Koronawirus w Polsce. Zmarły kolejne osoby

Polska
Koronawirus w Polsce. Zmarły kolejne osoby
PAP/EPA/Marcial Guillén
Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze informacje o liczbie zakażeń.

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 421 osób. Łącznie odnotowano dotąd 71 tys. 947 przypadków. Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o śmierci 11 osób. Łącznie zmarło 2147 pacjentów. Wiceminister zdrowia twierdzi, że do przychodni w sezonie jesiennym może zgłaszać się dziennie 100-200 tys. pacjentów, z tego osoby zakażone COVID-19 mogą stanowić 15-20 proc.

Nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusa dot. województw: małopolskiego (67), mazowieckiego (61), śląskiego (57), pomorskiego (38), dolnośląskiego (34), wielkopolskiego (28), podkarpackiego (22), lubelskiego (19), warmińsko-mazurskiego (18), świętokrzyskiego (17), kujawsko-pomorskiego (14), łódzkiego (12), opolskiego (12), zachodniopomorskiego (11), lubuskiego (6) i podlaskiego (5).

 

 

W ciągu ostatniej doby zmarło 11 osób. Są to (wiek-płeć, miejsce zgonu): 78-M Starachowice, 79-M Kraków, 66-K Łańcut, 82-M Gliwice, 58-K, 86-K Tychy, 82-K Gorzów Wielkopolski, 68-M Siedlce (mieszkaniec woj. lubelskiego), 70-K Poznań, 84-M Warszawa, 73-M Gdańsk.

 

 

Resort przekazał, że większość osób miała choroby współistniejące.

 

Ostatniej doby wykonano ponad 23,3 tys. testów na obecność koronawirusa – podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Ogółem przebadano dotąd 2 mln 912 tys. 411 próbek pobranych od 2 mln 792 tys. 387 osób.

 

 

Ponad 2 tysiące zajętych łóżek szpitalnych

 

W ciągu ostatniej doby odnotowano 1225 ozdrowieńców. 57 135 osoby wyzdrowiały od początku pandemii w Polsce. Obecnie zajętych jest 2070 łóżek szpitalnych, a 81 pacjentów wymaga użycia respiratorów. 79 124 osób przebywa na kwarantannie. 

 

 

Nawet 20 proc. pacjentów z COVID-19 w przychodniach

 

Do przychodni w sezonie jesiennym może zgłaszać się dziennie 100-200 tys. pacjentów, z tego osoby zakażone COVID-19 mogą stanowić 15-20 proc. - przytoczył szacunki przedstawiane przez epidemiologów w Radiu TOK FM wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

 

Wiceminister w środę rano w Radiu TOK FM pytany był o szacunki, ile osób zgłosi się w sezonie grypowym do przychodni na wizytę lekarską. Powiedział, że jest to 100-200 tys. pacjentów dziennie. Natomiast tych, którzy będą zakażeni COVID-19, może być 15-20 proc.

 

ZOBACZ: Nowe przepisy ws. zgromadzeń. Anglikom się nie spodobają

 

- Epidemiolodzy twierdzą, że tych pacjentów, którzy mogą mieć zakażenie koronawirusem, będzie od 15 do 20 proc. To są bardzo wysoko zawieszone statystyki. Pozostałe osoby zgłaszają się z tymi zwykłymi przeziębieniami, zwykłą infekcją. Każdy z nas na jesieni ma katar, kaszel, stan podgorączkowy. Musimy tych pacjentów dwoma drogami diagnozować, dlatego chcemy, aby ten dostęp odbywał się nie tylko przez teleporadę - stwierdził.

 

Teleporady i zlecenie testu

 

Pytany o szczegółowe rozwiązanie dotyczące tego, że lekarz rodzinny będzie mógł zlecić w ramach drugiej teleporady wykonanie testu pod kątem koronawirusa, pod warunkiem, że wystąpią u pacjenta cztery objawy: gorączka powyżej 38 st. C, kaszel i duszności oraz utrata węchu lub smaku odpowiadał, że jeśli takie rozwiązanie nie będzie się sprawdzać, to po konsultacjach ze środowiskiem lekarskim, konsultantami krajowymi, to "się zmieni".

 

- Nie podchodzimy do tego na sztywno - zapewnił. Zaznaczył też, że takie rozwiązanie zostało wypracowane "razem z lekarzami rodzinnymi".

 

W pierwotnie przygotowanym projekcie zmiany przewidywano, że lekarz rodzinny w czasie drugiej wizyty (pierwsza byłaby poradą zdalną) musiałby - przed zleceniem wymazu - pacjenta z podejrzeniem COVID-19 zbadać fizykalnie. Taki pomysł wywołał wiele kontrowersji. Ostatecznie w przepisach, które weszły w życie w środę ustalono, że druga wizyta lekarska - podczas której, w uzasadnionych przypadkach, lekarz będzie kierował na test - będzie mogła być również wizytą zdalną. 

msl/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie