Cichanouska według oficjalnych wyników przegrała wybory prezydenckie z 9 sierpnia, zdobywając 10,1 proc. głosów. Centralna Komisja Wyborcza podała, że Łukaszenka uzyskał 80,1 proc. głosów. Od 9 sierpnia trwają protesty Białorusinów, którzy uważają, że wybory zostały sfałszowane. Cichanouska po sierpniowych wyborach wyjechała na Litwę.

PGNiG Firmą Roku Forum Ekonomicznego

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) zostało Firmą Roku dorocznego Forum Ekonomicznego, odbywającego się w tym roku w Karpaczu. Nagrodę - za ubiegłoroczne osiągnięcia firmy - przyznała Rada Programowa Forum, organizowanego dotąd co roku w Krynicy-Zdroju.

 

ZOBACZ: Lotos i Energa to nie koniec. Orlen rozpoczyna proces przejęcia PGNiG

 

Nagrodę wręczył pomysłodawca i organizator Forum, przewodniczący jego Rady Programowej, Zygmunt Berdychowski. "Nagrodziliśmy wyjątkowego menadżera, społecznika, polityka, który dla wolnej Polski poświęcił wiele lat swojego życia" - mówił Berdychowski, wręczając wyróżnienie prezesowi PGNiG Jerzemu Kwiecińskiemu.

Wyróżnienie za skuteczną batalię 

Jak mówił w laudacji członek Rady Programowej Forum Ekonomicznego Dawid Jackiewicz, PGNiG wyróżniono m.in. za skuteczną batalię przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie, skutkującą obniżeniem ceny gazu dostarczanego z Rosji w ramach kontraktu jamalskiego. W efekcie PGNiG zyskało 6 mld zł za lata 2014-2020. Środki trafią m.in. na inwestycje w budowę niskoemisyjnej gospodarki.

 

ZOBACZ: Jerzy Kwieciński oficjalnie nowym prezesem spółki PGNIG

 

Rada Programowa doceniła - jak mówił Jackiewicz - "determinację, umiejętności negocjacyjne, ogromną znajomość rynku i jego specyfiki". Doceniono także dywersyfikację działalności PGNiG, planowany rozwój projektów w zakresie biometanu i wodoru, a także działania na rynku płynnego gazu LNG i sprężonego gazu CNG. PGNiG chce też inwestować w fotowoltaikę. "PGNiG to ścisła ekstraklasa spółek odpowiedzialnych społecznie i ekologicznie" - podkreślał Jackiewicz.

Nagroda w dwóch kategoriach: maratonu i sprintu

 

Dziękując za wyróżnienie, prezes spółki Jerzy Kwieciński powiedział, że nagroda dla PGNiG to nagroda w dwóch kategoriach: maratonu i sprintu. Maratonem - jak mówił - był spór sądowy z Gazpromem, a sprintem - czas praktycznego wdrożenia wyroku trybunału. "Nie tylko sztuką było wygrać wyrok sądu arbitrażowego w Sztokholmie, ale także go wdrożyć, co zajęło nam trzy miesiące" - mówił prezes PGNiG. Podkreślił rekordowe tegoroczne wyniki spółki.

 

ZOBACZ: Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznego 2020

 

W pierwszej połowie 2020 r. Grupa Kapitałowa PGNiG wygenerowała 5,92 mld zł zysku netto przy przychodach ze sprzedaży równych 21,04 mld zł. Zysk netto był czterokrotnie wyższy niż przed rokiem. Zgodnie z podanymi przez spółkę danymi, wynik EBITDA za I półrocze wyniósł 9,35 mld zł, a EBIT 7,65 mld zł. W stosunku do analogicznego okresu 2019 r. EBIT wzrósł czterokrotnie, a EBITDA - trzykrotnie. Wyniki finansowe PGNiG za I półrocze i II kwartał 2020 r. były najlepszymi wynikami polskiej spółki w historii GPW.

Lider rynku gazu ziemnego w Polsce

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest liderem rynku gazu ziemnego w Polsce. Zajmuje się poszukiwaniami i wydobyciem gazu oraz ropy naftowej, importem gazu, a także - poprzez kluczowe spółki - magazynowaniem, sprzedażą, dystrybucją paliw gazowych i płynnych oraz produkcją ciepła i prądu. PGNiG ma też akcje w spółkach świadczących specjalistyczne usługi geofizyczne i wiertniczo–serwisowe.

 

ZOBACZ: Rozpoczyna się Forum Ekonomiczne w Karpaczu

 

Akcje PGNiG od 23 września 2005 r. notowane są w systemie notowań ciągłych rynku podstawowego Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Wchodzą w skład indeksów: WIG, WIG20, WIG30, WIG-Poland, RESPECT Index, WIGdiv, a także indeksu sektorowego WIG-PALIWA.

Nagroda Gospodarcza SGH dla prezes PKO BP 

Prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło został uhonorowany Nagrodą Gospodarczą Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, którą wręczono w środę podczas drugiego dnia Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Nagrodę wręczyli rektor SGH prof. Piotr Wachowiak oraz były rektor tej uczelni prof. Marek Rocki.

 

Prof. Wachowiak podkreślił, że Zbigniew Jagiełło jest jednym z największych autorytetów bankowości. „Wspaniały bankowiec i wspaniały człowiek” - powiedział prof. Wachowiak.

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie