Nobel dla Mariana Turskiego? "Jest szczególnie godzien"

Polska
Nobel dla Mariana Turskiego? "Jest szczególnie godzien"
PAP/Łukasz Gągulski
W tekście zachęcającym do wsparcia inicjatywy zaznaczono: "trudno sobie wyobrazić  bardziej przejmujące wezwanie do pokoju między ludźmi niż to wypowiedziane przez naocznego świadka największej zbrodni w dziejach"

Marian Turski to publicysta i były więzień Auschwitz, którego przemówienie poruszyło wielu w Polsce i na świecie. We wtorek został odznaczony Orderem Zasługi Wielkiego Księstwa Luksemburga. Dziś tygodnik "Polityka" informuje o inicjatywie "Nobel dla Mariana Turskiego!".

"Podejmujemy inicjatywę: zgłośmy kandydaturę Mariana Turskiego do Pokojowej Nagrody Nobla. W dzisiejszym skonfliktowanym, rozedrganym świecie mało kto na nią tak bardzo zasługuje" – rozpoczęła swój apel redakcja tygodnika "Polityka". 

 

"Jedenaste przykazanie: nie bądź obojętny"

 

Redakcja nawiązała do przemówienia Mariana Turskiego, które wygłosił w Oświęcimiu podczas uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, które  - jak podkreśla tygodnik "Polityka" – "poruszyło polską i światową opinię publiczną".

 

ZOBACZ: Marian Turski odznaczony orderem przez premiera Luksemburga

 

- Nie bądźcie obojętni, jeżeli widzicie kłamstwa historyczne. Nie bądźcie obojętni, kiedy widzicie, że przeszłość jest naciągana do aktualnych potrzeb polityki. Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana, ponieważ jest tak w demokracji, że większość rządzi, ale prawa mniejszości muszą być jednocześnie chronione - mówił Marian Turski podczas uroczystości w Oświęcimiu.

 

- Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek władza narusza przyjęte już istniejące umowy społeczne. Bądźcie wierni przykazaniom. Jedenaste przykazanie: nie bądź obojętny. Bo jeżeli nie, to się nawet nie obejrzycie, jak na was, waszych potomków, jakieś Auschwitz nagle spadnie z nieba - dodawał.

  

Kandydaturę popiera noblistka 

 

W tekście zachęcającym do wsparcia inicjatywy zaznaczono: "trudno sobie wyobrazić bardziej przejmujące wezwanie do pokoju między ludźmi niż to wypowiedziane przez naocznego świadka największej zbrodni w dziejach".

 

Tygodnik uznał, że w roku 75-lecia zakończenia II wojny światowej laureatem Pokojowej Nagrody Nobla powinien zostać właśnie Marian Turski.

 

Dodatkowo, poinformowano, że do tej pory, do reakcji docierają maile oraz telefony z wyrazami podziękowania dla Mariana Turskiego.

 

Pod listą popierającą kandydaturę Mariana Turskiego do Pokojowej Nagrody Nobla podpisali się m.in. laureatka literackiej nagrody Nobla Olga Tokarczuk, reżyserka Agnieszka Holland oraz Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

ms/bas/ polityka.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie