Koronawirus w Polsce. Wzrosła liczba zakażeń

Polska
Koronawirus w Polsce. Wzrosła liczba zakażeń
PAP/EPA/David Borrat
Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane o liczbie zakażeń.

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 400 osób. Łącznie odnotowano dotąd 71 tys. 526 przypadków. Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o śmierci 12 osób. Łącznie zmarło 2136 pacjentów.

Nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusa dot. województw: małopolskiego (97), mazowieckiego (52), śląskiego (52), dolnośląskiego (49), wielkopolskiego (31), pomorskiego (26), zachodniopomorskiego (16), podkarpackiego (16), łódzkiego (12), świętokrzyskiego (11), podlaskiego (9), kujawsko-pomorskiego (8), opolskiego (7), lubelskiego (6), warmińsko-mazurskiego (4), lubuskiego (4).

 

 

W ciągu ostatniej doby zmarło 12 osób. Są to (wiek-płeć, miejsce zgonu): 69-M Zawiercie, 57-M Racibórz, 75-M Jarosław, 93-K Huwniki, 81-M Łódź, 85-M, 70-M, 63-M, 75-M Warszawa, 83-K, 52-K Kraków, 88-M Białawoda.

 

 

Resort przekazał, że większość osób miała choroby współistniejące.

 

Ostatniej doby wykonano ponad 18,8 tys. testów na obecność koronawirusa – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Ogółem przebadano dotąd 2 mln 889 tys. 84 próbki pobrane od 2 mln 769 tys. 608 osób.


Liczba zakażonych koronawirusem: 71 526/2 136 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

 

Ponad 2 tysiące zajętych łóżek szpitalnych

 

W ciągu ostatniej doby odnotowano 797 ozdrowieńców. 55 910 osoby wyzdrowiały od początku pandemii w Polsce. Obecnie zajętych jest 2042 łóżek szpitalnych, a 81 pacjentów wymaga użycia respiratorów. 76 047 osób przebywa na kwarantannie. 

 

 

Lekarze zlecą testy przez aplikację

 

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mogą już zlecać badania na koronawirusa poprzez aplikację gabinet.gov.pl – poinformował w sobotę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

 

- Ministerstwo Zdrowia uruchomiło w ramach aplikacji gabinetowej na stronie gabinet.gov.pl funkcjonalność kierowania na testy związane z koronawirusem dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej  – powiedział rzecznik.

Nowa strategia 

Ministerstwo przygotowało strategię działań, która ma – w zamyśle resortu – m.in. zwiększyć efektywność wykorzystania personelu medycznego i infrastruktury. Resort wyjaśnia, że strategia ma związek m.in. z tym, że w okresie jesienno-zimowym przyjdzie nam mierzyć się nie tylko z COVID-19, ale także infekcjami, które zwykle pojawiają się o tej porze roku.

 

ZOBACZ: Nowa strategia walki z Covid-19. Lekarze rodzinni: stanowczo protestujemy

 

Jednym z jej elementów jest włączenie podstawowej opieki zdrowotnej do zlecania testów pacjentom z infekcją dróg oddechowych. Lekarze POZ obawiają się jednak o bezpieczeństwo swoich pacjentów i personelu medycznego. Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce w piśmie do MZ wskazywało m.in., że nieuzasadniony jest wymóg osobistego badania fizykalnego pacjenta przed zleceniem diagnostyki laboratoryjnej w kierunku SARS-CoV2. Minister zdrowia Adam Niedzielski ma spotkać się z przedstawicielami kolegium w poniedziałek.

msl/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie