Pokojowa Nagroda Nobla. Norweski polityk nominował Donalda Trumpa

Świat
Pokojowa Nagroda Nobla. Norweski polityk nominował Donalda Trumpa
PAP/EPA/JUSTIN LANE
Pokojowa Nagroda Nobla dla Donalda Trumpa? Kandydaturę zgłosił norweski polityk

Prezydent USA jest jedną z osób nominowanych do Pokojowej Nagrody Nobla za 2021 rok. Kandydaturę Trumpa zaproponował norweski polityk Christian Tybring-Gjedde - dowiedziała się stacja Fox News. Parlamentarzysta przekonuje, że Trump stara się "doprowadzić do pokoju na Bliskim Wschodzie".

Tybring-Gjedde tłumaczył, że Trump przyczynił się do normalizacji stosunków dyplomatycznych między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

 

ZOBACZ: Parada poparcia dla Trumpa na jeziorze. Kilka łodzi zatonęło

 

- Myślę, że zrobił więcej niż większość nominowanych. Stara się doprowadzić do pokoju między dwoma narodami - tłumaczył norweski parlamentarzysta.

Uroczysta ceremonia w Waszyngtonie

Z informacji Reutersa wynika, że 15 września odbędzie się w Waszyngtonie ceremonia podpisania porozumienia o normalizacji stosunków dyplomatycznych między Izraelem a ZEA. Gospodarzem uroczystości ma być prezydent USA Donald Trump, a Izrael i Emiraty mają reprezentować odpowiednio premier Benjamin Netanjahu i minister spraw zagranicznych szejk Abdullah ibn Zayed al-Nahyan.

 

Umowa pomiędzy Izraelem a ZEA, federacją siedmiu szejkanatów, nazwana Porozumieniem Abrahama, została zawarta 13 sierpnia pod auspicjami USA. Na jej mocy Izrael i ZEA nawiążą stosunki dyplomatyczne, a Izrael zobowiązał się zawiesić aneksję części okupowanych terytoriów palestyńskich.

 

ZEA będą pierwszym państwem Zatoki Perskiej i trzecim krajem arabskim - po Egipcie i Jordanii - który ustanowi stosunki dyplomatyczne z Izraelem.

 

Porozumienie zostało potępione przez Autonomię Palestyńską, Iran i Turcję.

Raporty na temat kandydatów

W 2020 r. do Pokojowej Nagrody Nobla zgłoszono 318 kandydatów. Norweski Komitet Noblowski ocenia każdą kandydaturę i sporządza krótką listę z maksymalnie 30 nazwiskami. Ta zostaje przekazana ciału doradczemu - norweskim profesorom biegłym w dziedzinach związanych z Pokojową Nagrodą Nobla oraz dyrektorowi i dyrektorowi naukowemu Norweskiego Instytutu Noblowskiego.

 

ZOBACZ: Nobel dla Mariana Turskiego? "Jest szczególnie godzien"

 

Po kilku miesiącach, eksperci prezentują raporty na temat każdego z kandydatów. Ostateczną decyzję Komitet podejmuje najpóźniej na ostatnim posiedzeniu przed ogłoszeniem nazwiska wyróżnionego w październiku.

 

Trump ma szansę na zdobycie nagrody dopiero za 2021 rok, gdyż termin na zgłoszenie kandydatów do Nobla za 2020 rok już minął. 

 

Laureatem Pokojowej Nagrody Nobla w 2019 r. został premier Etiopii Abiy Ahmed w uznaniu za zasługi na rzecz procesu pokojowego z Erytreą.

bas/luq/ Fox News, polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie