Koronawirus w pociągu Warszawa-Lublin. Sanepid szuka pasażerów

Polska
Koronawirus w pociągu Warszawa-Lublin. Sanepid szuka pasażerów
Polsat News
Dworzec PKP w Lublinie

Lubelski sanepid poszukuje pasażerów pociągu relacji Warszawa-Lublin, którzy podróżowali nim w czwartek 27 sierpnia. U jednej z osób potwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Jak informuje reporterka Polsat News, sanepid prosi również o zgłaszanie się pasażerów busa, który 30 sierpnia wyjechał z Lublina do Gdańska.

"Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lublinie uprzejmie informuje, że u pasażera pociągu relacji Warszawa - Lublin, który w dniu 27.08.2020 r. od godziny 13:15 podróżował pociągiem nr 52100 w wagonie nr 12, na miejscu nr 83 potwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2." - czytamy w komunikacie.

 

ZOBACZ: Badanie: przyłbice i maski z zaworami niewystarczająco zatrzymują koronawirusa

 

Sanepid prosi, aby osoby, które podróżowały pociągiem w sąsiedztwie wskazanego miejsca skontaktowały się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Lublinie pod numerem tel. 605 194 800.   

 

ZOBACZ: W Polsce każdy spór jest polityczny. Zaremba o powrocie dzieci do szkół 

 

Jak informuje reporterka Polsat News w Lublinie Katarzyna Niećko, sanepid poszukuje również podróżnych, którzy w niedzielę 30 sierpnia o godzinie 20:30 wyruszyli busem z lubelskiego dworca PKS do Gdańska. Potwierdzono, że podróżowała w nim osoba zakażona koronawirusem.

 

WIDEO: relacja reporterki Polsat News

  

 

Ponad 70 tysięcy zakażeń w Polsce

 

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 567 osób, najwięcej w Małopolsce i na Mazowszu - poinformował w sobotę resort zdrowia. Zmarło kolejnych 13 osób.

 

Nowe przypadki – jak przekazał w sobotę resort – pochodzą z województw: małopolskiego (120), mazowieckiego (68), wielkopolskiego (59), podkarpackiego (58), śląskiego (48), pomorskiego (42), łódzkiego (31), świętokrzyskiego (26), dolnośląskiego (23), warmińsko-mazurskiego (16), lubelskiego (15), lubuskiego (14), zachodniopomorskiego (14), kujawsko-pomorskiego (13), podlaskiego (11), opolskiego (9).

 

 

Liczba zakażonych koronawirusem: 70 387/2 113 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

 

Przybyło ponad 2,5 tys. ozdrowieńców

 

W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 2090 osób, pod respiratorem jest 77 chorych. Wyzdrowiało 52 346 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie – poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. W ciągu doby przybyło 2526 ozdrowieńców.

 

ZOBACZ: MZ: lekarze rodzinni mogą już zlecać testy na koronawirusa poprzez aplikację

 

Resort podał, że nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych jest 7090 osób, a kwarantanną – 71 452 osób.

 

 

Ostatniej doby wykonano ponad 25,5 tys. testów na obecność koronawirusa – podało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Ogółem przebadano dotąd 2 mln 841 tys. 344 próbek pobranych od 2 mln 723 tys. 162 osób.

 

Zmiany w przepisach

 

W środę weszły w życie nowe przepisy dotyczące m.in. trwania izolacji i kwarantanny z powodu COVID-19.

 

Regulacje zakładają m.in. skrócenie czasu kwarantanny do 10 z 14 dni oraz powiązanie zasad zwalniania z izolacji ze stanem klinicznym pacjenta. Przewidują także, że lekarz może zwolnić z izolacji osobę izolowaną z objawami klinicznymi COVID-19 po 3 dniach bez gorączki oraz objawów ze strony układu oddechowego, jednak nie wcześniej niż 13 dni od dnia wystąpienia u niej objawów. Natomiast osobę, u której objawy nie wystąpiły wypisać można po 10 dniach od daty, gdy zdiagnozowano u niej chorobę.

 

Czas izolacji może zostać wydłużony

 

U osób z deficytami odporności (immunoniekompetentnych) czas izolacji może zostać wydłużony adekwatnie do stanu zdrowia, do 20 dni. Przepisy dopuszczają też możliwość zakończenia izolacji pacjenta po uzyskaniu dwukrotnie ujemnego wyniku testu z próbek pobranych w odstępach co najmniej 24 godzinnych, niezależnie od liczby dni, które upłynęły od ostatniego dodatniego wyniku i od rodzaju objawów klinicznych.

 

ZOBACZ: Zamiast maseczki założyła na twarz... majtki. "Absurd goni absurd"

 

Przepisy stanowią też m.in, że w izolatoriach wizyta pielęgniarska odbywa się nie rzadziej niż dwa razy na dobę. W jej ramach m.in. ocenia się stan ogólny pacjenta, mierzy temperaturę ciała oraz podaje zlecone przez lekarza leki. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia lub potrzeby podjęcia decyzji o wypisaniu pacjenta z izolatorium odbywa się wizyta lekarska. Lekarz może udzielać porad również zdalnie.

 

Rozporządzenie ministra zdrowia można znaleźć tutaj.

luq/ Polsat News, polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie