Trump: USA gotowe pomóc w rozwiązaniu sporu granicznego między Indiami i Chinami

Świat
Trump: USA gotowe pomóc w rozwiązaniu sporu granicznego między Indiami i Chinami
PAP/EPA/Chris Kleponis / POOL
Występując na konferencji prasowej w Białym Domu, Trump oświadczył, że oba kraje "są znacznie bardziej uwikłane w ten spór niż wielu ludzi zdaje sobie sprawę"

Stany Zjednoczone są gotowe pomóc w rozwiązaniu sporu granicznego w Himalajach między Indiami i Chinami - zadeklarował w piątek prezydent Donald Trump. Obecną sytuację określił jako "wyjątkowo przykrą".

Występując na konferencji prasowej w Białym Domu, Trump oświadczył, że oba kraje "są znacznie bardziej uwikłane w ten spór niż wielu ludzi zdaje sobie sprawę".

 

Dodał, że rząd USA rozmawia z obiema stronami konfliktu na temat tego co mógłby zrobić aby go rozładować. - Jesteśmy gotowi pomóc, z całym poszanowaniem, Chinom i Indiom. Jeżeli moglibyśmy coś zrobić, z chęcią zaangażujemy się i pomożemy - dodał.

 

ZOBACZ: Starcie na granicy Chin z Indiami. Są ofiary wśród żołnierzy

Spór zaostrzył się w maju 

Konflikt chińsko-indyjski co do przebiegu granicy w trudno dostępnych partiach Himalajów zaostrzył się w maju br. i doprowadził w czerwcu do bezpośrednich starć między wojskami obu krajów. 20 żołnierzy indyjskich poniosło śmierć.

 

W piątek w Moskwie ministrowie obrony Indii i Chin mieli rozpocząć rozmowy na temat sposobów załagodzenia sytuacji. Waszyngton ocenia, że żadna ze stron nie jest zainteresowana w przekształceniu się konfliktu w otwartą wojnę.

 

ZOBACZ: Zastrzelił dwie osoby w czasie demonstracji. Trump go nie potępia

 

Reuter przypomina, że Trump już w przeszłości proponował mediację między oboma państwami dysponującymi bronią nuklearną. Jednak Pekin oświadczał, że nie ma takiej potrzeby. Również Indie chłodno podchodziły do tych propozycji

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie